لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۵۱

بیش از ۱۵۰۰ تن از شبه‌نظامیان داعش در سوریه تسلیم شدند


هزاران غیرنظامی که بسیاری از آنان زنان و کودکان پیکارجویان داعش هستند، در روزهای اخیر باغوز را تخلیه کرده‌اند.

صدها تن از شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی یا «داعش» و خانواده‌های آنان روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند خود را تسلیم نیروهای دمکراتیک سوریه کردند که به آخرین سنگر این گروه شبه‌نظامی یورش برده‌اند.

فرماندهان این نیرو پایان گروه داعش را بسیار قریب‌الوقوع دانسته و اعلام کردند که جنگ به سرانجام خود نزدیک شده است.

خبرگزاری‌ها از تسلیم جمعیتی بین ۱۵۰۰ تا دو هزار نفر در شهر باغوز سوریه خبر داده‌اند.

باغوز که اکنون به محاصره درآمده، آخرین منطقه‌ای است که داعش در اختیار دارد، گروهی که چهار سال قبل توانست حدود یک سوم خاک سوریه و عراق را تصرف کند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه، روز سه‌شنبه گفت که گروهی دیگر از پیکارجویان داعش همراه با خانواده‌های خود تسلیم شدند.

وی اظهار داشت: «به محض اینکه نیروهای ما تایید کنند آن کسانی که می‌خواهند تسلیم شوند، خود را تسلیم کرده‌اند، نبرد را از سر می‌گیریم... شکست جهادگرایان بسیار نزدیک است.»

باغوز دوشنبه شب زیر آتش بود، اما اوضاع این منطقه صبح سه‌شنبه آرام توصیف شده است. نیروهای دمکراتیک سوریه هفته‌هاست که باغوز را محاصره کرده‌اند، اما بارها حمله نهایی خود را به تعویق انداختند تا هزاران غیرنظامی که بسیاری از آنان زنان و کودکان پیکارجویان داعش هستند، آنجا را تخلیه کنند.

این گروه در نهایت حمله را از روز یکشنبه با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از سرگرفت. به گفته یک مقام نیروهای دمکراتیک سوریه، ۳۸ پیکارجو در درگیری‌های تازه کشته شده‌اند.

نیروهای دمکراتیک در باغوز به کندی پیش می‌روند تا بتوانند تلفات خود را به حداقل برسانند. پیکارجویان داعش در تونل‌های وسیع پناه گرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد که هیچ کدام از رهبران و چهره‌های ارشد این گروه در میان آنان نباشد.

غیرنظامیانی که باغوز را تخلیه کرده‌اند در شمال شرق سوریه اسکان موقت داده شده‌اند و سازمان ملل شرایط آنان را وحشتناک توصیف کرده است.

منبع: خبرگزاری رویترز/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG