لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۵۴

وزیر امور خارجه فرانسه «به زودی» به تهران سفر می کند


وزیر امور خارجه فرانسه

ژان – ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه شنبه نهم آبان ماه گفته است که به زودی به تهران سفر خواهد کرد تا مقدمات سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور به ایران را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان که در «شورای روابط خارجی» در نیویورک صحبت می کرد، بار دیگر از توافق هسته ایران با شش قدرت جهانی، برجام، دفاع کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در سخنرانی خود تاکید کرده است: برجام احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای را از بین می برد.

ژان ایو لودریان با این حال تاکید کرده است که این توافق مانع نخواهد شد تا مسایل دیگری مانند برنامه موشکی و فعالیت های ایران در منطقه را مطرح نکرد.

کشورهای غربی از اقدامات ایران در منطقه از جمله حمایت نظامی و مالی تهران از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن به شدت انتقاد می کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که در جریان سفر خود به تهران این نگرانی ها را با مقام های ایران در میان می گذارد.

در حالی وزیر خارجه فرانسه به ایران سفر خواهد کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته میلادی اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد و کنگره ایالات متحده می بایست در خصوص تحریم های ایران تصمیم گیری کند.

این امر اما هشدار رهبران اروپا را به دنبال داشته که بر حفظ توافق هسته‌ای تاکید دارند.

ژان ایو لودریان گفته است که در نیمه دوم نوامبر سال جاری به تهران سفر خواهد کرد.

وی با این حال تاریخ دقیق سفر رییس جمهوری فرانسه را اعلام نکرده است.

امانوئل مکرون نخستین رییس جمهوری فرانسه خواهد بود که در دوران حکومت جمهوری اسلامی به ایران سفر می کند. آخرین دیدار یک رییس جمهور فرانسه از ایران به سال ۱۹۷۶ یعنی سه سال پیش از پیروزی انقلاب در ایران باز می گردد.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG