لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۳

خبرخوان

انتقال ۲۵ پادگان به خارج از شهرها با دستور خامنه‌ای

پادگان قلعه مرغی، مشهورترین پادگانی است که در سال‌های اخبر منتقل شده و مکان سابق به یک بوستان شهری تبدیل شده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی خبر داده که با دستور رهبر جمهوری اسلامی، ۲۵ پادگان از شهرهای ایران خارج می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، این پادگان‌ها در خارج از شهرها، زمین معوض دریافت می‌کنند و زمین فعلی آنها به ساخت و ساز اختصاص پیدا می‌کند.

«قانون فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها» در آبان ماه سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس رسیده است ولی در ده سال گذشته، اجرای آن به‌ویژه در تهران با مشکلات متعددی مواجه بوده است.

در طول ده سال گذشته، ۱۹ پادگان از شهرهای بزرگ خارج شده‌اند که ارزش اراضی آنها در سال ۱۳۹۷، ده هزار میلیارد تومان برآورد شده بود.

عمده پادگان‌های جابجا شده متعلق به ارتش جمهوری اسلامی هستند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمار رسمی کرونا در ایران؛ جان‌ باختن ۱۵۹ نفر، شرایط «شکننده» پایتخت

همزمان با اعلام خبر جان‌ باختن ۱۵۹ نفر دیگر در یک‌ شبانه‌روز منتهی به روز پنج‌شنبه، ششم آبان، فرمانده مقابله با کرونا در تهران شرایط پایتخت را «شکننده» اعلام کرد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، همچنین در یک شبانه‌روز گذشته بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر بیمار جدید در کشور شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۲۵ هزار و ۸۷۵ نفر و شمار کل مبتلایان به به ۵ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۵۰۹ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی عنوان کرده بود.

در همین حال علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، ضمن «شکننده» خواندن شرایط پایتخت گفته است که اگر تعداد مراجعان سرپایی از ۱۵ هزار نفر در روز بالاتر رود، می‌تواند به عنوان یکی از «زودرس‌ترین و جدی‌ترین علائم اولیه برای شدت‌ گرفتن بیماری» از آن نام برد.

در همین حال آقای زالی تعداد مراجعان سرپایی در پایتخت را طی ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۱۰ هزار و ۹۰۰ نفر اعلام کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا امروز با همسر نازنین زاغری دیدار می‌کند

ریچاد رتکلیف همسر نازنین زاغری و دختر آنها، گابریلا

در پنجمین روز از اعتصاب غذا، ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی–بریتانیایی زندانی در ایران، قرار است روز پنج‌شنبه ششم آبان با لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، دیدار کند.

آقای رتکلیف از روز یک‌شنبه هفته جاری در محوطه بیرونی وزارت خارجه بریتانیا در لندن دست به اعتصاب غذا زده است.

او در گفت‌وگو با رادیوفردا دلیل این اقدام خود را نگرانی از حبس مجدد همسرش و نارضایتی از رویکرد دولت بریتانیا به این موضوع عنوان کرده است.

نخست‌ وزیر و وزیر خارجه بریتانیا در چند روز اخیر به اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری واکنش نشان ندادند، اما بنا بر گزارش‌ها وزیر خارجه بریتانیا قصد دارد امروز، در روز پنجم اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، با او دیدار کند.

گزارش‌ها حاکی است که آقای رتکلیف قصد دارد از خانم تراس بپرسد که چه چیزی باعث تأخیر در پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران شده است، مبلغی که به گفته ریچارد رتکلیف و همچنین مقام‌های حکومت ایران، پرداخت آن پیش‌شرط آزادی همسرش است.

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. از چند ماه پیش،‌ با وجود پایان یافتن دوران محکومیت خانم زاغری، حکومت ایران پرونده‌ تازه‌ای علیه او گشود و او را دوباره به زندان محکوم کرد.

نازنین زاغری همواره کلیه اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده و ریچارد رتکلیف نیز بارها زندانی شدن همسرش را «گروگان‌گیری» حکومت ایران بر سر پرونده ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران دانسته است.

دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

شاهزاده رضا پهلوی: جمهوری اسلامی از نام کوروش و آرامگاهش وحشت دارد

پاسارگاد، آرامگاه کوروش، شاهنشاه هخامنشی

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، روز پنج‌شنبه به مناسبت هفتم آبان، روز کوروش، در پیامی خطاب به ایرانیان گفت: «از شما هم‌میهنانم می‌خواهم با نکوداشت نام و یاد کوروش بزرگ، به هر شکلی و در هر جایی که هستید، تلاش کنید تصویر یک ملت متحد، آزادی‌خواه و مداراگر را به جهانیان نشان دهید.»

گِل‌نبشته بابِلی موسوم به سالنامه «نبونعید»، هفتم آبان (۲۹ اکتبر) را روز ورود کوروش بزرگ به بابل ثبت کرده است، روزی که بنا بر داده‌های تاریخی با آزادی بردگان و نگارش «نخستین منشور حقوق بشر» توسط این شاهنشاه هخامنشی همراه است.

از سال ۱۳۹۵ به بعد و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز کوروش در پاسارگاد، نیروی انتظامی هر ساله جاده‌های منتهی به آرامگاه وی را مسدود می‌کند.

رضا پهلوی در پیام امسال خود به این مناسبت نوشته است: «ایران از آن ملت ایران است، نه تبهکارانی که هیچ نسبتی با تاریخ و فرهنگ ایران ندارند و از نام کوروش و آرامگاهش نیز وحشت دارند.»

او حکومت جمهوری اسلامی را «ضد ایرانی» دانسته و نوشته است که این حکومت «از روز نخست، به دنبال جایگزینی 'امت اسلام' به جای دولت-ملت ایران بوده و دستاوردی جز فلاکت و ذلت برای ایران و ایرانی نداشته است».

فرزند شاه پیشین ایران در ادامه نوشته است که در این شرایط «بیش از هر زمان دیگر به یادآوری آنچه کوروش بود و انجام داد، نیاز داریم.»

در تجمعات سال‌های قبل در پاسارگاد، گروهی از تجمع‌کنندگان، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کورش پدر ماست» «شاهزاده، تولدت مبارک» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

در سال‌های اخیر، آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم، از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش انتقاد کرده و گفته است آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، افرادی را که «به یاد کورش بودند» «ضدانقلاب» خوانده است.

در چند سال اخیر مسئولان جمهوری اسلامی علاوه بر بستن جاده‌های اصلی منتهی به پاسارگاد کوشیده‌اند با احضار افرادی که قصد شرکت در این تجمع را دارند، تشکیل پرونده قضایی برای افراد و ارسال پیامک به شهروندان مبنی بر «غیرقانونی بودن» تجمع در پاسارگاد از برگزاری مراسم روز کوروش جلوگیری کنند.

احتمال «توقف کار» سفارت آمریکا در مسکو تا سال آینده

سفارتخانه آمریکا در مسکو

یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه، ۵ آبان، هشدار داد که سفارت آمریکا در مسکو ممکن است در سال آینده انجام بسیاری از وظایف خود را متوقف کند، مگر این که با روسیه پیشرفتی در زمینه افزایش صدور روادید برای دیپلمات‌ها حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید سفارت آمریکا در مسکو به نقطه‌ای رسیده است که تنها قادر به حفظ «حضور موقت» خود در روسیه است.

پس از اعمال تحریم‌های دولت بایدن علیه روسیه و اخراج ده دیپلمات روس به دلیل اقداماتی از جمله «حمله سایبری و مداخله در انتخابات»، روسیه و ایالات متحده در ماه آوریل سفیران خود را از کشورهای یکدیگر خارج کردند.

این سفیران در ماه ژوئن بازگشتند، اما در حال حاضر تعداد کارکنان سفارت آمریکا در مسکو از حدود ۱۲۰۰ نفر در اوایل سال ۲۰۱۷ به تنها ۱۲۰ نفر کاهش یافته است.

روسیه اخیراً کار کردن شهروندان خود در سفارت ایالات متحده را ممنوع اعلام کرده و این خود به کاهش بیشتر تعداد کارکنان آن سفارتخانه منجر شده است.

با بروز این وضعیت، ایالات متحده در اوایل ماه جاری میلادی صدور ویزا در مسکو را متوقف کرد و اکنون روس‌ها برای دریافت روادید آمریکا ناچار به سفر به سفارت ایالات متحده در ورشو لهستان هستند.

روسیه و ایالات متحده به مذاکره بر سر کاهش تهدیدات هسته‌ای و تغییرات آب و هوایی ادامه می‌دهند، اما روابط دو کشور به دلیل مسائلی مانند احداث خط لوله گاز «نورد استریم ۲» به اروپا و سرکوب مخالفان داخلی توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، تیره شده است.

شهردار تهران مجبور به لغو حکم انتصاب دامادش شد

علیرضا زاکانی، شهردار تهران

در پی انتقاد گسترده از اقدام علیرضا زاکانی، شهردار تهران، در انتصاب دامادش به عنوان «مشاور ویژه»، او مجبور به لغو این حکم شد.

آقای زاکانی در نامه‌ای که شامگاه چهارشنبه، پنجم آبان منتشر کرد ضمن تایید «انتصاب برخی مناصب حساس و نظارتی به نزدیک‌ترین بستگان مسئولان طراز اول در ادوار گذشته» توضیح داد که «هوشمندسازی کامل مدیریت شهری» با توجه به «دسترسی به داده‌ها و اطلاعات حساس محرمانه» آن‌چنان برای او اهمیت داشته که مدیریت این حوزه را «شخصا» به عهده گرفته و برای ایجاد «تمرکز مسئولیت» نیازمند «فردی متخصص، کاملاً مورد اعتماد و دارای فهم مشترک» بوده است.

او در ادامه این نامه با این ادعا که انتصاب دامادش، حسین حیدری، «هیچ‌گونه اثر استخدامی، مالی و حق امضا بر آن» نداشته گفت که به دلیل «ابهام و گلایه در برخی دلسوزان انقلاب و دلخوری مردم» حکم صادره را لغو می‌کند.

با وجود تاکید آقای زاکانی بر انتصاب دامادش فقط به‌عنوان «مشاور»، بیشتر انتقادها با توجه به بخشنامه اخیر خود او مبنی بر «ساماندهی فرآیند مدیریت منابع انسانی در شهرداری تهران» صورت گرفته است.

بر اساس این بخشنامه که ماه مهر امسال به تمامی واحدها و سازمان‌های تابعه شهرداری ابلاغ شد، جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی جدید تحت هر عنوان و با هر نوع وضعیت استخدامی اعم از (تمام‌وقت، نیمه‌وقت و پاره‌وقت، پیمانکاری، شرکتی، مشاوره‌ای، حق‌الزحمه‌ای، ساعتی و پروژه‌ای حتی انجام خدمت به طور رایگان یا افتخاری) ممنوع بوده و بر حسب ضرورت هر نوع درخواست می‌بایست با هماهنگی و اخذ مجوز از سوی حوزه معاونت برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا اقدام شود».

پیش از این مهدی چمران در واکنش به انتصاب داماد زاکانی به سمت مشاور ویژه شهردار گفته بود که «در جریان این انتصاب نبوده است و این انتصاب گویا بر اساس نسبت و این چیزها نبوده اما، اگر یک نفر از نزدیکان باشد هم می‌تواند جایگاه داشته باشد، به شرط این‌که توان و قابلیت پذیرش انتصابات را داشته باشد».

مرگ چهار پلیس در درگیری با اسلام‌گرایان مسلح در لاهور

حامیان گروه ممنوعه «تحریک لبیک»

چهار مامور پلیس در یک درگیری با اعضای گروه اسلام‌گرای ممنوعه «تحریک لبیک» در نزدیکی شهر لاهور در پاکستان کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درگیری صدها مجروح و زخمی نیز بر جای گذاشته است. تعداد مجروحان دست‌کم ۲۶۳ نفر اعلام شده است.

گزارش‌ها حاکی است که چندین تن از اعضای این گروه نیز کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته یک سخنگوی پلیس، درگیری زمانی آغاز شده است که اعضای مسلح این گروه اسلام‌گرا به روی نیروهای امنیتی پاکستان آتش گشوده‌اند.

اعضا و حامیان گروه تحریک لبیک روز چهارشنبه با جمع شدن در یک بزرگراه قصد راه‌پیمایی به سوی اسلام‌آباد را داشتند.

این گروه اسلام‌گرای تندرو خواستار آزادی رهبر خود از زندان و همچنین اخراج سفیر فرانسه از پاکستان به دلیل چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در یک مجله فکاهی فرانسوی هستند.

مجله معروف شارلی اِبدو سال گذشته کاریکاتورهایی را که در سال ۲۰۰۶ چاپ کرده بود بار دیگر منتشر کرد.

هزاران نفر از اعضای این گروه از روز جمعه گذشته در یکی از شلوغ‌ترین بزرگراه‌های نزدیک شهر لاهور جمع شده‌اند و روز چهارشنبه قرار بود به سوی اسلام‌آباد،‌ پایتخت، راه‌پیمایی کنند.

بیش از یک‌ میلیون شهروند ساکن تهران بدون داشتن شغل درآمد دارند

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، بیش از یک‌ میلیون نفر از شهروندان ساکن تهران در سال ۱۳۹۹ بدون داشتن شغل برای خود درآمدزایی کرده‌اند.

در گزارشی که روزنامه همشهری روز پنج‌شنبه، ششم آبان، بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران از اقتصاد این استان منتشر کرد آمده است که ۱۰ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال تهران در سال ۱۳۹۹ دارای درآمد بدون شغل بوده‌اند.

طبق این گزارش که بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران تنظیم شده، جمعیت این گروه در مقایسه با سال پیش از آن ۸ درصد، معادل ۸۴ هزار نفر افزایش یافته و به یک‌ میلیون و ۱۴۵ هزار نفر رسیده است.

در گزارش مرکز آمار به منابع درآمدی این گروه اشاره نشده، اما روزنامه همشهری در گزارش خود احتمال داده که این افراد «از محل واسطه‌گری در بازارهای مختلف از جمله طلا، ارز، سهام، مسکن، خودرو یا فعالیت در سایر بازارها و همچنین اموری نظیر کارچاق‌کنی» کسب درآمد کرده‌اند.

بر اساس این گزارش همچنین از ۱۴ میلیون نفر جمعیت استان تهران، ۱۱ میلیون نفر افراد بالای ۱۵ سال هستند که می‌توانند از نظر اقتصادی فعال باشند. از این تعداد تنها ۴ میلیون و ۳۷۹ هزار نفر معادل ۳۹.۷ درصد شاغل هستند و بقیه این افراد را محصلان، افراد خانه‌دار، افراد بیکار و افرادی که شغل ثابت ندارند، اما درآمد دارند تشکیل می‌دهند.

مرکز آمار ایران، پیشتر در گزارشی که اوایل مهر امسال منتشر کرده بود از کاهش شمار افراد شاغل در کشور طی تابستان ۱۴۰۰ خبر داده بود.

بر اساس این گزارش طی دو سال گذشته شمار شاغلان کشور در مجموع ۵.۲ درصد کاهش یافته یا به عبارتی ۱.۳ میلیون شغل در کشور از بین رفته است.

بر اساس گزارش روز پنج‌شنبه روزنامه همشهری، استان تهران که پیش از این به‌عنوان صنعتی‌ترین استان ایران شناخته می‌شد، بر اساس آخرین آمار از نظر اقتصادی تغییر ماهیت داده و به سمت تولید خدمات گرایش پیدا کرده تا جایی که ۷۲ درصد تولیدات استان تهران ناشی از انجام این فعالیت‌ها است.

مرکز آمار در گزارشی که پیشتر منتشر کرده بود، حوزه خدمات را آسیب‌پذیرین حوزه اقتصادی در دوران کرونا در کشور اعلام کرده و برآورد کرده بود که جمعیت شاغل در این حوزه از ۱۲ میلیون و ۱۴۳ هزار نفر در کل کشور پیش از همه‌گیری کرونا به ۱۱ میلیون و ۴۲۹ هزار نفر در تابستان امسال رسیده است.

صرف نظر از همه‌گیری کرونا، بدتر شدن وضعیت اقتصاد کشور تحت تاثیر تحریم‌ها نیز می‌تواند عامل از بین رفتن شغل‌ در کشور باشد؛ اگرچه هنوز مقامات ایران از سهم هر یک از این موارد آمارهای مشخصی ارائه نداده‌اند.

گزارش‌ها درباره «خودسوزی یک زندانی سیاسی در زندان اوین»

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، در کانال تلگرام خود از خودسوزی مهدی دارینی، فعال سیاسی زندانی در زندان اوین خبر داد.

به نوشته کیوان صمیمی درپی بی‌نتیجه ماندن مکاتبات و اعتراضات چند ماهه مهدی دارینی برای استفاده از عفو مشروط، وی روز چهارشنبه اقدام به خودسوزی کرد. با دخالت نگهبانان و زندانیان، پس از خاموش کردن آتش، مهدی دارینی به بهداری اوین منتقل شد.

به نوشته کیوان صمیمی، مهدی دارینی چند روز پیش به مسئولان مربوطه در زندان اوین هشدار داده و گفته بود چنانچه بازجوی پرونده به خواسته‌اش توجه نکند، اقدام به خودسوزی خواهد کرد.

مهدی دارینی خرداد ۹۸ بازداشت شده و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نشر اطلاعات محرمانه هسته‌ای متهم کرد

بهروز کمالوندی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نشر اطلاعات و نامه‌های محرمانه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران متهم کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «آژانس نباید با انتشار اطلاعات و جزئیات اقدامات فنی ایران پا را فرا‌تر از اختیارات و وظایف خود قرار دهد، اگر این وضعیت ادامه یابد ممکن است اقداماتی برای اصلاح این وضع انجام بدهیم.»

ایران طی ماه‌های اخیر وبه دنبال اجرایی کردن یک مصوبه مجلس، فعالیت‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود کرده است.

ایران بر اساس مصوبه آذرماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و از اسفندماه ۹۹ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

در چارچوب این اقدام، آژانس ماه‌هاست که اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را ندارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته با اشاره به این عدم همکاری تهران، درباره تکرار سناریو کره شمالی و تجربه قطع همکاری با آژانس هشدار داد.

تاکنون چندین بار خبرگزاری‌های بین‌المللی اخباری را براساس مدارک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرده‌اند، اطلاعاتی که اکنون ایران آنها را محرمانه می‌خواند.

فردی که به استاندار جدید آذربایجان شرقی سیلی زده بود، «در بازداشت است»

عابدین خرم، استاندار جدید آذربایجان شرقی، که روز اول آبان در مراسم معارفه خود سیلی خورد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران می‌گوید فردی که به استاندار جدید آذربایجان شرقی سیلی زده بود، در بازداشت است.

ذبیح الله خدائیان روز چهارشنبه پنجم آبان گفت اظهاراتی که به نقل از این فرد در فضای مجازی منتشر شده است صحت ندارد و انگیزه وی شخصی بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود: «او اظهار کرده است که در یکی از بازدیدهای استاندار در گذشته برخورد شایسته نداشته و این انگیزه را بیان کرده اما این موضوع صحت ندارد و دستگاه قضایی حتما با این موارد برخورد قاطع می‌کند».

برخی از رسانه‌های ایران، این فرد را ایوب علیزاده و سرهنگ نیروهای مسلح معرفی کرده‌اند. خبرگزاری ایرنا او را یکی از کارکنان سپاه عاشورا معرفی کرده است.

عابدین خرم، فرمانده پیشین سپاه آذربایجان شرقی که به عنوان استاندار جدید این استان منصوب شده است، روز اول آبان در مراسم معارفه خود در حضور وزیر کشور از این فرد سیلی خورد.

صحنه سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.

سخنگوی قوه قضائیه ایران: حکم زندان نازنین زاغری هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است

نازنین زاغری بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک‌سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

ذبیح الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید حکم یک‌سال زندان نازنین زاغری قطعی است اما پرونده وی هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است.

نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی – بریتانیایی، فروردین سال ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد.

پس از پایان دوران محکومیت پنج ساله خانم زاغری، او بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک‌سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، از روز یکشنبه هفته جاری در محوطه بیرونی وزارت خارجه بریتانیا در لندن دست به اعتصاب غدا زده است.

آقای رتکلیف در گفت‌وگو با رادیو فردا دلیل این اقدام خود را نگرانی از حبس مجدد همسرش و نارضایتی از رویکرد دولت بریتانیا به این موضوع عنوان کرده است.

نخست‌وزیر و وزیر خارجه بریتانیا تاکنون به اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری واکنش نشان نداده‌اند.

برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده «دادخواهان سلامت»

از راست به چپ: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان

وکیل یکی از متهمان پرونده وکلا و فعالان مدنی مرتبط با پرونده سوءمدیریت در بحران کرونا، در گفت‌وگو با رادیو فردا، تشکیل جلسه رسیدگی به این پرونده را تأیید کرد.

او روز چهارشنبه پنجم آبان در این‌ زمینه گفت که جلسه حدود سه ساعت طول کشید و بیشتر این زمان به قرائت کیفرخواست و همچنین دفاعیات وکلای مهدی محمودیان گذشت.

مهدی محمودیان، فعال مدنی، همراه با مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فرا افراز و لیلا حیدری، وکلای دادگستری، روز ۲۳ مرداد در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند و پس از مدتی سه نفر از آن‌ها یعنی محمدرضا فقیهی، مریم فراافراز و لیلا حیدری به‌طور موقت آزاد شدند.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز ۹ شهریور اتهام بازداشت‌شدگان را «اخلال در نظم» و برخی جرایم علیه امنیت ملی اعلام کرد.

وکیل یکی از متهمان که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با رادیو فردا افزود که مهدی محمودیان و مصطفی نیلی به دلیل خودداری از پوشیدن لباس زندان، در جلسه روز چهارشنبه حاضر نبودند و آرش کیخسروی از زندان به دادگاه آورده شده بود و در این جلسه محمدرضا فقیهی و مریم فرا افراز هم حاضر بودند.

مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، وکلای بازداشتی و مهدی محمودیان، فعال مدنی، در نامه‌ای به هیات نظارت مرکزی بر حقوق شهروندی، دلیل بازداشت خود را خودداری از امضای تعهدنامه مبنی بر عدم شکایت از علی خامنه‌ای و دیگر مقامات جمهوری اسلامی به دلیل سوءمدیریت کرونا عنوان کردند.

اتهامات محمودیان، نیلی و کیخسروی «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است که مجازات اتهام اول ده سال و اتهام دوم یک سال است.

فقیهی و فراافراز به «عضویت در گروه معاند» متهم شده‌اند که می‌تواند به پنج سال زندان منجر شود. مهدی محمودیان در حال سپری کردن دوره زندان خود در ارتباط با یک پرونده قبلی است.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ افزایش دوباره شمار قربانیان و مبتلایان

وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۷ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باختند که ۴۱ نفر نسبت به روز سه‌شنبه افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه، پنجم آبان، ۱۰ هزار و ۶۴۴ بیمار تازه مبتلا به کرونا نیز شناسایی شد که ۱۵۴۸ نفر بیشتر از روز گذشته بود.

بر اساس تازه‌ترین آمار، شمار رسمی قربانیان و مبتلایان به کرونا در ایران تاکنون به ترتیب به ۱۲۵ هزار و ۷۱۶ نفر و به ۵ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.

از میان بیماران تازه‌شناسایی شده، ۱۴۶۲ نفر بستری شدند که ۱۸۵ نفر بیشتر از روز گذشته است. شمار بیماران بدحال بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در سراسر کشور نیز ۴۱۲۷ نفر گزارش شده است.

آمار مبتلایان و قربانیان امروز در ایران در شرایطی افزایش یافته که پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفته «فعلاً آمار در اکثر مناطق رو به کاهش است.»

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران، نیز از وجود «شرایط بسیار سخت» در وزارت بهداشت خبر داده و گفت: «کمبود نیرو، منابع و گاهی اوقات هم نقض قوانین سبب می‌شوند انتظاراتی که از ما دارند را نتوانیم محقق کنیم.»

افزایش آمار مربوط به مرگ و ابتلا به کرونا در ایران، موجب افزایش شمار شهرهای قرمز نیز شده است.

در حال حاضر ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۲۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۱۵ شهر در وضعیت زرد و ۸۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

نصرت بهشتی، معلم زندانی در مشهد، اعتصاب غذا کرد

نصرت بهشتی

نصرت بهشتی، معلم زندانی، در پیامی از زندان وکیل‌آباد مشهد از اعتصاب غذای خود در اعتراض به بازداشت موقت و موارد اتهامی «غیر قابل» قبول علیه خود خبر داد.

آن طور که خانم بهشتی خبر داده، وی از روز دوم آبان‌ اعتصاب غذای خود را شروع کرده و تا هنگام رسیدگی و رفع بلاتکلیفی، «لب از سخن» نیز فرو خواهد بست.

وی «مسئولیت زندگی خود در این شرایط» را بر عهده مقام‌های مسئول دانسته و خواستار «آزادی، رفع حصر و رفع موارد اتهامی» علیه خود شده است.

نصرت بهشتی یکی از ۱۴ زنی است که نامه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی ایران را امضا کرده بود.

او معلم بازنشسته و مادر شش فرزند است که از سه ماه پیش، به گفته خود، تنها به‌ دلیل «شرکت در تجمعات صنفی فرهنگیان و درخواست برای هماهنگ کردن حقوق معلمان با دیگر کارمندان دولت»، در اداره اطلاعات و زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است.

رویه مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به تجمعات صنفی از جمله تجمعات معلمان و کارگران، بازداشت و طرح اتهام علیه فعالان صنفی به جای رسیدگی به مشکلات آنها بوده است.

واکنش چین به آمریکا: تایوان حق پیوستن به سازمان ملل را ندارد

تایپه، پایتخت تایوان

در پی فراخوان ایالات متحده از تایوان برای مشارکت بیشتر در امور سازمان ملل، چین روز چهارشنبه، پنجم آبان، تأکید کرد که تایوان «حق پیوستن» به سازمان ملل را ندارد.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند که در صورت لزوم باید با زور تصرف شود. تایوان می‌گوید که یک کشور مستقل است و از آزادی‌ها و دموکراسی خود دفاع می‌کند و چین را مسئول تنش‌ می‌داند.

مجمع عمومی سازمان ملل ۵۰ سال پیش از این، در یک رأی‌گیری، تصمیم به پیوستن پکن به این سازمان و حذف تایپه کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای به این مناسبت گفت از این که تایوان به‌طور فزاینده‌ای از صحنه جهانی کنار گذاشته شده، متأسف است.

آقای بلینکن گفت: «از آنجا که جامعه بین‌المللی با تعداد بی‌سابقه‌ای از مسائل پیچیده و جهانی مواجه است، کمک به حل این مشکلات برای همه ذی‌نفعان ضروری است و این شامل ۲۴ میلیون نفری که در تایوان زندگی می‌کنند نیز می‌شود.»

در واکنش به این اظهارات، ما شیائوگوانگ، سخنگوی دفتر امور تایوان در پکن به خبرنگاران گفت: «تایوان حق پیوستن به سازمان ملل را ندارد. سازمان ملل متحد یک سازمان دولتی بین‌المللی است که از کشورهای مستقل تشکیل شده… و تایوان بخشی از چین است.»

وزیر دفاع تایوان به تازگی هشدار داده است که تنش بین کشورش و چین در بدترین حالت خود در ۴۰ سال گذشته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سی‌ام مهر امسال گفت در صورتی که چین به تایوان حمله کند، ایالات متحده از تایوان دفاع خواهد کرد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG