لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۲

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران،روز شنبه ۹ دی، با انتقاد شدید از اظهارات اخیر دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا، درباره تجمع‌های اخیر، گفته‌های او را «فرصت‌طلبانه و ریاکارانه» دانست.

به دنبال برگزاری تجمع‌های اعتراضی علیه حکومت و شرایط اقتصادی در شهرهای مختلف ایران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه هشتم دی از حکومت ایران خواست به حقوق مردم از جمله حق بیان احترام بگذارد و خطاب به حکومت جمهوری اسلامی گفت که دنیا اعتراضات ایران را «زیر نظر دارد».

آقای قاسمی افزود که مردم ایران به این سخنان «وقعی نمی‌گذارند».

وی اضافه کرد: «حضور هوشمندانه همین مردم مهم‌ترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در رأس این بدخواهان قرار دارد».

مقامات جمهوری اسلامی درحالی که از برخی از حرکت‌های اعتراضی در کشورهای دیگر حمایت می‌کنند، حمایت مقامات کشورهای دیگر از حرکت‌های اعتراضی در ایران را «دخالت در امور داخلی ایران» می‌خوانند.

برخی از اعضای کنگره آمریکا از جمله پل رایان،رئیس مجلس نمایندگان، سناتور تام کاتن و سناتور تد کروز خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

پس از تجمع‌های اعتراضی در تعدادی از شهرهای استان خراسان رضوی و مناطق اطراف در روز پنج‌شنبه، روز جمعه هشتم دی نیز تجمعاتی در تعدادی از شهرهای ایران از جمله کرمانشاه، رشت، اصفهان، قم، ساری، قوچان، قزوین و اهواز برگزار شد و برخی از این تجمع‌ها پس از تاریکی هوا نیز ادامه یافت.

در همین حال براساس تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، شماری از معترضان روز شنبه با تجمع در برابر دانشگاه تهران شعارهایی ضدحکومتی سر دادند. در ویدئوهای منتشرشده از این تجمع شعارهای «سیدعلی حیا کن، مملکتو رها کن»، «اصلاح‌طلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» و «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» شنیده می‌شود.

با وجود اینکه برگزاری هرگونه تجمع و راه‌پیمایی غیرمسلحانه بنابر اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آزاد است اما قانون احزاب در مصوبه‌ای برگزاری تجمعات را منوط به اخذ مجوز کرده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم روز شنبه گفت اگر معترضان قصد تجمع دارند باید درخواست مجوز بدهند تا درخواستشان در وزارت کشور و استانداری‌ها بررسی شود.

براساس ایرنا،شبکه های اجتماعی،سایت سناتور تد کروز/ ف پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG