لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۵

بازرس دولت مدرکی دال بر سیاسی بودن تحقیقات اف‌بی‌آی از ستاد ترامپ نیافت


مایکل هورویتز، بازرس کل وزارت دادگستری ایالات متحده

بازرس وزارت دادگستری ایالات متحده می‌گوید با وجود برخی «کوتاهی‌های جدی در روند اجرا»، مدرکی دال بر سیاسی بودن آغاز تحقیقات پلیس فدرال پیرامون ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، نیافته است.

نتیجه‌گیری تحقیقات بازرس کل، مایکل هورویتز، ۱۸ آذر ماه در گزارشی که ۴۷۶ صفحه دارد، منتشر شده‌است.

این نتیجه‌گیری از یک سو انتقادهای آقای ترامپ و متحدانش در مورد روند تحقیقات را رد می‌کند. از سوی دیگر اما برآوردها در مورد خطاها و اشتباهات رخ داده، احتمالا توسط جمهوری‌خواهان در برابر دمکرات‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ به‌ویژه که آن‌ها در برابر تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس‌جمهوری توسط اکثریت دمکرات‌ در مجلس نمایندگان، قرار گرفته‌اند.

بنا بر آن‌چه بازرس کل، مایکل هورویتز، اظهار کرده است، اف‌بی‌آی، پلیس فدرال ایالات متحده، «هدف مـُجازی» برای تصمیم‌گیری در مورد تحقیقات داشته و استفاده از خبررسانان محرمانه نیز، با قوانین و ضوابط این نهاد سازگار بوده است.

از سوی دیگر اما آقای هورویتز و تیم او به این نتیجه رسیده‌اند که درخواست‌نامه‌های جاسوسی از مشاور دونالد ترامپ «به‌طور قابل‌توجهی فاقد دقت و با فروگذاری» ارائه شده‌اند.

پلیس فدرال آمریکا تحقیقات خود در مورد رابطه احتمالی بین ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و مقام‌های دولتی روسیه را در سال ۲۰۱۶، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، آغاز کرد.

روند تحقیقات در نهایت به رابرت مالر، مستشار و سربازرس برگزیده وزارت دادگستری، سپرده شد. آقای مالر در گزارش نهایی خود اظهار کرد مدارک کافی که نشان دهد ستاد ترامپ برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات، با دولت روسیه تبانی کرده، موجود نیست.

مایکل هورویتز برای نخستین بار در مارس ۲۰۱۸ تحقیقات وزارت دادگستری را اعلام کرد.

هدف گزارش او ارزیابی مبنای جاسوسی اف‌بی‌آی از کارتر پیج بود؛ مشاور پیشین ستاد ترامپ، که زمانی ساکن و مشغول به کار در روسیه بود.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG