لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۱۸

هوک: مناقشه اسرائیل و فلسطین در خاورمیانه دارد اهمیت خود را از دست می‌دهد


ریان هوک میگوید، رهبران عرب به طور فزاینده از دست محمود عباس کلافه هستند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، با اشاره به طرح «معامله قرن» دونالد ترامپ برای صلح خاورمیانه گفته است، موضوع مناقشه بین فلسطین و اسرائیل دارد اهمیت خود را برای رهبران منطقه از دست می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته از طرح صلح خود به نام «معامله قرن» برای حل نزاع ده‌ها ساله بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، رونمایی کرد. این طرح واکنش هایی در پی داشته است. کشورهایی مانند عربستان، مصر و امارات از این طرح حمایت کردند، ولی فلسطینی‌ها، از جمله تشکیلات خودگردان فلسطین، به همراه ایران و ترکیه با آن مخالفت کرده‌اند.

برایان هوک در گفت وگو با صدای آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شده٬ اظهار داشت: خاورمیانه امروز با ۱۰ یا ۱۵ سال قبل خیلی فرق کرده است. اگر امروز از رهبران منطقه خاورمیانه بپرسید مهم ترین مسائلی که شما از آن نگرانید کدامند، می‌گویند، تجاوزگری‌های ایران، نگرانی از بازگشت داعش (گروه حکومت اسلامی)، جنگ داخلی در سوریه، تهدید افراط گری خشونت بار و غیره.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اضافه کرد، مناقشه اسرائیل و فلسطین همین طور دارد در فهرست بلند مسايل مهم خاورمیانه پایین و پایین تر می رود. اهمیتش را از دست می دهد. همانطور که رئیس جمهوری ترامپ دیروز گفت، دیگر بهتر از این نمی شود. این بهترین شرایط است. طرحی بهتر از این برای فلسطینی‌ها نمی‌شود.

برایان هوک در ادامه گفت: الان اسرائیلی ها به فلسطینی ها یک کشور با مرزهای مشخص و پایتختی که در اورشلیم شرقی قرار داشته باشد به همراه ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری ارائه کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس طرح «معامله قرن»، کشور فلسطین در بخش‌هایی از کرانه باختری ایجاد می‌شود ، اما به اسرائیل اجازه می‌دهد شهرک های ایجاد شده در سرزمین اشغالی را ضمیمه خاک خود کند. این طرح همچنین به فلسطینیان امکان می‌دهد پایتختی را در حومه شرقی اورشلیم داشته باشند، اما بیشتر این شهر تحت کنترل اسرائیل خواهد بود.

دونالد ترامپ روز گذشته تاکید کرد که براساس این طرح اورشلیم (بیت المقدس) «پایتخت تقسیم نشده اسرائیل می ماند.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز گذشته این طرح را رد کرد وگفت، برای یک کودک فلسطینی، عرب، مسلمان یا مسیحی پذیرش دولتی فلسطینی بدون بیت المقدس (اورشلیم) غیر قابل قبول است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کرد: ما می‌گوییم هزار نه، نه ، نه، به این طرح. ما این توافق را رد می کنیم و موضع ما درست است.

«انتقاد» رهبران عرب از محمود عباس

بریان هوک در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص شانس موفقیت این طرح گفته است، رهبران عرب به طور فزاینده از دست محمود عباس که مرتب فرصت سوزی می کند، کلافه شده‌اند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: این جدی‌ترین، واقعی‌ترین و دقیق‌ترین طرحی است که در تاریخ اختلافات بر سر این مناقشه به فلسطینی‌ها ارائه شده است.

وی همچنین گفت٬ این طرح یک پیشنهاد است و اگر موضوع هایی وجود دارد که محمود عباس نمی‌پسندد٬ بهتر است بیاید پای میز مذاکره و آنها را به اسرائیلی‌ها بگوید.

منابع: صدای آمریکا و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG