لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۵

اظهارات نمایندگان کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب در مورد جان‌باختگان زمین‌لرزه


امدادگران در سرپل ذهاب، شهری که بیشترین آسیب را از زمین‌لرزه کرمانشاه دیده‌است

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از مدیریت بحران در پی زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری می‌گوید «بیش از هزار نفر تا کنون جان باخته‌اند». هم‌زمان نماینده اسلام‌آباد غرب گفته‌است اعلام رقمی دو برابر آمار رسمی «تحت تاثیر فضای احساسی طرح شده‌است».

احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، ۲۴ آبان ماه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا، گفته است به برخی روستاها «هیچ کمکی نرسیده‌است» و افزوده «بیش از هزار نفر تا الان جان باخته‌اند».

رقمی که آقای صفری اعلام کرده بیشتر از دو برابر آمار رسمی فعلی‌ست. بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها از ایران اورژانس سراسری کشور شمار جان‌باختگان را ۴۷۴ نفر اعلام کرده‌ و می‌گوید بیش از ۹۳۰۰ مصدوم نیز در بیمارستان‌های مختلف بستری شده‌اند.

ساعاتی پس از مصاحبه احمد صفری، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، اظهار داشت «هیچ دلیلی برای پنهان کردن آمار فوت شدگان زلزله وجود ندارد، قطعا اعلام آمار درباره کشته شدگان آن هم به یکباره بیش از دو برابر خلاف واقعیت است و ممکن است تحت تاثیر فضای احساسی چنین سخنی طرح شده باشد».

آقای فلاحت‌پیشه در تائید آمار رسمی می‌گوید «مسئولان ستاد بحران در هر منطقه… ابتدا تحقیق محلی می‌کنند» و «محور این گزارش‌های براساس افراد محلی در روستاها و شهرها است».

سخنان مطرح‌شده از سوی این دو نماینده، اظهاراتی متناقض در مورد وضعیت کمک‌رسانی و واکنش‌های محلی را نیز در بر می‌گیرد.

احمد صفری با انتقاد شدید از مدیریت بحران گفته سازمان‌هایی مانند هلال‌احمر ایران «خودش به یک ستاد برای رفع بحران مدیریتی» نیازمند است.

آقای صفری به خبرگزاری ایلنا گفته است «وقتی یک وانت اقلام وارد منطقه می‌شود، سریع خالی‌اش می‌کنند. آنهایی که زورشان می‌رسد اقلام را به داخل چادر می‌برند اما آنهایی که سیاه‌پوش و داغدار هستند یا خجالت می‌کشند، گرسنه می‌مانند».

هرچند این نماینده مجلس اشاره‌ای به فیلم‌ها و تصاویر منتشرشده در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی نکرده، ولی آن‌چه می‌گوید به‌شکلی در این فیلم‌ها و تصاویر قابل رویت است.

از سوی دیگر اما حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب، می‌گوید «برخی رسانه‌های معاند» شرایط را «وارونه» جلوه می‌دهند. او برای نمونه به انتشار فیلم «حمله به یک‌سری از خودروها» اشاره کرده و می‌گوید این رخدادها «نادر بودند».

احمد صفری می‌گوید در مناطق آسیب‌دیده «قیامت» است و «ریشه اساسی مشکلات هم نبود مدیریت بحران است». نماینده کرمانشاه گفته است با وجود آن‌که شرایط بهتر شده، اما همچنان مشکلات در مورد کمبود چادر و لوازم گرمایشی موجود است: «شاید فقط ۱۰ درصد روستاها چادر گرفته باشند».

مشکلات مربوط به توزیع چادر هم‌چنان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا می‌کند

مشکل کمبود چادر، آن‌هم در مناطقی که شدیدا آسیب‌دیده و به‌طور طبیعی در واپسین هفته‌های پاییز رو به سردی می‌روند، طی روزهای گذشته بارها مطرح شده‌است. مقام‌های مسئول تاکید کرده‌اند این مشکل به‌زودی حل خواهد شد.

احمد صفری گفته است شماری از «افراد بی‌وجدان» چادر گرفته و آن‌ها را می‌فرشند؛ این موضوع البته تازگی ندارد و پیش‌تر نیز در جریان زمین‌لرزه‌های عمده‌ای مانند زمین‌لرزه بم و یا رودبار گزارش‌های مشابهی منتشر شده بود.

از سوی دیگر آقای فلاحت‌پیشه تاکید کرده است که «مردم مطمئن باشند ما با نظارت دقیق کمک‌های مردمی را دریافت کرده و بین زلزله‌زدگان توزیع می‌کنیم و روند توزیع منظم شده است».

کمک‌های مردمی و ابراز هم‌دردی و اتحاد شهروندان پس از زمین‌لرزه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته‌است

زمین‌لرزه کرمانشاه که کانون آن ازگله بود، از نظر شدت، زمین‌لرزه‌ای تقریبا بی‌سابقه توصیف شده‌است. سازمان ملل نیز گفته این زمین‌لرزه مرگبارترین زمین‌لرزه سال جاری میلادی در جهان است.

روز چهارشنبه رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تلویزیون دولتی ایران گفت ۱۳۰هزار هکتار بافت نامناسب و فرسوده در سراسر ایران وجود دارد و وزارت راه تاکید کرده که در بازسازی آنها سرعت کافی وجود ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG