لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۵۹

ابوالفضل قدیانی در واکنش به اعدام‌ها: راه حل، همان انقلاب است


ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، با ابراز انزجار از اعدام معترضان از سوی جمهوری اسلامی، در پیامی تازه نوشت که با وضعیت موجود، وقوع انقلاب برای سرنگونی جمهوری اسلامی «چندان دور نیست.»

او در این پیام نوشت که مسالمت‌آمیزترین و خشونت‌پرهیزترین شیوه تغییر نظام این است که علی خامنه‌ای «استعفا دهد و تسلیم ملت شود، توبه کند و از پیشگاه ملّت طلب بخشش کند و از سر راه ملت کنار رود تا مردم بتوانند با برگزاری رفراندومی آزاد، نظام دلخواه خود را که به اعتقاد من همانا نظام جمهوری دموکراتیک سکولار بر پایه حقوق بشر می‌باشد، بر سر کار آورند و بتوانند بازسازی کشور را آغاز کنند.»

این فعال سیاسی در عین حال افزود که «اما قرائن و شواهد و تجربه ۴۴ سال گذشته و اصولاً ماهیت مستبدان تمامیت‌خواه نشان می‌دهد که چنین اتفاقی تقریباً محال است؛ بنابراین راه حل همان انقلاب است؛ البته مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز.»

ابوالفضل قدیانی، عضو مؤسس و پیشین سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، تاکنون چندین بار سابقه بازداشت و زندان دارد و از چهره‌های نزدیک به میرحسین موسوی محسوب می‌شود.

این فعال سیاسی ۷۸ ساله در پیام تازه خود در مورد به دار آویختن صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و مجید کاظمی، سه جوان معترض در پروندۀ موسوم به «خانه اصفهان» اشاره کرده و گفت که «صبح جمعه (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲) آدم‌کشان علی خامنه‌ای، خودکامه قدرت‌پرست و خونریز ایران برای تداوم حکومت ننگین و جبارانه او سه جوان بی‌گناه، سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی را به حکم دادگاه‌های فرمایشی و غیرقانونی، در مظلومیت و بی‌پناهی به قتل رساندند و برگ دیگری بر پرونده سیاه‌تر از سیاه علی خامنه‌ای، جبار قدرت‌پرست و نظام فاسد جمهوری اسلامی افزودند.»

او افزود که «جنایاتی از این قبیل فقط بر خشم و انزجار مردم می‌افزاید و آنان را در سرنگونیِ مستبد خونریز و نظام خفقان آورش مصمم‌تر می‌کند. مردم، هوشمندانه به این نکته واقف گشته‌اند که جز جنبش انقلابی و اعتراضات خیابانی و اعتصابات سراسری راه‌حلی وجود ندارد. دیر یا زود این انقلاب رخ خواهد داد و مردم از شر مستبد و اصحاب استبداد خلاص خواهند شد که به نظر می‌رسد این رخداد چندان دور نخواهد بود.»

موج تازۀ اعدام در ایران در ارتباط با اعتراضات اخیر که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد رقم خورد، واکنش‌های گستردۀ داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته و در بسیاری از موارد منتقدان، خواهان اجرای اقدام‌های «تنبیهی» علیه جمهوری اسلامی شده‌اند.

پس از اعدام سه معترض در اصفهان، دست‌کم چهار منطقه تهرانسر، شهرک اکباتان، ستارخان و آریاشهر در تهران شامگاه شنبه برای دومین شب پیاپی صحنه تظاهرات ضد حکومتی و ادامه اعتراضات خیابانی به موج اعدام‌ها بود. همزمان «شعارهای شبانه ضد حکومتی» در مناطق گیشا، پونک، شهرک چیتگر، بلوار میرداماد، شهر زیبا و نارمک طنین‌انداز شد.

ابوالفضل قدیانی روز چهارشنبه ۲۴ اسفند با انتشار یادداشتی از احضار خود به دادگاه انقلاب تهران خبر داد و تاکید کرد از آنجا که دادسراها و دادگاه‌های انقلاب را فاقد وجاهت قانونی می‌داند در این دادگاه حاضر نخواهد شد.

آقای قدیانی اخیراً رهبر جمهوری اسلامی متهم اصلی مسمومیت‌های مشکوک در مدارس دخترانه دانسته و دلیل آن را «انتقام‌جویی» از جنبش «زن، زندگی، آزادی» عنوان کرده است. او همچنین از بیانیه میرحسین موسوی، رهبر جنبش سبز ایران، نیز برای همه‌پرسی و گذار از جمهوری اسلامی حمایت کرده و از اصلاح‌طلبان خواسته است که از آقای موسوی تأسی کنند.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی «کلمه» و گزارش‌های رادیو فردا؛ پ.پ
XS
SM
MD
LG