لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۷

رئیس اداره ارشاد مشهد به قید وثیقه آزاد شد


مدیر اداره ارشاد مشهد، پیش از بازداشت وعده داده بود که با مجری و عوامل برگزاری برج سلمان «برخورد» خواهد شد.

معاون دادستان مشهد از آزادی معاون مدیرکل و رئیس اداره ارشاد این شهر که پیشتر به دلیل «رقص چند نفر در برج سلمان» بازداشت شده‌ بود٬ به قید وثیقه خبر داد.

خبرگزاری رسمی قوه قضائیه ایران٬ میزان٬ این خبر را به نقل از حسن حیدری منتشر کرده است.

آقای حیدری درباره بازداشت این مدیر اجرایی نیز گفته که این مقام مسئول٬ «در پی ماجرای هنجارشکنی» برج سلمان و «به دلیل جریحه‌دار کردن عفت عمومی، عدم رعایت قوانین مربوطه و ایجاد مزاحمت برای کاسبان برج سلمان بازداشت شده بود».

هفته گذشته٬ پس از برگزاری یک مراسم قرعه‌کشی در برج سلمان مشهد٬ فیلم‌هایی از این جشن منتشر شد که شماری از شرکت‌کنندگان از جمله زنان را در حال رقص و شادی حین پخش صدای محسن ابراهیم‌زاده، خواننده، نشان می‌داد.

پس از انتشار این فیلم محمدکاظم دبیری٬ رئیس اداره ارشاد مشهد و معاون مدیرکل این استان بازداشت شد.

بازداشت مدیر اداره ارشاد مشهد در حالی صورت گرفته بود که این مقام محلی پس از این جشن٬ وعده داده بود که با مجری و عوامل برگزاری برج سلمان «برخورد» خواهد شد.

پس از آن نیز اعلام شد که هفت تن دیگر از برگزارکنندگان اینن جشن نیز در ارتباط با این پرونده٬ بازداشت شدند. سمت‌های این افراد و نقش آنها در برگزاری جشن برج سلمان اعلام نشده است.

این بازداشت‌ها پس از آن صورت گرفت که به دنبال انتشار فیلمی از این جشن٬ رسانه‌های محافظه‌کار مراسم یادشده را «ساختارشکنانه» خوانده و آن را مراسم «افتتاح فروشگاه لباس زیر» معرفی کردند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد که در یک‌سال گذشته بارها با برگزاری کنسرت در این شهر مخالفت کرده نیز نسبت به این برنامه واکنش نشان داد و با اشاره به مراسم برج سلمان، گفت: ««زن‌ها روسری برمی‌دارند و کسی در مملکت ککش نمی‌گزد٬ الا مسئولان قوه قضائیه».

آقای علم‌الهدی، رقص و شادی در حین این مراسم را «جنایت» و «فسخ و فجور» نامید که در جوار گنبد امام هشتم شیعیان رخ داده است.

او همچنین مدعی شد که اجرای موسیقی در این مرکز خرید٬ به‌دلیل افتتاح یک فروشگاه لباس زیر زنانه بوده است.

در حالی که اجرای این برنامه به ادعای خبرگزاری فارس٬ منجر به ارسال نامه‌های اعتراضی از سوی ۱۷۰ مسجد و ۵۵ تشکل دانشجویی شد٬ محسن افشار، عضو هیئت مدیره برج سلمان٬ این مراسم را دارای مجوز دانست و افزود: «حواشی ایجاد شده برای این جشن توسط یک سری از آدم‌هایی که می‌خواهند از هر کاهی کوه بسازند و در هر مسئله‌ای جو ایجاد ‌کنند، درست شده است».

همزمان٬ محمدرحیم نوروزیان٬ فرماندار مشهد با انتقاد از بازداشت رئیس اداره مشهد٬ گفته است: «ما این روند را تأیید نمی‌کنیم و این روند مناسبی نیست. اگر او به دلیل حاشیه‌های کنسرت برج سلمان بازداشت‌شده باشد، تاجایی که ما اطلاع داریم، در این موضوع نقشی نداشته‌ و وظیفه قانونی خود را انجام داده است».

آقای نوروزیان در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین٬ اضافه کرده که «اگر قرار باشد با یک دستگاهی برای انجام‌ وظیفه قانونی خودش، این‌گونه برخورد شود، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و امنیت شغلی افراد به خطر می‌افتاد و حتماً اشکال دارد».

او همچنین درباره رایزنی با مقام‌های استانی از جمله امام‌ جمعه مشهد برای حل این موضوع گفته بود که «این موضوع ارتباطی با امام‌جمعه مشهد ندارد، طرف حساب موضوع دستگاه قضایی است».

سکوت دولت حسن روحانی در این زمینه نیز انتقادهایی را برانگیخته است. از آن جمله خبرگزاری ایسنا از سکوت عباس صالحی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه انتقاد کرده است.

گزارش خبرگزاری ایسنا یادآور شده که هنگام بازداشت رئیس اداره ارشاد مشهد٬ آقای صالحی در عراق بود و تا روز اول اردیبهشت‌ماه نیز وزارت ارشاد و شخص وزیر هیچ موضعی در قبال این اتفاق اعلام نکردند.

در این زمینه پرسش خبرنگاران از وزیر ارشاد هنگام بازدید از پردیس سینمایی چارسو٬ محل برگزاری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نیز «بی‌پاسخ» مانده است.

دولت حسن روحانی و مقام‌های قضایی استان خراسان جنوبی٬ بر سر موسیقی و برنامه‌های فرهنگی در چالش بوده‌اند.

با آنکه این چالش در زمان تصدی علی جنتی بر وزارت ارشاد در اوج خود بود٬ اما به نظر می‌رسد با تغییر وزیر نیز تنش میان طرفین رفع نشده است.

اخبار تأیید نشده پس از تغییر وزیر ارشاد٬ حاکی از آن بود که حسن روحانی از علی جنتی به علت آنچه «کوتاه‌آمدن» مقابل خواسته‌های علم‌الهدی نامیده شد٬ ناراضی بود.

علی جنتی پس از مدت‌ها درگیری با مقام‌هیا قضایی و امنیتی این استان٬ اعلام کرده بود که «برای احترام به نظر آیت‌الله علم‌الهدی٬ پس از این دیگر کنسرتی در مشهد برگزار نخواهد شد».

انتقادها از برخوردهای قضایی با برنامه‌های فرهنگی در مشهد که بارها تکرار شده٬ کار را به جایی رساند که علی مطهری٬ نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی٬ در سخنانی گفت که سیستم حکومتی ایران٬ «فدرالی» نسیت و خراسان رضوی نیز دارای «خودمختاری» نیست.

با استفاده از گزارش‌های میزان٬ ایسنا٬ اعتمادآنلاین و رادیو فردا؛ ب.ب./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG