لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۹

نوبخت گزارش درباره «تهدید به استعفا و خانه‌نشینی» روحانی را رد کرد


آقای نوبخت گفته خبر احتمال استعفا و خانه‌نشینی روحانی «تهدید تخیلی» است

محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه گزارش درباره به «تهدید به استعفای» حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را تکذیب کرد.

محمدباقر نوبخت در توییتی که روز جمعه ۶ دی‌ماه منتشر کرده، این خبر را «فراتر از کذب»، «مضحک» و «تهدید تخیلی» توصیف کرده است.

او توییتش را با هشتگ «بودجه۹۹» منتشر کرده و گفته است برخی نمایندگان مجلس می‌خواهند هدف رئيس‌جمهور آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را محقق کنند.

احتمالا منظور او نمایندگانی هستند که مخالف لایحه بودجه ۹۹ هستند و قصد دارند کلیات بودجه را رد کنند.

نصرالله‌ پژمان‌فر، نماینده مجلس و از مخالفان دولت روحانی روز پنج‌شنبه ۵ دی ماه گفت محمدباقر نوبخت در جلسه کمیسیون تلفیق به نمایندگان مجلس گفته که اگر لایحه بودجه را رد کنند، «ممکن است کار به جایی برسد که آقای روحانی در منزل بنشیند و بیانیه‌ای بدهند که ما می‌خواستیم کار‌هایی انجام بدهیم دیگران مانع شدند.»

عبارت «در منزل بنشیند» در ادبیات سیاسی ایران یادآور خانه‌نشینی اعتراضی محمود احمدی‌نژاد در سال ۹۰ است که پیامدهای سیاسی گسترده‌ای داشت و حذف او و یارانش از عرصه سیاسی را سرعت بخشید.

علاوه بر محمدباقر نوبخت، دو نماینده نزدیک به دولت نیز اظهارات آقای پژمان‌فر را تکذیب کرده‌اند.

محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئيسه مجلس هم گفته است هدف از انتشار این اخبار «حاشیه‌سازی» و مایوس کردن مردم است.

قاسم میرزایی‌نکو، نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق مجلس هم گفته است در جلسه مورد اشاره، محمدباقر نوبخت «سخنی از استعفای رئيس‌جمهوری» نگفته است.

او در عین حال تایید کرده که فشارهایی برای رد لایحه بودجه در مجلس وجود دارد و «بیش از ۱۰۰ پیامک» در حمایت از رد بودجه دریافت کرده است.

در هفته‌های اخیر شایعاتی درباره احتمال حسن روحانی از ریاست‌جمهوری و همچنین پیشنهاد اسحاق جهانگیری به روحانی برای استعفا منتشر شده است که توسط مقام‌های دولت تکذیب شده است.

عباس عبدی، فعال سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان، هم پیشنهاد کرده بود که حسن روحانی استعفا داده و انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس همزمان برگزار شود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز ۲۵ آذر گزارش‌ها درباره پیشنهاد معاون اول رئیس‌جمهوری به حسن روحانی برای استعفا از مقام خود را تکذیب کرد و گفت: «به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهوری و کناره‌گیری دولت مطرح نشده و طرفدار هم ندارد».

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG