لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۲۷

برایان هوک: یا با ایران کار کنید یا با آمریکا


نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اعلام اینکه دولت دونالد ترامپ امیدوار به دستیابی به یک «پیمان» به جای برجام است، خطاب به خریداران نفت ایران گفت که «یا می‌توانید با آمریکا کار کنید، یا با ایران.»

برایان هوک در مصاحبه با العربیه اعلام کرد که چین همچنان به اجرای نظام تحریم‌های آمریکا (علیه ایران) ادامه خواهد داد.

وی تاکید کرد: «اگر کشوری تصمیم بگیرد خارج از نظام تحریم عمل کند و بازار ایران را بر بازار آمریکا ترجیح بدهد، گزینه‌هایی که ما پیش روی کشورها قرار می‌دهیم، این است که شما یا می‌توانید با آمریکا کار کنید، یا با ایران، اما شما نمی‌توانید همزمان با هر دو طرف کار کنید».

ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که معافیت کنونی هشت خریدار نفت ایران از تحریم‌ها را تمدید نخواهد کرد.

این معافیت‌ها به طور موقت شامل کشورهای چین، هند، ترکیه، یونان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و تایوان شده بود، اما حال این کشورها تنها تا ۱۲ اردیبهشت فرصت دارند که خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.

از هشت کشوری که معافیت موقت دریافت کرده بودند پنج کشور یونان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و تایوان خرید نفت از ایران را در ماه‌های اخیر به طور چشم‌گیری کاهش داده‌اند. این میان چین که بزرگترین مشتری نفت ایران محسوب می‌شود، واکنش شدیدی به تصمیم آمریکا نشان داده است.

گنگ شائونگ، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه چین، تاکید داشت که پکن در برابر تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که آمریکا علیه کشورهای دیگر وضع می‌کند، می‌ایستد.

وی سپس گفت: «این تصمیم ایالات متحده به بی‌ثباتی در خاورمیانه و بازار بین‌المللی انرژی دامن می‌زند. ما از ایالات متحده می‌خواهیم که رویکرد مسئولانه‌ای داشته باشد و نقش سازنده‌ای ایفا کند، نه برعکس».

اتحادیه اروپا نیز از تصمیم آمریکا در رابطه با پایان دادن به معافیت‌ برای خریداران نفت ایران انتقاد کرد و هشدار داده که این اقدام توافق هسته‌ای با تهران را به خطر می‌اندازد.

بازگشت ایران به میز مذاکره

برایان هوک همچنین در مصاحبه با تلویزیون الحره با اشاره به ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران، گفت که «اگر آنها می‌خواهند به میز مذاکره باز گردند، این خوب است».

آقای هوک، برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی، و پایان دادن به بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکایی را از جمله ویژگی‌های توافق جدید مد نظر دولت دونالد ترامپ دانست.

وی همچنین گفت که در صورت دستیابی به این توافق، دولت دونالد ترامپ امیدوار است «توافق جدید را در قالب یک پیمان» در کنگره به تصویب برساند.

آقای هوک پیش از این نیز گفته بود که دولت دونالد ترامپ به دنبال امضای یک «پیمان» با ایران است.

برای اینکه توافقی در آمریکا به «پیمان» تبدیل شود، باید از تصویب کنگره بگذرد.

با استفاده از العربیه، الحره و رادیو فردا، ا.م/خ

دیدن نظرات (۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG