لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۸

مهدی تاج درباره حوادث اهواز: وزارت اطلاعات اصرار داشت بازی در ورزشگاه فولاد برگزار شود


مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران

رئیس فدراسیون فوتبال ایران دربارهٔ حوادث فینال جام حذفی در اهواز گفت: «وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی اصرار داشتند بازی در ورزشگاه فولاد برگزار شود.»

مهدی تاج که برای نخستین بار با برپایی نشست خبری، به حوادث ورزشگاه‌ها واکنش نشان می‌داد گفت: «فقط ۲۰ هزار و ۵۰۰ بلیت فروختیم اما ۳۷ هزار نفر حضور داشتند. نیروی انتظامی می‌گوید امکان اینکه با دست افراد را بگردیم و دولا و راست بشوند عملی نیست و اگر جمعیت پشت در بمانند، آن‌ها را بدون بلیت راه می‌دهند.»

رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: «نمی‌توانم اطمینان بدهم که این حوادث برای آخرین بار است. حتماً به دفعات تکرار خواهد شد. امنیت ورزشگاه‌ها در اختیار فدراسیون نیست. اگر به بلیت‌فروشی الکترونیکی و دوربین مدار بسته مجهز نشویم ضمانتی برای برگزاری امن وجود ندارد و بازی‌ها را برگزار نمی‌کنیم.»

در فصل جاری لیگ برتر و جام حذفی، تعدادی از بازی‌ها در تهران، اصفهان، اهواز و تبریز به خشونت کشید که بازداشت گسترده و مصدومیت صدها هوادار را در پی داشت.

تاج می‌گوید: «امسال اگر به تیم مقابل به صورت دسته‌جمعی توهین شود، بسیاری از بازی‌ها بدون تماشاگر خواهد شد. تا وقتی صندلی‌ها شماره‌گذاری نشود و معلوم نباشد چه کسی توهین می‌کند این اتفاقات رخ می‌دهد.»

تاج توضیح نداد مسئولیت شماره‌گذاری صندلی‌ها به عهده کیست. او همچنین بدون توضیح دربارهٔ اینکه چرا حوادث به‌طور مکرر در برخی ورزشگاه‌های خاص رخ می‌دهد، گفت: «نیروی انتظامی نباید به افراد بدون بلیت اجازه ورود دهد. با این شرایط ادامه لیگ به مصلحت نیست.»

رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد: «دولت باید دست از سر فوتبال بردارد. اگر دولت دخالت می‌کند، باید پول آن را هم پرداخت کند.»

این در حالی است که خود آقای تاج با سوابقی در سپاه پاسداران و فعالیت در عرصه صنایع دولتی فولاد و ذوب آهن، از دریچه دولت وارد عرصه فوتبال شده‌است.

تاج بدون ذکر نام گفت: «دوست عزیز از مجلس گفت سرمربی اگر خارجی باشد به مصلحت نیست. ایشان مسئول مهمی است. گفتم آوردن سرمربی خارجی برای امنیت ورزشگاه، مسائل اقتصادی و نهادهای اجتماعی مناسب است.»

منتقدان تاج می‌گویند او روابط خوبی با صداوسیما دارد. به نحوی که در ماه‌های اخیر، رسانه ملی از تاج انتقاد نمی‌کند. برنامه نود هم در سال آخر فعالیتش برخلاف دوران کفاشیان، تنشی با تاج نداشت.

با این حال مهدی تاج می‌گوید: «برخی رسانه‌های دولتی محل تشویش اذهان عمومی شده‌اند. خیلی بد است که روزنامه دولت، محل دروغ و تهمت شده. نمی‌دانم وزارت ورزش باید آن‌ها را کنترل کند یا خیر.»

مهدی تاج در چند نوبت مجزا از نشست خبری‌اش، با کنایه دربارهٔ کارلوس کی‌روش صحبت کرد و گفت: «از ۱۳ کمک مربی خارجی به دو دستیار خارجی رسیدیم. پیش‌بینی ما این بود که دو هزار نفر برای بازی دوستانه تیم ملی مقابل سوریه بیایند اما ۲۰ هزار نفر آمد.»

او تأکید کرد: «شکایت کی‌روش به فیفا غلط بود. ما هم شکایت کردیم چون گفته بود ایران تیمش را برای قهرمانی قطر به این کشور برد. این حرف از نظر اخلاقی بوی تبانی می‌دهد و باید اثبات شود. دو طرف شکایتی داشتند که جلو می‌رویم.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG