لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۰

حسین کروبی: شورای عالی امنیت ملی رفع حصر را تصویب کرده است


رهبران جنبش سبز ایران بیش از هفت سال است که در حصر خانگی به‌سرمی‌برند

فرزند مهدی کروبی خبر داد که شورای عالی امنیت ملی رفع حصر سران جنبش سبز را تصویب کرده و اگر رهبر جمهوری اسلامی تا ۱۰ روز پس از تصویب درباره آن اظهار نظر نکند، این مصوبه لازم‌الاجرا است.

حسین کروبی روز شنبه ۶ مرداد در مصاحبه با وبسایت انصاف نیوز گفت که «یک منبع موثق» به او گفته، شورای عالی امنیت ملی در آخرین جلسه خود رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را تصویب کرده است.

وی همچنین در مصاحبه با وب سایت جماران نیز گفت که در جلسه هفته گذشته شورای عالی امنیت ملی رفع حصر و نیز رفع محدودیت های محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، تصویب شده است.

به گفته آقای کروبی، این مصوبه برای اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی ارسال شده و در صورتی که آیت الله خامنه‌ای تا ۱۰ روز دیگر درباره آن اظهار نظر نکند، لازم‌الاجرا است.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تائید رهبر جمهوری اسلامی برسد.

در فروردین ماه برخی از نمایندگان مجلس اعلام کرده بودند که تصمیم‌گیری درباره رفع حصر به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده است.

در همین حال غلامرضا حیدری، عضو کمیته رفع حصر در مجلس، روز اول اردیبهشت‌، از «موافقت ضمنی» رهبر جمهوری اسلامی با رفع حصر رهبران اعتراض‌های سال ۸۸ خبر داده بود.

حسین کروبی همچنین گفت که اشاره اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، مبنی بر «قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته‌ نمادین و شکل‌گیری وحدت در کشور» اشاره به تصویب رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی است.

در همین حال الیاس حضرتی، قائم مقام حزب اعتماد ملی، گفت که اشاره آقای جهانگیری به رفع احتمالی محدودیت‌های محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، است.

به گفته آقای حضرتی، اسحاق جهانگیری در تلاش است که محمد خاتمی «در جلسه‌ای با حضور بزرگان نظام» حضور داشته باشد.

عبارت «بزرگان نظام» در ادبیات سیاسی مقامات جمهوری اسلامی معمولا برای اشاره غیرمستقیم به رهبر جمهوری اسلامی استفاده می‌شود.

از نیمه‌های سال ۹۶ تغییراتی در شرایط حصر به وجود آمد و برخی از بستگان آقای موسوی و کروبی و خانم رهنورد با آنان دیدار کرده‌اند.

اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی و مجتبی ذوالنور نماینده عضو جبهه پایداری در مجلس نیز در محل حصر با مهدی کروبی دیدار کرده‌اند.

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، در اردیبهشت ماه خبر داده بود که به تازگی به صورت شفاهی به او پیشنهاد «حق تردد محدود» با اطلاع مأموران اعلام شده و او این پیشنهاد را رد کرده است.

حسن روحانی در دو انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ وعده رفع حصر را مطرح کرده بود و از آغاز سال ۹۷ انتقادهای چهره‌های اصلاح‌طلب به پیگیری نشدن موضوع حصر از سوی او افزایش یافته است.

در همین حال علیرضا رحیمی، نماینده تهران در مجلس، در توئیتر خود نوشت که آقای روحانی در دیدار اخیر خود با اعضای فراکسیون امید مجلس گفته که «در نتیجه کارهایی که در دولت یازدهم شده است، از حصر فقط پوسته‌اش مانده است».

به گفته آقای رحیمی، آقای روحانی درعین حال گفته که «ماه‌ها طول کشید تا چند روزنامه برای محصورین آزاد شد».

در ماه‌های پایانی سال گذشته نیز برخی نمایندگان مجلس ابراز امیدواری کرده بودند که حصر خانگی هفت ساله رهبران اعتراض‌های سال ۸۸، با وعده مقام‌های امنیتی و قضایی به زودی پایان می‌گیرد اما پس از عملی نشدن این وعده، علی مطهری گفت که ظاهراً در این باره بین مقام‌های قضایی و امنیتی اختلاف نظر وجود دارد.

منبع: وب سایت انصاف نیوز، خبرگزاری ایسنا، شبکه‌های مجازی و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG