لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۴

هزار سال زندان و شش هزار ضربه شلاق؛ «حکم ۲۰۰» درویش گنابادی


ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران، هرانا، اعلام کرد که ۲۰۱ درویش گنابادی به ۱۰۸۰ سال و دو ماه زندان، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.

در جریان درگیری‌های بهمن‌ماه گذشته در خیابان پاسداران، حدود پانصد تن از دراویش بازداشت شدند که این وب سایت نام ۳۸۲ نفر از آنان را منتشر کرده است.

در گزارش این وب‌سایت علاوه بر اشاره به اعدام محمد ثلاث، نام و جزئیات حکم ۲۰۱ درویش بازداشت شده منتشر شده است. در این گزارش همچنین نام ۱۸۰ درویش دیگر که اطلاعی از وضعیت پرونده‌شان در دست نیست، اعلام شده است.

پیش از این نیز گزارش‌های متعددی درباره حکم‌های سنگین زندان، شلاق و تبعید برای دراویش بازداشت شده در وقایع خیابان پاسداران منتشر شده بود.

محمد راجی، یکی دیگر از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در اسفند ماه سال پیش، چند روز پس از بازداشت، درگذشت. اما مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، می‌گویند او به علت جراجات ناشی از درگیری‌های خیابان پاسداران کشته شده است.

محمدرضا ثلاث،یکی از دراویش گنابادی، از سوی دادگاه متهم شد که سه مأمور پلیس را با اتوبوس زیر گرفته و سرانجام ۲۸ خرداد اعدام شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث، تاکید داشت که او بی‌گناه است؛ سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته بود اعدام او «عدالت را قربانی می‌کند».

پس از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث، وکیل مدافع وی نیز پس از آنکه اعلام کرد قصد دارد «اسناد بی‌گناهی» موکلش را منتشر کند، بازداشت و پس از مدتی آزاد شد.

پس درگیری‌های خیابان پاسداران همچنین نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی، در بازداشت خانگی ست.

در همین حال هفته پیش تعدادی از دراویش گنابادی با ثبت اظهارنامه‌ای خطاب به روسای سه قوه و تعدادی از دیگر مقامات جمهوری اسلامی خواستار پاسخگویی درباره حصر آقای تابنده شده بودند.

با استفاده از گزارش‌ وب‌سایت‌های هرانا، مجذوبان نور و رادیو فردا؛ ا.م / خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG