لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۲۵

بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در کنگره شهادت داد


رابرت مالر دوم مرداد ماه در نشست‌های کمیته قضائی و کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان شرکت کرد

رابرت مالر، بازرس ویژه پرونده دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، در کنگره کشورش، در برابر نمایندگان دمکرات و جمهوری‌خواه حاضر شد و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داد.

بسیاری طی روزهای گذشته منتظر حضور آقای مالر در برابر قانون‌گذاران و شهادت‌های او در مورد تحقیقات بودند.

بازرس مالر دوم مرداد ماه به نمایندگان گفت تحقیقات او و تیمی که رهبری می‌کرد، دونالد ترامپ را «تبرئه نکرده‌است».

او در پاسخ به پرسش کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا، مبنی بر این‌که آیا «به‌طور کامل» ترامپ را تبرئه کرده، پاسخ داد: «نه. رئیس‌جمهوری تبرئه نشده‌است».

دونالد ترامپ طی ماه‌های گذشته و پس از انتشار گزارش نهایی آقای مالر بارها تاکید کرده که نتایج تحقیقات مستشار ویژه پرونده روسیه بیانگر «تبرئه کامل و نهایی» او است.

در پاسخ به پرسش دیگرری از سوی قانون‌گذاران دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا که آیا رئیس‌جمهوری پس از پایان دوره ریاست می‌تواند به ظن ایجاد مانع در جریان تحقیقات، تحت تعقیب قانونی قرار گیرد؟ مالر پاسخ داده «صحیح است».

او سپس در نشستی با کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت دخالت‌های روسیه در انتخابات ایالات متحده، موضوعی که تنها یک بار رخ داده باشد نیست و «حتی در همین لحظه که ما اینجا نشسته‌ایم، ادامه دارد».

رابرت مالر اندکی پس از انتخابات آمریکا، به‌دلیل اتهام‌های گسترده در مورد دخالت‌های هدفمند روسیه در روند انتخابات، با هدف پیروزی دونالد ترامپ در برابر رقیبش هیلاری کلینتون، از سوی وزارت دادگستری کشورش به‌عنوان مستشار ویژه تحقیقات برگزیده شد.

او پس از ۲۲ ماه تحقیقات، در فروردین ماه نتیجه‌گیری خود را به ویلیام بار، وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا، ارائه کرد. خلاصه‌ای از این نتیجه‌گیری در همان روزها از سوی ویلیام بار منتشر شد؛ اما این خلاصه خود با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد.

حضور مالر در کنگره و پاسخ به پرسش‌های نمایندگان چهار ماه پس از اعلام نتیجه و نامه وزیر دادگستری صورت می‌گیرد.

او نخست در نشست کمیته قضائی مجلس نمایندگان و سپس در نشست کمیته اطلاعاتی همین مجلس شرکت کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و شماری از هواداران و متحدان او، بارهای تاکید کرده‌اند که تحقیقات مالر، یک «تصفیه حساب سیاسی» است.

آقای ترامپ پیشتر گفته بود شکست خانم کلینتون و پیروزی او برای بسیاری از دمکرات‌ها نابه‌هنگام و پیش‌بینی نشده بود و تحقیقات نیز ناشی از سرخوردگی آن‌ها بود و نه این‌که واقعا جرمی رخ داده باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از شهادت آقای مالر نیز گفت «حزب جمهوری‌خواه به یک پیروزی بزرگ دست یافت. و شما می‌توانید بگویید روز خیلی خوبی برای من بود، ولی هرچند من حتی نمی‌خواهم چنین حرفی بزنم».

ترامپ به خبرنگاران گفته است «دمکرات‌ها هیچ در دست نداشتند، و الان حتی کم‌تر هم دارند. و من فکر می‌کنم آن‌ها شکست سختی در انتخابات ۲۰۲۰ خواهند خورد از جمله در کرسی‌های خود در کنگره، به خاطر مسیری که انتخاب کرده‌اند».

انتظار می‌رود اظهارات آقای مالر به واکنش‌ها در مورد پرونده روسیه و تحقیقات پیرامونی آن، چه از سوی دونالد ترامپ و هوادارانش، چه از سوی مخالفان او دامن بزند. هرچند بسیاری از ناظران و خبرگزاری‌ها می‌گویند شهروندان آمریکا در نهایت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است که تصمیم نهایی خود را خواهند گرفت.

در انتخابات سال ۲۰۲۰، در سوم نوامبر، ریاست دولت، تمامی کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا و ۳۴ کرسی از صد کرسی مجلس سنا به رای گذاشته می‌شود.

اروپای آزاد، رویترز، آسوشیتدپرس، رادیو فردا/ت/خ

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG