لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۳

خبرهای کوتاه

دادستان تهران: حکم جلب پنج مسئول برای دادرسی درباره قانون هوای پاک صادر شده است

برخی از کلان‌شهرهای ایران مانند تهران و اصفهان در سال گذشته تنها سه روز هوای پاک را تجربه کردند

دادستانی تهران از صدور کیفرخواست علیه پنج مسئول به‌دلیل «عمل نکردن به تکالیف قانونی خود» در رابطه با قانون هوای پاک خبر داد.

علی صالحی روز یکشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد که اتهاماتی چون عدم تدوین و ابلاغ استاندارد کیفی تجهیزات کاهش‌دهنده آلایندگی وسایل نقلیه، عدم کنترل آلودگی نیروگاه‌های مازوت‌سوز، تولید و عرضه سوخت غیراستاندارد برای خودروها علیه پنج مقام مسئول مطرح شده است.

صدور این کیفرخواست در پی گزارش کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و تحقیقات سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با اجرای قانون هوای پاک انجام می‌شود.

این گزارش بدون اشاره به اسامی متهمین، می‌افزاید برخی از مدیران وزارت نیرو، وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست در این پرونده متهم هستند.

بر اساس یک گزارش محرمانه وزارت نفت که اخیرا به دست رادیو فردا رسید، تنها یک سوم بنزین تولیدی کشور استانداردهای یورو ۴ را دارد و بخش اعظم بنزین تولیدی و توزیعی در ایران غیراستاندارد است.

همچنین طی ۱۰ ماهه پارسال، میزان مازوت‌سوزی در کشور بیش از ۱۳ درصد افزایش نشان می‌دهد و روزانه به‌طور متوسط بیش از ۲۴ میلیون لیتر مازوت با ترکیب گوگرد، هفت برابر میزان مجاز، در صنایع و نیروگاه‌های ایران مصرف شده است.

این رقم در دی‌ماه پارسال که کسری گاز در صنایع و نیروگاه‌ها شدت گرفته بود، به بیش از ۴۲ میلیون لیتر در روز رسید.

مازوت‌سوزی گسترده و مصرف بنزین بی‌کیفیت باعث شده است که برخی از کلان‌شهرهای کشور مانند تهران و اصفهان در سال گذشته تنها سه روز هوای پاک را تجربه کنند.

ایران از لحاظ انتشار گازهای گلخانه‌ای در مقام هفتم جهان قرار دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمریکا کمک‌های غذایی به اتیوپی را تعليق کرد

اتیوپی (عکس از آرشیو)

آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا که کمک‌های بشردوستانه این کشور را مدیریت می‌کند روز پنجشنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد، کمک‌های غذایی به اتیوپی را تعلیق خواهد کرد چون به‌دست جمعیت نیازمند نمی‌رسد.

سخنگوی این آژانس گفت که در هماهنگی با دولت اتیوپی به این نتیجه رسیده است که «یک کارزار سازمان یافته از رسیدن این کمک‌ها به مردم جلوگیری می‌کند.» در این بیانیه افراد یا گروه های مسدول این کارزار معرفی نشده‌اند.

تحت تاثیر درگیری‌های مسلحانه در ناحیه تیگرای و ادامه خشکسالی بیش از ۲۰ میلیون نفر از مردم اتیوپی نیازمند کمک‌های غذایی هستند که از خارج ارسال می‌شود.

آمریکا بزرگترین اهداکننده کمک بشردوستانه به اتیوپی است. براساس یک سند درونی کشورهای اهدا کننده کمک به اتیوپی که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته آژانس توسعه بین المللی آمریکا معتقد است که کمک‌ها به دست ارتش اتیوپی می‌افتد.

در بخشی از این سند گفته می‌شود «به نظر می‌رسد این کارزار توسط نهادهای دولت مرکزی و ادارات دولتی محلی هدایت می شود و کمک‌ها در اختیار واحدهای ارتش قرار می‌گیرند.»

دولت و نیروهای مسلح اتیوپی تاکنون به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشستی در ریاض این موضوع را با معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اتیوپی در میان گذاشت.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که آقای بلینکن از تعهد دولت اتیوپی به همکاری با آمریکا برای انجام یک تحقیقات کامل در این زمینه استقبال کرد.

وال‌استریت جورنال: چین قرار است در کوبا تاسیسات جاسوسی دایر کند

روزنامه وال استریت جورنال روز پنجشنبه ۱۸ خرداد به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که چین برای احداث تاسیسات شنود الکترونیکی در نقطه‌ای از خاک کوبا که با سواحل آمریکا حدود ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد با دولت این کشور به توافق رسیده‌ است.

راه‌اندازی این تاسیسات به چین امکان می‌دهد ارتباطات الکترونیکی در جنوب شرقی ایالات متحده را که پایگاه‌های نظامی متعددی در آنجا قرار دارد شنود و تردد کشتی‌ها در آبهای منطقه را کنترل کند.

مقام‌های آمریکایی به وال استریت جورنال گفتند که چین در ازای این توافق قرار است «میلیاردها دلار» به کوبا بپردازد.

کاخ سفید تاکنون به این گزارش واکنش نشان نداده و سفارتخانه‌های کوبا و چین در واشینگتن نیز به درخواست خبرگزاری‌ها برای اظهارنظر در این زمینه پاسخ ندادند.

این توافق در شرایطی صورت می گیرد که پس از شناسایی و سرنگونی یک بالن چینی در حریم هوایی آمریکا، پکن و واشنگتن تلاش می کنند تنش شدید ناشی از این رویداد را کاهش دهند.

وال استریت جورنال می‌افزاید که اطلاعات محرمانه مربوط به این توافق در هفته‌های اخیر جمع آوری شده و به گفته مقامهای آمریکایی معتبر و قانع کننده است.

با توجه به بحران اقتصادی و مشکلات دولت کوبا برای تامین نیازهای مردم تزریق «میلیاردها دلار» به بودجه دولتی و اقتصاد این کشور میتواند انگیزه مهمی باشد.

مقر ستاد فرماندهی مرکزی ایلات متحده (سنتکام) در ساحل خلیج فلوریدا و بزرگترین پایگاه نیروی دریایی این کشور نیز در کارولینای شمالی قرار دارند و فاصله آنها با کوبا چندصد کیلومتر است.

افت قیمت نفت در پی گزارش‌هایی دربارۀ «نزدیک شدن» ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای

قیمت های جهانی نفت روز پنج‌شنبه ۱۸ خردادماه در پی انتشار گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص درباره «نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق احیای برجام»، با کاهشی چشمگیر مواجه شد.

قیمت نفت شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افتی ۴.۸ درصدی به زیر ۷۰ دلار سقوط کرد.

با این حال، با رد گزارش هاآرتص از سوی وزارت خارجه آمریکا، قیمت‌های جهانی نفت تنها مقدار اندکی افزایش یافت که نشان می‌دهد بازار کماکان احتمال توافق احیای برجام در آینده نزدیک را «منتفی نمی‌داند».

قیمت نفت شاخص آمریکا در لحظه تنظیم این گزارش به ۷۱ دلار رسیده که باز هم کاهشی تقریباً دو درصدی دارد. قیمت نفت برنت نیز ۱.۳ درصد کاهش یافته و به زیر ۷۶ دلار رسیده است.

چنین افت ناگهانی در قیمت نفت در حالی است که عربستان سعودی برای کاهش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید خود در ماه ژوئیه آماده می‌شود و انتظار می‌رفت قیمت‌های جهانی نفت دست‌کم دچار کاهش نشود.

اگرچه اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه که مجموعا ۴۵ درصد نفت جهان را تولید می‌کنند، اخیرا بر سر کاهش بیشتر تولید نفت برای بالا بردن قیمت آن به توافق نرسیدند، اما عربستان سعودی و امارات متحده عربی اعلام کردند که تصمیم به کاهش داوطلبانه روزانه ۶۵۰ هزار بشکه‌ای خود را که ماه فوریه اتخاذ کرده بودند تا پایان سال ۲۰۲۴ ادامه دهند.

ریاض همچنین اعلام کرد که علاوه بر آن، تنها برای ماه آینده تولید نفت خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و در صورت لزوم، آن را تمدید خواهد کرد.

با استفاده از گزارش‌های بلومبرگ، رویترز و رادیو فردا/د.خ/آ.ت.

وزارت خارجه آمریکا گزارش‌ها در مورد «توافق نزدیک» با ایران را رد کرد

پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۸ خرداد گزارش‌های منتشر شده در مورد نزدیک شدن تهران و واشینگتن به توافق «موقت» بر سر احیای برجام را «غلط» و «گمراه‌کننده» خواند.

این سخنگو تأکید کرد که «تمام گزارش‌ها دربارۀ توافق موقت» با تهران «غلط» هستند.

روز گذشته، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از رویکرد حکومت ایران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرده بود.

ودانت پاتل همچنین حاضر نشده بود دربارۀ گزارش روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» مبنی‌بر نزدیک بودن دستیابی به توافق هسته‌ای بین ایران و ایالات‌متحده صحبت کند.

روزنامه «هاآرتص» با استناد به گفته‌های مقامات دفاعی این کشور گزارش داده که ایران و آمریکا به توافق بر سر احیای برجام «بسیار نزدیک» شده‌اند.

این روزنامه اسرائیلی روز ۱۷ خرداد نوشت طی روزهای گذشته «پیشرفت‌های چشمگیری» در مذاکرات هسته‌ای انجام شده است.

بر اساس این گزارش، توافق شامل محدود کردن سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و کاهش تحریم‌های آمریکا خواهد بود؛ به‌طوری که در قدم اول حدود ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در عراق، کره جنوبی و صندوق بین‌المللی پول آزاد خواهد شد.

مقامات جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته از «خبر خوش آزاد سازی ۲۳ میلیارد دلار دارایی مسدود شده کشور» سخن گفته و وعده داده‌اند که این مبلغ به زودی وارد کشور می‌شود.

صادرات «هفت میلیون دلار» آب بسته‌بندی ایران به روسیه

با افزایش تورم در کشور، تقاضا و مصرف آب بسته‌بندی رو به کاهش گذاشته است

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران از صادرات ۱۰ میلیون دلاری آب بسته‌بندی ایران در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد شش تا هفت میلیون دلار آن به روسیه صادر شده است.

پیمان فروهر روز پنج‌شنبه ۱۸ خرداد با اشاره به ناتوانی مالی مردم ایران برای خرید آب نوشیدنی سالم و بسته‌بندی گفت اکنون سرانه مصرف آب بسته‌بندی در ایران حدود ۲۵ لیتر، ترکیه ۱۵۰ لیتر و در کشورهای همسایه بالای ۱۰۰ لیتر است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از دبیر این انجمن نوشت: «ما هم می‌توانیم به این ارقام برسیم اما شرط اساسی اقتصاد خانوار است.»

آقای فروهر همچنین در توجیه صادرات آب آشامیدنی بسته‌بندی گفت: «محصولات ما خیلی وابسته به اقتصاد و معیشت خانوار است، بنابراین طبیعتاً زمانی که اقتصاد خانوار دچار تنگی و تورم می‌شود، آب بسته‌بندی بلافاصله از سبد خانوار حذف می‌شود.»

صادرات هنگفت آب آشامیدنی کشور در حالی است که بخش‌های قابل توجهی از ایران با کسری شدید آب آشامیدنی مواجه است؛ به‌ویژه وضعیت سیستان و بلوچستان به همراه خوزستان بحرانی توصیف شده و یک‌پنجم روستاهای کشور نیز از دسترسی به شبکه آب سراسری محروم هستند.

از سوی دیگر، صادرات آب آشامیدنی ایران به روسیه در شرایطی است که این کشور از لحاظ منابع آب شیرین بعد از برزیل دومین جایگاه را در جهان دارد و جایگاه ایران نیز ۵۸ است. ذخایر آب شیرین روسیه ۳۳ برابر ایران است.

با استفاده از گزارش‌های خبری ایلنا، فائو، رادیو فردا/د.خ/آ.ت

حمله به مراسم خاکسپاری جنازه یک والی افغانستان ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت

نیروهای طالبان در ولایت بدخشان

در جریان حمله به مراسم خاکسپاری جنازه نثار احمد احمدی، معاون والی بدخشان، در مسجدی در شمال افغانستان ۱۱ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت کشور طالبان با اعلام این آمار افزود که این حمله حوالی ساعت ۱۱ روز پنج‌شنبه ۱۸ خرداد در مسجد نبوی شهر فیض‌آباد رخ داد.

نثار احمد احمدی روز سه‌شنبه در یک حمله انتحاری در فیض‌آباد به قتل رسید و شاخه خراسان داعش مسئولیت کشته شدن او را برعهده گرفت.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان به رادیو آزادی گفت که انفجار روز پنج‌شنبه داخل مسجد اتفاق افتاد.

همچنین نجیب‌الله بدخشی، یکی از فرماندهان پلیس ولایت بغلان، به رویترز گفت که صفی‌الله صمیم، فرمانده سابق پلیس ولایت بغلان، در میان کشته‌شدگان است.

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان در توئیتی این حمله و دیگر حملات اخیر را محکوم کرد و آن‌ها را «نشان‌دهنده بی‌اعتنایی کامل به جان غیرنظامیان» دانست.

از اواسط تابستان دو سال پیش که حکومت طالبان دوباره به قدرت رسید، حملات گروه دولت اسلامی (داعش) همچنان بزرگ‌ترین تهدید امنیتی برای حکومت افغانستان به شمار می‌رود.

داعش و طالبان، هر دو جزو گروه‌های اسلام‌گرای تندرو به شمار می‌روند اما داعش برای ایجاد یک «خلافت جهانی» می‌جنگد و طالبان خواهان حکومت بر افغانستان است.

سه ماه پیش، والی طالبان در ولایت بلخ در شمال کشور نیز که در زمینه مبارزه با داعش شهرت داشت، در یک حمله انتحاری که این گروه مسئولیت آن را بر عهده گرفت، کشته شد.

والیبال ایران بازی بُرده را به لهستان واگذار کرد

شکست تیم ملی والیبال ایران در برابر حریفان لهستانی

تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی از لیگ ملت‌های ۲۰۲۳، در حالی‌که دو سِت از لهستان پیش بود، با نتیجه سه بر دو مغلوب حریف خود شد.

لهستانی‌ها که در گام نخست فرانسه مدافع عنوان قهرمانی را مغلوب کرده بودند، دومین پیروزی را به دست آوردند.

بازیکنان ایران در شرایطی از ست سوم تحلیل رفتند که روز چهارشنبه استراحت داشتند اما لهستان چهار ست سنگین را مقابل فرانسه سپری کرده بود. به نحوی که ست سوم آن بازی با نتیجه نامتعارف ۳۵-۳۳ به پایان رسیده بود.

شکست ایران در برابر لهستان، بیست و هفتمین تقابل والیبال دو کشور بود که حاصلش ۱۷ برد برای نماینده اروپا و ۱۰ پیروزی هم برای ایران بوده است.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار از لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ به مصاف ژاپن رفت و در نمایشی ضعیف، با نتیجه سه بر صفر شکست خورد و حالا با قبول دومین شکست، در قعر جدول قرار دارد.

نبرد ایران و لهستان برخلاف اغلب دیدارهای دو تیم، این بار بدون جنجال و درگیری به پایان رسید.

بازی برابر در ست اول، در امتیازات پایانی با دفاع روی تور و حملات موفق ایران، ۲۵ بر ۲۳ به سود نماینده آسیا رقم خورد.

در ست دوم نیز تیم‌ها در امتیاز ۲۲ برابر بودند که باز هم تمرکز، دقت و هوشیاری ایران، نتیجه‌ای مشابه ست اول را رقم زد.

از ست سوم، روند بازی دگرگون شد. لهستان از ابتدا پیش افتاد و با فاصله‌ای مطمئن، این ست را در اختیار داشت تا سرانجام به برتری ۲۵ بر ۲۱ برسد.

در چهارمین ست، ایران ضعیف‌ترین نمایش خود را در لیگ جهانی امسال ارائه کرد. میدان‌داری، از آغاز تا پایان با لهستان بود و ایران با ضعف پاسور و دریافت‌ کننده‌ها، نتوانست بیش از ۱۵ امتیاز کسب کند.

در ست پنجم، شاگردان نیکولا گربیچ با دریافت‌های بهتر و سرویس‌های موفق‌تر به پیروزی ۱۵-۱۳ رسیدند تا بازی باخته را تبدیل به یک پیروزی دلچسب کنند. لهستان تا این لحظه تنها تیم لیگ ملت‌هاست که هر دو بازی نخست خود را با برتری به پایان رسانده است.

در بازی نخست، امین اسماعیل‌نژاد ۱۱ امتیاز به دست آورد و موفق‌ترین یار ایران بود. او در برابر لهستان هم ۱۷ امتیاز کسب کرد تا پرامتیازترین بازیکن زمین باشد.

برای لهستان کامیل سمنیوک و داوید دولسکی ۱۶ امتیاز به دست آوردند. ماتئوژ بینیک و آرتور زالپوک نیز هر کدام ۱۵ امتیاز کسب کردند.

قهرمانی المپیک ۱۹۷۶ مونترال، سه نشان طلای جهانی، یک طلای لیگ جهانی، سه نقره و یک برنز در جام جهانی و ۱۰ نشان رنگارنگ اروپایی از افتخارات تیم قدرتمند لهستان است. این تیم در لیگ ملت‌ها نیز یک بار نایب قهرمان شده و دو بار روی سکوی سوم ایستاده است.

ایران با ترکیب محمد موسوی، مهدی جلوه، محمد ولی‌زاده، محمدطاهر وادی، جواد کریمی، امین اسماعیل‌نژاد، علی حاجی‌پور، محمدرضا حضرت‌پور، آرمان صالحی، امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، پوریا حسینخان‌زاده، شهروز همایونفرمنش و محمدجواد معنوی‌نژاد عازم ناگویا شده است.

در سایر دیدارها چین پس از برتری ۳-۲ مقابل بلغارستان، در سه ست پیاپی به صربستان باخت. این در حالی است که صربستان بازی اول را به اسلوونی واگذار کرده بود. در لیگی که هیچ تیمی در حاشیه امنیت نیست، اسلوونی در گام دوم مغلوب بلغارستان شد.

در دیدارهای باقی مانده از هفته اول لیگ ملت‌ها، شاگردان بهروز عطایی شنبه بیستم خرداد با چین روبه‌رو می‌شوند. به فاصله یک روز هم در برابر اسلوونی قرار می‌گیرند.

در بازی‌های گروه اول به میزبانی اوتاوا، آرژانتین ۳-۰ ایتالیا را برد. آمریکا با همین نتیجه از سد هلند گذشت. کانادا در خانه ۳-۲ کوبا را تسلیم کرد. برزیل هم ۳-۱ آلمان را برد.

مرگ چهار «زن قربانی کودک‌همسری و مسائل خانوادگی» در ایران تنها در پنج روز

از زمستان سال ۱۴۰۰ تا پایان فصل پاییز سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۷ هزار و ۴۴۸ دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند

روزنامه اعتماد روز پنج‌شنبه در گزارشی خبر داد که تنها در پنج روز منتهی به ۱۳ خردادماه جاری، چهار زن و دختر در ایران قربانی «کودک‌همسری و مسائل خانوادگی» شده‌اند.

همچنین، بر اساس تحقیقات این روزنامه، از ابتدای سال جاری «ده زن و دختر» به همین دلایل «جان‌شان را از دست داده‌اند».

زنان و دختران قربانی، به نوشته اعتماد، «اکثرا اهل روستاهای کردستان و آذربایجان غربی بودند».

اعتماد از جمله عوامل مهم در قتل زنان و دختران در این استان‌ها را «اختلافات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، کودک‌همسری، و تعصبات» برشمرده است.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران که در ابتدای ماه جاری منتشر شد حاکی از آن است که از زمستان سال ۱۴۰۰ تا پایان فصل پاییز سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۷ هزار و ۴۴۸ دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند.

همزمان با پررنگ شدن سیاست‌های تشویقی برای ازدواج و افزایش نرخ باروری در کشور که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر آن تأکید دارد، در سال‌های گذشته تلاش‌های هدفمندی برای کاهش سن ازدواج در دختران و تشویق خانواده‌ها برای آسان‌گیری ازدواج دختران، از سوی برخی نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی و نهادهای فرهنگی و آموزشی دنبال شده است.

این در حالی است که برخی تلاش‌ها در سال‌های اخیر برای اصلاح قوانین مربوط به کودک‌همسری در ایران با مخالفت حکومت و به‌خصوص مراجع تقلید بی‌نتیجه مانده است.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد و گزارش‌های پیشین رادیو فردا؛ ف.دو/ب.ب

دو روزنامه‌نگار فلسطینی در جریان عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری زخمی شدند

دو خبرنگار فلسطینی در حالی زخمی شده‌اند که اسرائیل یک سال پس از کشته‌شدن شیرین ابوعاقله، از کشتن «غیرعمد» او پوزش خواست

سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، اعلام کرد که معمر ثمرین و ربیع منیر، دو روزنامه‌نگار فلسطینی در جریان عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری به شدت زخمی شدند.

این بیانیه افزود معمر ثمرین که خبرنگارعکاس است، از ناحیه مغز گلوله خورده و با حال وخیم برای عمل جراحی به بیمارستان منتقل شد. گلوله همچنین به شکم ربیع منیر اصابت کرده است.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، خبرنگاران در زمان حضور نیروهای ارتش اسرائیل در شهر رام‌الله که برای ویران کردن خانه یک فلسطینی رفته بودند، زخمی شدند. دو خبرنگار در میان گزارشگرانی بودند که از تخریب خانه گزارش تهیه می‌کردند.

حضور یگان تخریب اسرائیلی در مرکز شهر رام‌الله با درگیری‌های گسترده میان فلسطینیان محلی با نیروهای اسرائیلی همراه بود. شمار دیگری از فلسطینیان نیز در این درگیری‌ها مجروح شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده بود خانه اسلام فاروق، اهل فلسطین را که ویران می‌کند که پاییز سال گذشته با اقدام به «بمب‌گذاری» در جاده نزدیک به اورشلیم، باعث مرگ دو اسرائیلی، از جمله یک نوجوان شد. اسلام فاروق در زندان اسرائیل است.

بیانیه ارتش اسرائیل افزوده که تحقیق در باره زخمی شدن خبرنگاران فلسطینی را آغاز کرده اما از شواهد اولیه چنین برمی‌آید که آن‌ها با «گلوله ساچمه‌ای» زخمی شده‌اند. ارتش همچنین گفت برای جلوگیری از آسیب‌دیدن افراد و حفظ روزنامه‌نگاری آزاد «نهایت تلاش را به عمل می‌آورد».

تخریب خانه مهاجمان فلسطینی یک سیاست دیرینه از سوی اسرائیل است تا به باور خود، فلسطینیان دیگر را از اقدامات تهاجمی مشابه بازدارد اما معلوم نیست این رویکرد در محدود کردن موارد درگیری‌های مسلحانه منجر به مرگ اسرائیلی‌ها اثری داشته است یا نه.

اسرائیل با گذشت یک‌ سال از کشته شدن شیرین ابوعاقله، ماه گذشته از کشتن «غیرعمد» او پوزش خواست. این خبرنگار سرشناس آمریکایی- فلسطینی در شبکه الجزیره بهار پارسال در جریان پوشش خبری عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری کشته شد.

اتحادیه روزنامه‌نگاران فلسطینی مدعی است که اسرائیل از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ میلادی ۵۵ روزنامه‌نگار فلسطینی را کشته و تنها در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۳۰ روزنامه‌نگار فلسطینی را بازداشت کرده است.

اسرائیل در روزهای گذشته نیز به دلیل رویداد منجر به کشته شدن محمدهیثم التمیمی، یک کودک دو ساله، در روستایی در نزدیکی رام‌الله با انتقادهای شدید فلسطینیان روبرو شده بود. ارتش اسرائیل گفته بود نظامیانش در پاسخ‌ به تیراندازی مشکوک شلیک کردند. فلسطینیان گفتند گلوله به خودروی در حال حرکت خانواده التمیمی اصابت کرد و پدر محمدهیثم نیز زخمی شد.

منابع فلسطینی می‌گویند در پنج ماه گذشته، ۱۶۲ فلسطینی، شامل ۲۵ کودک، به دست اسرائیل کشته شده‌اند. اسرائیل تأکید دارد که اکثر کشته‌های فلسطینی در عملیات تهاجمی دخیل بوده‌اند.

با استفاده از بیانیه سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی، رسانه‌های اسرائیل و رادیو فردا؛ ف.ر./ب.ب.

حمله «پناهنده سوری» با چاقو به چند کودک در شرق فرانسه

عکس آرشیوی است

حمله یک فرد مهاجم با سلاح سرد در شهر اَنِسی در شرق فرانسه که روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، رخ داد به زخمی و مجروح شدن چند نفر، از جمله چند کودک، انجامید.

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون ب‌ف‌ام نوشت که فرد مهاجم «یک پناهنده سوری» بوده که به دست پلیس بازداشت شده است.

همین خبرگزاری تعداد مجروحان این حمله را هشت کودک و یک بزرگسال و محل حمله را پارکی در شهر انسی در منطقه آلپ فرانسه عنوان کرده است.

ویدئوی اعلام خبر در پارلمان فرانسه و یک دقیقه سکوت:

به گفته پلیس منطقه، این کودکان حدوداً سه ساله بوده‌اند. حال سه نفر از آنها «وخیم» گزارش شده است.

چند رسانه دیگر تعداد مجروحان را شش نفر عنوان کرده‌اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در همین منطقه سن این کودکان را سه تا پنج سال عنوان کرده‌اند.

ویدئویی از محل حادثه:

همزمان از پارلمان فرانسه خبر می‌رسد که نمایندگان مجلس این کشور به محض اطلاع از این حادثه به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت داشته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و خبرگزاری فرانسه؛ ف.دو/ ب.ب

اسنودن ۱۰ سال پس از افشاگری: پشیمان نیستم

اسنودن می‌گوید قدرت فناوری‌های جدید، توان بزرگی در زمینه نقض حریم خصوصی در اختیار دولت‌ها گذاشته است

ادوارد اسنودن، شهروند آمریکایی گریخته از کشور خود، ده سال پس از افشای ابعاد گسترده جاسوسی نهادهای اطلاعاتی غربی از شهروندان، تأکید کرد که از کرده خود پشیمان نیست.

او که در یک دهه اخیر در روسیه زندگی کرده، در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد از سوی روزنامه بریتانیایی گاردین بازتاب یافت، نسبت به گسترش «تجسس از مردم» هشدار داد و گفت فناوری بسیار پیشرفته‌تر و مداخله‌گرایانه‌ امروزی دست سازمان‌های اطلاعاتی را بیش از پیش بازگذاشته است.

آقای اسنودن با تأکید بر این‌که فناوری به‌شدت تاثیرگذار شده، گفته کارهایی که نهادهای اطلاعاتی آمریکایی و بریتانیایی در سال ۲۰۱۳ میلادی می‌کردند، در قیاس با امکاناتی که امروز در حوزه تجسس و رصد مردم دارند، «مثل بازی کودکان است».

او افزود دوربین‌های نظارت تصویری تجاری موجود، تشخیص چهره، هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای جاسوسی مانند پگاسوس (نرم‌افزار تولیدی شرکت اسرائیلی ان‌اس‌او) که علیه مخالفان حکومت‌ها و روزنامه‌نگاران استفاده می‌شود، جای نگرانی جدی دارد.

ادوارد اسنودن با یادآوری سال ۲۰۱۳ که او اقدام به افشاگری کرد، گفت «ما به دولت‌ اعتماد داشتیم که ما را نابود نکند، اما کرد. ما به شرکت‌های فناوری اعتماد کردیم که از ما سوء استفاده نکنند، اما کردند. این وضعیت ادامه خواهد یافت چرا که ماهیت قدرت همین است».

از سوی دیگر، او به تغییرات مثبتی اشاره کرد که از پس از افشاگری‌های او رخ داد و از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده فناوری نسبت به مراقبت از پیام‌های کاربران، «سازوکارهای تازه‌ای» درپیش گرفتند.

با این حال، اسنودن گفت قدرت فناوری‌های جدید، توان بزرگی در زمینه نقض حریم خصوصی در اختیار دولت‌ها گذاشته است.

ادوارد اسنودن که پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا و کارمند پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا با توان دسترسی به اسناد محرمانه این نهادها بود، ده سال پیش به‌دنبال ابتدا پس از انتقال اطلاعاتی محرمانه به چند روزنامه آمریکایی و بریتانیایی، از آمریکا به هنگ‌کنگ گریخت و سپس از از روسیه سردرآورد.

او در مسکو ده‌ها هزار سند فوق محرمانه نهادهای اطلاعاتی آمریکایی را رسانه‌ای کرد. بسیاری از اسناد افشاشده او، از جمله در زمینه شنود از رهبران متحد آمریکا، تا مدت‌ها عامل تنش در روابط میان آن‌ها با واشینگتن بود.

اما موضوع مهم در افشاگری آقای اسنودن این بود که مردم آمریکا درک کردند که نهادهای اطلاعاتی کشورشان بدون نیاز به احکام قضایی به ای‌میل‌ها، پیامک‌ها و مکالمات تلفنی آن‌ها دسترسی داشته‌اند.

به‌نوشته گاردین، آقای اسنودن که در روسیه ازدواج کرده و دو پسر کوچک دارد، در دو سال گذشته از حضور رسانه‌ای خود کاست و از فضای رسانه‌های اجتماعی نیز دور شد.

او این هفته گفت به روسیه رسید زیرا فکر می‌کرد که می‌تواند از آن‌جا به آمریکای لاتین برود و درخواست پناهندگی‌اش از روسیه آخرین راهی بود که برایش باقی مانده بود.

آقای اسنودن که این ماه ۴۰ ساله می‌شود، مهر سال ۱۴۰۱، زمان کوتاهی پیش از حمله روسیه به اوکراین، تابعیت روسیه را دریافت کرد.

با وجود حمایت‌های گسترده بخشی از آمریکاییان از آقای اسنودن، احتمال بخشودگی او از سوی آمریکا امری بعید به‌نظر می‌رسد.

با استفاده از گزارش‌های گاردین و رادیوفردا؛ ف.ر./ب.ب.

ایران فعالیت‌های موشکی سپاه را «متعارف» خواند، از غرب انتقاد کرد

رسانه‌های وابسته به حاکمیت نوشته‌اند که رهبر جمهوری اسلامی شخصاً نام موشک «فتاح» را انتخاب کرده است

به دنبال واکنش‌های بین‌المللی به رونمایی از موشک «فتاح» که سپاه پاسداران آن را از نوع «هایپرسونیک» معرفی کرده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعا کرد فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران «متعارف، دفاعی و مشروع» است.

ناصر کنعانی پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، با انتقاد از کشورهایی که به گفته او «سابقه بلند و آشکاری در زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی» دارند گفت که آنها حق ندارند درباره «توانمندی‌های دفاعی مشروع و کاملا قانونی جمهوری اسلامی ایران» اظهار نظر کنند.

او تلاش نیروهای مسلح در زمینه «تقویت بنیه دفاعی» را اقدامی درست و موثر در ایجاد «بازدارندگی در مقابل تهدیدات خارجی و دفاع از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» توصیف کرد.

به دنبال انتشار گسترده خبر و تصاویر این موشک در رسانه‌های ایران، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به تحریم‌های پیشین آمریکا اشاره کرد و گفت این کشور با فعالیت‌های ایران در منطقه از جمله برنامه موشک بالستیک مقابله می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای حکومت ایران و برنامه موشکی آن را «تهدیدی» برای جهان دانست و از بی‌توجهی جمهوری اسلامی به «محدودیت‌های بین‌المللی» انتقاد کرد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز ۱۶ خرداد، با رونمایی از موشک «فتاح» مدعی شد که این موشک «هایپرسونیک» (مافوق صوت) است و می‌تواند «از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور کند»، اما برای این ادعای خود مدرکی ارائه نکرد.

رسانه‌های ایران اعلام کردند که مراسم رونمایی موشک «فتاح» با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، برگزار شده است. طبق این گزارش‌ها، نام این موشک را نیز رهبر جمهوری اسلامی شخصاً انتخاب کرده است.

در روزهای اخیر، وزارت دفاع جمهوری اسلامی از ساخت یک موشک دیگر بالستیک با نام «خیبر» خبر داده بود که از خانواده موشک‌های بالیستیک «خرمشهر» است.

رونمایی‌های پیاپی از انواع موشک‌ها از سوی جمهوری اسلامی و اظهارات تهدیدآمیز مقامات سپاه در حالی است که تنش‌ها بین ایران با ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران همچنان بالاست و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی به یکی از نقاط اختلاف مهم میان ایران و طرف‌های مذاکره در احیای برجام تبدیل شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا؛ ع.م/ ب.ب

ابراهیم رئیسی هفته آینده به سه کشور آمریکای لاتین سفر می‌کند

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا، روز چهارشنبه گزارش داد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، هفته آینده از سه کشور کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در آمریکای لاتین بازدید می‌کند و افزود که این سفر در پی دعوت رهبران سه کشور یادشده از آقای رئیسی انجام خواهد گرفت.

به نوشته ایرنا، در جریان این سفر چندین سند همکاری در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و علمی بین مقامات ایرانی با کوبایی و نیکاراگوئه‌ای و ونزوئلایی به امضا خواهد رسید. این گزارش اما جزییاتی درباره این سندهای همکاری به دست نمی‌دهد.

گزارش ایرنا می‌گوید که سفر ابراهیم رئیسی به آمریکای لاتین روز یکشنبه آینده ۲۱ خرداد انجام می‌شود.

این سفر فرصتی برای دیدار رئیس دولت ایران با رهبران سه کشور متحد خود در منطقه آمریکای لاتین فراهم می‌آورد که هر سه این رهبران چپ‌گرا هستند و به نقض حقوق بشر متهم شده‌اند.

ایرنا نیز نوشته است: «تعداد قابل توجهی از کشورهای منطقه آمریکای لاتین، علاوه بر ظرفیت‌های اقتصادی متنوع، دیدگاه‌های سیاسی و بین‌المللی نزدیکی نیز با جمهوری اسلامی ایران دارند و همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان ایران با این کشورها می‌تواند منافع بسیاری نصیب دو طرف کند.»

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رویترز؛ س.ن/ک.ر

حسین خسرو علی وزیری، مشهور به «شیخ آهنین»، در آمریکا درگذشت

حسین خسرو علی وزیری

شرکت آمریکایی «ورلد رسلینگ اینترتینمنت» روز چهارشنبه ۱۷ خرداد اعلام کرد، حسین خسرو علی وزیری، مشهور به «شیخ آهنین»، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

حساب کاربری «شیخ آهنین» نیز در بیانیه‌ای از درگذشت حسین خسرو علی وزیری خبر داده است.

در هیچ یک از این دو بیانیه‌ اشاره‌ای به علت مرگ و محل مرگ «شیخ آهنین» نشده است. اما در پست توییتری حساب کاربری «شیخ آهنین» آمده است که او «این دنیا را با آرامش ترک کرده است.»

حسین خسرو علی وزیری متولد ۱۳۲۱ است. او در آغاز فعالیت‌های ورزشی خود به کشتی روی آورد و سپس به ارتش پیوست.

او پس از مهاجرت به آمریکا در سال ۱۹۷۱ در وزن ۸۰ کیلوگرم کشتی فرنگی در مسابقات اتحادیه‌ ورزشکاران آماتور «ای‌ای‌یو» به مدال طلا رسید.

«شیخ آهنین» در سال ۱۹۸۳ با شکست باب باکلوند قهرمان مسابقات کشتی تفننی -حرفه‌ای (دبلیو‌دبلیو‌اف) شد٬ اما بعدا با شکست در مقابل هالک هوگان این عنوان را واگذار کرد. او تنها ایرانی است که در این مسابقات به قهرمانی رسیده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، دبلیو‌دبلیو‌اف در دهه ۱۹۸۰ میلادی از «شیخ آهنین» در نقشی ضد آمریکایی٬ با توجه به فضای منفی آن دوران٬ استفاده می‌کرد.

اسپانیا امسال گرم‌ترین و دومین بهار خشک را پشت سر گذاشت

اداره هواشناسی اسپانیا می­‌گوید گرمای بالاتر از میانگین معمول در تابستان امسال به­ خصوص در نیمه شرقی این کشور و جزایر آن در دریای مدیترانه «بسیار محتمل» است

وزارت محیط زیست و اداره هواشناسی اسپانیا روز چهارشنبه ۱۷ خرداد اعلام کردند که این کشور امسال گرم­‌ترین و دومین بهار خشک را از سال ۱۹۶۱ که آمارهای جوی ثبت می‌شوند پشت سرگذاشته ­است و به احتمال فراوان در طول تابستان نیز دمای هوا بالاتر از میانگین این فصل خواهد بود.

تولیدات کشاورزی اسپانیا از جمله کشت زیتون برای تولید روغن زیتون که تقریبا نیمی از کل تولید جهان است، از خشکسالی طولانی در بهار امسال آسیب دیده­‌اند.

همان‌طور که پژوهش­‌های اقلیمی در دهه­‌های اخیر اثبات کرده­‌اند هوای گرم و خشک خطرهای دیگری نظیر افزایش احتمال آتش‌سوزی در جنگل­‌ها و مراتع را به همراه دارد.

وزارت محیط زیست اسپانیا گفت میانگین دما بین اول مارس تا اول ژوئن ۱۴.۲ درجه سانتیگراد بوده ­است. این میانگین ۱.۸ درجه سانتیگراد از دمای متوسط سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ و سه‌دهم درجه سانتیگراد از رکورد قبلی در سال ۱۹۹۷ بالاتر است.

دمای ناحیه کوردوبا در جنوب اسپانیا در ماه آوریل به مرز ۳۹ درجه سانتیگراد رسید که رکود جدیدی است.

سخنگوی اداره هواشناسی اسپانیا نیز گفت: «داريم به شکستن رکوردهای قبلی عادت می‌کنیم. میانگین دما در سه فصل از چهار فصل گذشته (تابستان و پاییز ۲۰۲۲ و بهار ۲۰۲۳) گرم­ترین دمای ثبت شده بوده­‌اند».

او افزود که بهار امسال درعین حال دومین بهار خشک ثبت­‌شده بوده ­است.

هر چند به‌دلیل بارش فراوان در هفته­‌های اول فصل تابستان نگرانی از یک خشکسالی طولانی در سال جاری تا حدی برطرف شده، اما گرمایش و خشکی هوا یک مشکل جدی است.

مسئولان اداره هواشناسی اسپانیا می­‌گویند گرمای بالاتر از میانگین معمول در تابستان امسال به­ خصوص در نیمه شرقی این کشور و جزایر آن در دریای مدیترانه «بسیار محتمل» است.

مدل­‌های پیش­‌بینی اداره هواشناسی اسپانیا نشان می‌دهد که به احتمال ۵۰ تا ۷۰ درصد، تابستان امسال یکی از گرم­‌ترین تابستان­‌ها طی سه دهه گذشته خواهد بود هر چند میزان بارندگی در تابستان به احتمال ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از میانگین معمول خواهد بود.

براساس آمارهای دولت اسپانیا، میانگین حجم آب موجود در اکثر مخازن این کشور حدود ۴۷ درصد است ولی این رقم در دو ایالت کاتالونیا و آندالوسیا به حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

آمارهای اداره هواشناسی اسپانیا نيز نشان می­‌دهد که سال ۲۰۲۲ از زمان ثبت رکوردهای جوی در سال ۱۹۶۱ گرم‌ترین سال بوده و تحت تاثیر سه موج هوای گرم، درجه حرارت در ۴۱ روز از تابستان گذشته افزایش یافت که طولانی­‌ترین مدت ثبت‌شده برای گرمای شدید در اسپانیاست.

بیشتر

XS
SM
MD
LG