لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۶

امانوئل مکرون به مهاجر «قهرمان»، شهروندی فرانسه اعطاء کرد


دیدار رییس جمهوری فرانسه با ممودو گاماسا در کاخ الیزه

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه از یک مهاجر آفریقایی که جان یک کودک خردسال را نجات داده قدردانی کرد، او را قهرمان نامید و شهروندی فرانسه و کار در اداره آتش نشانی را به او جایزه داد. این مرد جوان با بالارفتن از یک ساختمان پنج طبقه کودک خردسالی را که در بالکن آویزان مانده بود نجات داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای مکرون هنگام ملاقات با ممودو گاساما مهاجر ۲۲ ساله اهل مالی در یکی از تالارهای کاخ الیزه به او گفت « آفرین». این مهاجر مدال طلای « شجاعت و فداکاری» دولت فرانسه را نیز دریافت کرد.

فیلم بالا رفتن ممدو گاساما از ساختمان پنج طبقه به طور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی پخش شده و عده‌ای به او «اسپایدرمن - مرد عنکبوتی» لقب داده‌اند.

این مهاجر جوان گفت مدارک قانونی اقامت در ایتالیا را دارد. او سال پیش پس از سفری دشوار و گذران دوران سختی در لیبی از آب‌های مدیترانه گذشته و به ایتالیا آمد. ولی ماه سپتامبر گذشته برای پیوستن به برادر بزرگترش به فرانسه آمده است که چندین دهه است در این کشور زندگی می‌کند.

حدود ساعت ۸ غروب شنبه هنگامی که ممدو و دوستانش از خیابان عبور می‌کردند، دیدند یک کودک خردسال از یکی از بالکن‌های طبقه پنجم یک ساختمان آویزان است.

ممدو می گوید: «من دویدم و رفتم آن طرف خیابان تا او را نجات دهم. وقتی بالا رفتن از بالکن‌های ساختمان را شروع کردم شهامت بیشتری پیدا کردم تا بالاتر بروم.»

او افزود:«خدا هم به من کمک کرد و خدا را شکر توانستم او را نجات بدهم.»

امانوئل مکرون در دیدار با ممدو گاساما گفت:«چون این یک کار خارق العاده‌ای است ما امروز ترتیبی می‌دهیم که اقامت و مدارک تو درست شود.» در همین حال به او گفت که کار تقاضای شهروندی فرانسه را هر چه زودتر آغاز کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند امانوئل مکرون در نظر دارد قوانین مهاجرت فرانسه را سختگیرانه تر کند.

آقای مکرون تاکید کرد که بین این طرح و اعطای شهروندی فرانسه به ممدو گاساما به خاطر شجاعتش و سختگیری در امور مهاجرت که آقای مکرون تلاش دارد آن را در منشا متوقف کند، تناقضی وجود ندارد.

او به خبرنگاران گفت:«یک عمل خارق العاده سیاست را تعیین نمی‌کند» و تاکید کرد که سیاست مهاجرتی دولت او در برخورد با متقاضیان پناهندگی بر اساس اصول و محترمانه و در برخورد با موج مهاجرت قاطعانه خواهد بود.

همزمان با دادن امتیازات ویژه به ممدو گاساما دولت و نهادهای مسئول برای تخلیه حدود دو هزار و ۴۰۰ مهاجر از زاغه‌ها و چادرهایی که در نقطه‌ای در پایتخت فرانسه بر پا کرده‌اند، آماده می‌کند.

نحوه برخورد با این افراد باعث بروز اختلاف بین وزیر کشور و شهردار پاریس شده که می‌گوید باید برای این افراد مسکن مناسبی پیدا کرد.

ممدو گاساما در دیدار با امانوئل مکرون گفت سال ۲۰۱۴ وارد ایتالیا شده و در طول سفرش بیش از یکسال در لیبی زندانی شده بود «ولی این باعث نشد ناامید شود.»

پیشتر و به یک مهاجر دیگر اهل کشور مالی نيز که در حمله تروریستی به یک سوپر مارکت یهودیان در شهر پاریس به مردم کمک کرده بود در ژانویه ۲۰۱۵ شهروندی فرانسه اعطا شد.

به استناد گزارشی از خبرگزاری آسوشیتد پرس/ ش.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG