لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۰۴

اظهارات حسن نصرالله درباره حمله راکتی حزب‌الله لبنان به ارتش اسرائیل


حسن نصرالله در یک برنامه تلویزیونی گفته است، از این به بعد پهپادهای اسرائیلی که وارد قلمرو لبنان شوند هدف قرار خواهند گرفت

دبیرکل حزب‌الله لبنان دوشنبه‌ ۱۱ شهریور با اشاره به پایان یافتن درگیری چند ساعته با ارتش اسرائیل گفته که رویارویی حزب الله و اسرائیل وارد «مرحله تازه‌ای» شده است و این گروه خط قرمز اسرائیل را شکسته است.

به گزارش رویترز، حسن نصرالله در یک برنامه تلویزیونی گفته است، از این به بعد پهپادهای اسرائیلی که وارد قلمرو لبنان شوند هدف قرار خواهند گرفت و این اقدام توسط نیروهای میدانی حزب الله انجام خواهد شد.

به دنبال حمله پهپادهای اسرائیل به یک منطقه تحت کنترل حزب الله در جنوب بیروت، نیروهای این گروه و ارتش اسرائیل روز یکشنبه دست به تبادل آتش زدند. نیروهای حزب‌الله لبنان عصر یکشنبه سه فروند راکت ضد تانک از نوع «کورنِت» به سوی نظامیان اسرائیلی در خاک اسرائیل و در به مرز لبنان شلیک کردند. در مقابل توپخانه ارتش اسرائیل به مناطق مارون الراس و بنت جبیل گلوله‌های توپ شلیک کرد.

اسرائیل از شلیک یک‌صد گلوله توپ سخن گفت اما فرماندهی ارتش لبنان شمار گلوله‌ها را ۴۰ توپ برآورد کرد.

حسن نصرالله در اظهارات خود تاکید کرد، حملات راکتی «پیام روشنی بود که اگر حمله کنید، تمامی مرزها و نیروهای نظامی و شهرک ها در مرزها و در عمق اسرائیل» در تیررس حملات و واکنش ما هستند.

رویترز می‌گوید، به رغم لحن اظهارات حسن نصرالله، حزب الله و اسرائیل به دنبال جنگ تمام عیاری که به کل منطقه گسترش یابد، نیستند.

این گزارش می‌افزاید، رسانه‌های اسرائیل با انتشار تصاویر یک هلیکوپتر نظامی برای تخلیه مجروحان می‌گویند، اسرائیل با تظاهر به مجروح شدن سربازان عامدانه کوشیده است تا با «گمراه کردن حزب‌الله» آنها را ترغیب کند از ادامه حملات دست بردارند.

حزب‌الله لبنان هم با انتشار تصاویر حمله راکتی به خودروی نظامی اسرائیلی مدعی شد که «همه نظامیان سرنشین در یک تانک کشته یا زخمی شدند».

حسن نصرالله همچنین می‌گوید ، حزب الله در حمله یکشنبه، اسرائیل را نه در « مزارع اشغالی شبعا» ، بلکه در مرزهایش هدف قرار داد که از آنها به مثابه خط قرمز یاد می‌کرد.

رهبر حزب الله لبنان اضافه کرده است: من به اسرائیلی ها می‌گویم ، ما دیگر خط قرمز نداریم زیرا شما قواعد درگیری را تغییر دادید.

حسن نصرالله، دو بار در روزهای گذشته «سوگند» خورده بود که گروه او به «حملات پهپادی» اسرائیل به آسمان بیروت واکنش نشان دهد تا اسرائیل «شهامت تکرار این تجاوزات را از سر بدر کند».

حزب‌الله همچنین تأیید کرده بود که در حمله هوایی اسرائیل در یکشنبه سوم شهریور به منطقه «عقربا» در حومه دمشق در سوریه، دو مهندس عضو یگان پهپادی حزب‌الله کشته شده بودند.

اسرائیل مسئولیت حملات پهپادی بامداد یکشنبه سوم شهریور به بیروت را بر عهده نگرفت اما تأیید کرد که برای جلوگیری از حملات پهپادی ایرانی به اسرائیل، سوم شهریور به سوریه حمله کرده بود.

حزب‌الله حمله راکتی یکشنبه دهم شهریور به اسرائیل را به نام دو عضو کشته شده خود نام‌گذاری کرده بود.

بنیامین نتانیاهو عصر یکشنبه در گفت‌وگوهای تلفنی با مقامات ارشد آمریکا از آنها خواست از دولت لبنان بخواهند که حزب‌الله را زیر فشار بگذارد.

در طرف اسرائیلی با وجود بازگشت آرامش نسبی به شمال این کشور پس از روزهای پیاپی تنش و نگرانی مردم از احتمال درگرفتن یک جنگ، رسانه‌ها و سیاستمداران رقیب نتانیاهو از جمله ژنرال موشه یعلون دو هفته مانده به انتخابات این کشور، از عملکرد نتانیاهو در رویدادهای عصر یکشنبه انتقاد کرده و «افشای ترفند» ارتش در «گمراه کردن حزب‌الله» را دارای پیامدهایی ناگوار در آینده برای اسرائیل دانستند.

ارتش اسرائیل گفته بود که دو عضو حزب الله که روز یکشنبه کشته شدند، در ایران آموزش حملات پهپادی دیده و با پهپادهای انفجاری به سوریه اعزام شده و قصد داشتند در روزهای گذشته در عملیاتی طراحی شده از سوی قاسم سلیمانی فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران ایران به اسرائیل حمله کنند اما اسرائیل با «حمله پیش‌دستانه» در بامداد سوم شهریور به سوریه، چهار عضو این گروه و پهپادهای آنها را منهدم کرد.

به دنبال تنش‌ها در مرز لبنان و اسرائیل و حملات موشکی حزب‌الله لبنان به خاک اسرائیل، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته بود، «این نمونه دیگری از نقش بی‌ثبات‌کننده گروه‌های نیابتی ایران برای تخریب صلح و امنیت در منطقه است».

وضعیت جاری که وخیم‌ترین شرایط میان اسرائیل و لبنان از پس از عملیات نظامی ۳۴ روزه ارتش اسرائیل و حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ است، نگرانی رهبران لبنان را نسبت به حملات گسترده اسرائیل به کشورشان در پی آورده است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG