لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۰۰

مجلس نمایندگان توئیت‌های ترامپ را محکوم کرد؛ ترامپ: نژادپرست نیستم


توئیت‌های دونالد ترامپ که گفته می‌شود در ارتباط با این چهار عضو مجلس نمایندگان آمریکا است، با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده‌است؛ به ترتیب از راست: آینا پرسلی، رشیده طلیب، الکساندرا اوکازیو-کورتز و ایلهان عمر

مجلس نمایندگان ایالات متحده، توئیت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا که گفته می‌شود به چهار عضو این مجلس اشاره دارد، را «نژادپرستانه» توصیف و محکوم کرده‌است. ترامپ می‌گوید «ذره‌ای نژادپرستی در او وجود ندارد».

علاوه بر ۲۳۵ نماینده دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، چهار نماینده جمهوری‌خواه و مستقل نیز به قطعنامه ۲۵ تیر ماه در «محکومیت» توئیت‌های اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا رای مثبت داده‌اند.

۱۸۷ نماینده دیگر نیز به قطعنامه‌ای که این توئیت‌ها را «نژادپرستانه» عنوان کرده، رای مخالف دادند.

متن قطعنامه تصویب‌شده در روز سه‌شنبه «سخنان نژادپرستانه رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ را شدیدا محکوم می‌کند» و می‌گوید این سخنان «بر هراس و نفرت علیه رنگین‌پوستان آمریکا می‌افزاید و این ترس و نفرت را مشروع جلوه می‌دهد».

دونالد ترامپ روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در توئیتی خطاب به گروهی از نمایندگان زن دمکرات در کنگره گفته بود که آنها باید به «کشورهای ورشکسته و پر از جرم و جنایتی» برگردند «که از آنجا آمده‌اند».

هرچند ترامپ به‌طور مستقیم از شخص خاصی نام نبرد، اما گفته می‌شود اشاره او به الکساندریا اوکاسیو- کورتز نماینده نیویورک، ایلهان عمر، نماینده مینه‌سوتا، آیا پرسلی از ماساچوست و رشیده طلیب از میشیگان است.

هر چهار نماینده عضو حزب دمکرات هستند. این چهار زن همگی شهروندان آمریکا هستند و به جز یکی، سه تن دیگر در خاک ایالات متحده زاده شده‌اند.

توئیت‌های آقای ترامپ، واکنش‌های گسترده‌ای را با خود همراه آورد. هرچند گروهی از تحلیل‌گران و نیز تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، نشان می‌دهند رخدادهای اخیر تاثیر چندانی بر پایگاه رای‌دهندگان دونالد ترامپ ندارد. از جمله، تازه‌ترین نظرسنجی رویترز/ایپسوس که نشان می‌دهد در مجموع توئیت‌ها و واکنش‌ها به آن «تاثیر کمی» بر درصد محبوبیت رئیس‌جمهوری گذاشته‌است.

یک روز پس از توئیت ترامپ چهار نماینده‌ای که گفته شده اشاره به آن‌ها است، در یک کنفرانس خبری به‌شدت از رئیس‌جمهوری انتقاد کردند. برای نمونه خانم اوکاسيو-کورتز گفت: «او نمی‌داند چگونه از سياست‌های خود دفاع کند و به همين خاطر به ما حمله شخصی می‌کند».

ساعاتی پس از آن نیز رای‌گیری در مجلس نمایندگان در محکومیت این توئیت‌ها انجام شد.

ترامپ در واکنش به چهار نماینده زن و انتقادهای دیگر گفته بود این موضوع نگرانی او را سبب نمی‌شود چراکه «بسیاری از مردم با من موافق هستند. در ضمن بسیاری از مردم خوششان می‌آید».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در واکنش به ادامه انتقادها نیز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت «آن توئیت‌ها نژادپرستانه نبود. ذره‌ای نژادپرستی در من وجود ندارد! رای‌گیری در مجلس نمایندگان هم طراری دمکرات‌ها است. جمهوری‌خواهان نباید «ضعف» نشان دهند و گرفتار حربه آن‌ها شوند».

رهبران جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده نیز از «نژادپرستانه» توصیف کردن توئیت‌های ترامپ دوری کرده‌اند. کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده گفته «توئیت‌های رئیس‌جمهوری نژادپرستانه نبود».

اظهارات آقای ترامپ در روزهای اخیر در بسیاری از رسانه‌های ایالات متحده و دیگر خبرگزاری‌ها، پوشش گسترده‌ای یافت. برخی از سخنان او در گذشته نیز با بازتاب و واکنش‌های زنجیره‌ای همراه شده‌است.

در حال حاضر اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا با حزب دمکرات است، جمهوری‌خواهان نیز اکثریت مجلس سنا را در دست دارند.

رویترز، اسوشیتدپرس، توئیتر/ت/خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG