لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۲۰

انتقاد امامان جمعه از عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی


تعدادی از امامان جمعه ایران در خطبه‌های روز ۱۹ مردادماه ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت حسن روحانی، مذاکره با آمریکا را رد کرده و همچنین مذاکره با اروپا را بی‌فایده خواندند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، خطاب به مقامات دولت گفت: «رفتید و مذاکره کردید؛ دلار سه هزار تومان را ده هزار تومان کردید، بازهم می‌خواهید مذاکره کنید؟»

وی تاکید کرد که اروپا و آمریکا «دشمنان قسم‌خورده ما هستند و اختلاف تنها در روش است».

آقای علم‌الهدی و تعداد دیگری از امامان جمعه ایران با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی شرایط فعلی ایران را شبیه به «جنگ احزاب» دانستند که در آن «مسلمانان بر کافران پیروز شدند».

در همین حال آقای علم‌‌الهدی گفت: «مسلمانان در زمان جنگ احزاب قوت لایموت هم نداشتند اما وضع امروز ما از آن موقع خیلی بهتر است.»

امام جمعه مشهد در خطبه های هفته گذشته نیز معترضان را نکوهش کرده و گفته بود که «به خاطر پایین افتادن شکم نباید مقابل نظام بایستید».

اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته و با اعلام تصمیم نهایی دونالد ترامپ برای خروج از برجام، با تلاطم و تنش‌های شدیدی روبه‌رو شده‌ است.

ریال ارزش خود را در برابر دلار به‌طور چشم‌گیری از دست داده، بهای سکه و کالاهای دیگر افزایش یافته و موجی از اعتراضات در چندین شهر ایران شکل گرفته‌ است.

دونالد ترامپ تأکید کرده که وضع اقتصادی ایران سریعاً رو به وخامت است و در نهایت این مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی هستند که باید تصمیم بگیرند حاضر به گفت‌وگو هستند یا نه.

مقامات دولت اما مذاکره با آمریکا را رد کرده اند.

در همین حال محمد امامی کاشانی امام جمعه تهران با اشاره به سخنان آقای ترامپ اعلام کرد که جمهوری اسلامی «زیر بار مذاکره با آمریکا نخواهد رفت».

وی با اشاره به اعتراض‌های اخیر گفت: «این که ترامپ می‌گوید وضعیت اقتصادی ایران به سرعت تغییر کرده است، برای غیرت ایرانی قابل پذیرش نیست، پس چطور می‌شود عده ای ماجراجو شروع به سر و صدا می‌کنند و... عده‌ای نیز از این وضعیت عکس گرفته و آن را منعکس می کنند. به طوری که دشمنان روی آن مانور می‌دهند و امیدوار هستند تا با فشار ایران را به مذاکره وادار کنند.»

نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد در یک نشست خبری اعلام کرده بود که بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها تبعیت می‌کند.

با این حال محمدعلی جزایری، امام جمعه اهواز، از دولت، مردم و گروه های سیاسی کشور عراق به دلیل، به گفته او، «اعلام برائت و انزجار از تحریم‌های آمریکا» تشکر کرد.

تعدادی از دیگر امامان جمعه نیز از عملکرد تیم اقتصادی دولت انتقاد کردند.

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، گفت که رئیس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی خود «نتوانست دل مردم را شاد کند».

امامان جمعه و دیگر چهره های اصول‌گرا در ایران در هفته های گذشته شدیدا از عملکرد دولت حسن روحانی انتقاد کرده‌اند.

آنان در عین حال دلیل مشکلات اقتصادی کشور را نه تحریم‌های آمریکا، بلکه عملکرد «ضعیف» دولت و همچنین به گفته آنان «سوء استفاده افراد سودجو» می‌دانند.

منابع: خبرگزاری‌‌های ایرنا، ایسنا، تسنیم، رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG