لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۴۹

خوان گوایدو: به تغییر در ونزوئلا خیلی نزدیک شده‌ایم


خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا،

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت گفته است، همراهی نکردن کسانی که از برکناری نیکلاس مادورو حمایت می‌کردند، باعث شد که اعتراضات هفته گذشته به نتیجه مطلوب نرسد. وی با این حال از نزدیک بودن «تغییر» در ونزوئلا خبر داد.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در کاراکاس گفته است، کسانی بودند که همراهی نکردند، البته این به معنی این نیست که این کار را به زودی انجام نخواهند داد.

خوان گواید که بیش از ۵۰ کشور او را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند، در ادامه اظهار داشت: امروز کاملا مشخص است که نارضایتی گسترده‌ای وجود دارد و نیروهای مسلح نیز از آن مصون نیستند.

وی افزود، مذاکراتی با مقام‌های دولتی و نظامی صورت گرفته است.

خوان گواید تصریح کرده است: ما به دستیابی به تغییر در ونزوئلا خیلی نزدیک شده‌ایم.

سه شنبه گذشته در نخستین روز آغاز دور تازه اعتراضات در ونزوئلا، خوان گواید در یک پایگاه هوایی در کاراکاس حاضر شد. آقای گوایدو در پایگاه «کارلوتا» از سایر نیروهای نظامی و مردم کشورش خواست به تلاش نهایی سرنگونی دولت مادورو بپیوندند و «کار را تمام کنند».

ونزوئلا هفته گذشته شاهد اعتراضات سراسری بود و شماری نیز در این اعتراضات کشته شدند.

خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته را قبول ندارد و نیکلاس مادورو را «غاصب» خواند و گفته بود که ریاست جمهوری او «مشروعیت» ندارد. آقای گوایدو در چهارم بهمن سال گذشته در میان دهها هزار نفر با ادای سوگند ریاست جمهوری گفت با پشتیبانی نیروهای مسلح ریاست جمهوری موقت را به دست می‌گیرد و انتخابات برگزار می‌کند.

این در حالی است که نیکلاس مادورو با حمایت نظامیان تاکنون و به رغم اعتراضات سراسری در کشور توانسته است قدرت را حفظ کند.

«نظامیان» به معترضان می‌پیوندند

با این حال، خوان گوایدو ابراز امیدواری کرد که نیروهای مسلح نیز در نهایت به معترضان علیه دولت نیکلاس مادورو بپیوندند.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا گفت: ما منتظر شمار زیادی هستیم تا به ما بپیوندند و نارضایتی خود را اعلام کنند و در «عملیات آزادی» مشارکت کنند.

خوان گواید تصریح کرد: دولت نیکلاس مادورو هر روز نسبت روز قبل از آن ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می شود.

طی ماه‌های اخیر ونزوئلا با بحران گسترده ناشی از قطع سراسری برق، مشکلات در آب‌رسانی و سیستم‌های مخابراتی روبه‌رو بوده ‌است.

نیکلاس مادورو انگشت اتهام خود را در مورد بحران اقتصادی و شرایط فعلی به ‌سوی ایالات متحده گرفته و می‌گوید این اقدامات برای سرنگون کردن دولت او است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۵)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG