لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۶

افزایش شدید تلفات اعتیاد، غرق‌شدگی و گازگرفتگی در ایران


سازمان پزشکی قانونی ایران از افزایش شدید تلفات اعتیاد، غرق‌شدگی و گازگرفتگی در کشور طی سال گذشته خورشیدی خبر داده، اما می‌گوید آمار تلفات حوادث رانندگی اندکی کاهش یافته است.

به گزارش سایت رسمی پزشکی قانونی، پارسال چهار هزار و ۴۷۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر، محرک، داروهای مخدر و مصرف چندگانه در کشور جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای این نهاد رسمی، ۸۶ درصد قربانیان سوء مصرف مواد مخدر مرد و ۱۴ درصد زن بودند.

یک چهارم فوتی‌های سوءمصرف مواد مخدر از تهران بوده و استان فارس با ۴۰۱ و خراسان رضوی با ۳۲۳ فوتی بیشترین موارد قربانی را داشته‌اند.

از بین افراد فوت شده بر اثر اعتیاد ۴۶٫۸ درصد مجرد بوده‌اند و ۵٫۱ درصد قربانیان زیر ۱۸ سال سن داشتند.

سازمان پزشکی قانونی همچنین می‌گوید در سال گذشته ۷۸۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن ۴٫۷ درصد افزایش یافته است.

پارسال استان‌های تهران با ۱۳۶، فارس با ۶۹ و اصفهان با ۶۲ فوتی بیشترین مورد فوتی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را داشتند.

همچنین پارسال ۱۲۷۵ نفر به خاطر غرق‌شدگی جان داده‌اند که نسبت به سال ۹۷ حدود بیش از ۳۶ درصد رشد داشته است.

کاهش تلفات رانندگی و مراجعین نزاع

بر اساس آمارهای پزشکی قانونی، پارسال ۱۶ هزار و ۹۴۷ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند که نسبت به سال ۹۷ حدود ۱٫۴ درصد کاهش داشته است.

حدود ۶۶ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون‌شهری و یک چهارم مربوط به تصادفات در راه‌های درون‌شهری بوده است.

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۲۶۹ نفر، تهران با ۱۲۴۱ نفر و خراسان رضوی با ۱۱۳۲ نفر بیشترین تعداد کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

آمارهای پزشکی قانونی همچنین نشان می‌دهد پارسال مراجعه شهروندان به این سازمان به‌خاطر نزاع، بالای ۵۷۰ هزار مورد بوده‌است. این رقم در سال ۹۷ حدود ۵۸۰ هزار مورد بود.

پارسال همچنین ۲۵۲۳ نفر به خاطر برق‌گرفتگی و سوختگی جان خود را از دست داده‌اند.

منابع: آرشیو آمارهای سازمان پزشکی قانونی / ف.ق / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG