لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۳۸

دونالد ترامپ: در مورد برجام تصمیم خودم را گرفته‌ام


دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ شهریور گفت که تصمیم خود را درباره توافق هسته‌ای با ایران، برجام اتخاذ کرده است.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ در جریان کنفرانس خبری با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در پاسخ به این پرسش که آیا تصمیم خود را درباره برجام گرفته‌اید؟ گفته است: «تصمیم خودم را گرفته‌ام و به شما خواهم گفت که این تصمیم چیست».

رییس‌جمهوری آمریکا نگفته است که چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ کرده است.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، به عنوان «یک توافق بد» تاکید کرد که آمریکا هرگز در قرارداد یک‌طرفه‌ای که هیچ سودی برای این کشور نداشته باشد، باقی نخواهد ماند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه در خصوص این اظهارات دونالد ترامپ گفت، این سخنان نشانه خروج از برجام نیست، بلکه ناخشنودی او را نشان می‌دهد.

مجری شبکه خبری «سی‌بی‌اس» از نیکی هیلی پرسید، رییس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان «بدترین توافق» یک طرفه‌ای که آمریکا تاکنون امضاء کرده است نام برد، آیا این نشانه‌ای است که او خواهان خروج از این توافق است؟

خانم هیلی در پاسخ به این پرسش گفت، این (نشانه) روشنی از اینکه او خواهان خروج ازتوافق است، نیست، بلکه نشانه روشنی است که او از این توافق ناخشنود است.

طبق قانون مصوب کنگره، دولت آمریکا هر ۹۰ روز یک‌بار باید در گزارشی به قانونگذاران پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند. دولت دونالد ترامپ تاکنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. ماه اکتبر دولت آمریکا یک بار دیگر باید نظر خود نسبت به برجام را اعلام کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با اشاره به اظهارات روز گذشته دونالد ترامپ گفته است: به خاطر این توافق، اکنون ایالات متحد امن‌تر نشده است، اگر شما به واقعیت‌ها نگاه کنید، بله این (توافق) برنامه جامع اقدام مشترک یک توافق یک طرفه در خصوص توسعه هسته‌ای است و همه دارند در این باره حرف می‌زنند، اما قانون آمریکا موظف می‌کند سویه دیگر را هم دید که ایران دارد نقض می‌کند،‌ اسلحه قاچاق می‌کند، برنامه موشک بالستیک را توسعه می دهد و…

مجری شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در ادامه پرسید حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران گفته است که خروج از برجام هزینه‌های بالایی برای آمریکا در پی خواهد داشت. واکنش شما چیست؟

نماینده آمریکا در سازمان ملل در پاسخ گفت: او به جای تمرکز بر خروج ما از توافق، بهتر است رعایت قوانین را شروع کند، قاچاق سلاح را متوقف کند، به تمام مداخلات این کشور در سراسر منطقه خاورمیانه پایان دهد، به حمایت از تروریسم خاتمه دهد، آزمایش موشک‌های بالستیک را متوقف کند، او به تعهدات خود بر اساس توافق پایبند نیست و می‌خواهد مسئولیت این مسئله را متوجه ما بکند، در حالی که او در این زمینه مسئولیت دارد.

مجری شبکه خبری «سی‌بی‌اس» پرسید، این یعنی دونالد ترامپ توافق هسته‌ای را تایید نمی‌کند؟

خانم هیلی در پاسخ گفت: این تصمیمی است که تنها رییس‌جمهوری آمریکا می‌تواند اتخاذ کند، اما آنچه من می‌توانم بگویم این است: چنانچه او تصمیم بگیرد که پایبندی ایران را تأیید نکند، قطعا او دلایل کافی برای چنین اقدامی را دارد.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، را امضاء کردند. طبق این توافق، ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور تعلیق شد.

در صورتی که دولت دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت دارد که تحریم‌های هسته‌ای ایران را همچنان معلق نگه دارد یا آنها را دوباره اجرایی کند.

این در حالی است که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل برجام را یک توافق «خوب» نامید و گفت، «عدم پایبندی به آن، غیر مسئولانه خواهد بود».

امانوئل مکرون همچنین در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» هشدار داد که خروج از برجام می‌تواند باعث شود تا ایران نیز راه کره شمالی را در پیش بگیرد.

XS
SM
MD
LG