لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۱

«تعدادی کشته» بر اثر درگیری مرزی سپاه در میرجاوه


براساس گزارش‌ها شامگاه دوشنبه، ۴ تیر، در منطقه مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان، یک درگیری بین نیروهای سپاه پاسداران و گروه جیش العدل رخ داده‌است.

در حالی که سپاه پاسداران از کشته شدن سه نیروی خود و سه نفر از مهاجمان خبر داده، گروه جیش العدل اعلام کرد که در این درگیری «۱۱ نیروی» سپاه پاسداران کشته‌اند اما نیروهای این گروه آسیبی ندیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران دراستان سیستان و بلوچستان، اعلام کرد که یک گروه به گفته این نهاد، «تروریستی» ،شامگاه دوشنبه، ۴ تیر، قصد ورود به ایران از منطقه «تهلاب» در میرجاوه و انجام «اعمال خرابکارانه و تروریستی» را داشته‌است.

براساس این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران در درگیری با این گروه «سه نفر» را کشته و تعدادی را زخمی کرده‌اند و اعضای باقیمانده این گروه به خاک پاکستان بازگشته‌اند.

به گفته سپاه پاسداران، دراین درگیری یک پاسدار و دو تن از نیروهای بسیج نیز کشته شده‌اند. سپاه پاسداران به هویت این گروه مسلح اشاره‌ای نکرده‌است.

با این حال گروه جیش العدل در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که در حمله نیروهای این گروه به پاسگاه «مرصاد» در میرجاوه «۱۱ نفر» از نیروهای سپاه پاسداران کشته شده‌اند، اما نیروهای این گروه آسیبی ندیده‌اند.

در منطقه مرزی میرجاوه پیش از این نیز درگیری‌هایی بین نیروهای نظامی جمهوری اسلامی و افراد مسلح رخ داده‌است.

از جمله روز ۲۸ فروردین در یک درگیری یک استوار، یک سرباز وظیفه و دو نیروی بسیج کشته شدند.

دراین درگیری همچنین دو فرد مسلح کشته شدند که مقامات جمهوری اسلامی به هویت آنان اشاره‌ای نکرده‌اند.

در اردیبهشت ماه ۹۶ نیز دست‌کم ۹ تن از مرزبانان ایرانی در درگیری با گروه «جیش‌العدل» در مرز میرجاوه جان خود را از دست دادند.

بر پایه گزارش‌ها، دست‌کم سه تن از کشته‌شدگان درگیری اردیبهشت ماه از درجه‌داران و بقیه سربازان وظیفه بودند.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، طی سال‌های اخیر در مواردی، محل رویارویی نیروهای نظامی و انتظامی جمهوی اسلامی با گروه‌های مسلح بوده که مقام‌های ایران از آنها به عنوان «تروریست» و «اشرار» نام می‌برند.

اما گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان خود را «مدافع حقوق سنی‌ها» می‌خوانند.

مقام‌های نظامی و امنیتی ایران، در مواردی پاکستان را نیز هدف انتقادهای خود قرار داده و اسلام‌آباد را متهم به «تعلل» در تأمین امنیت مرزهای مشترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم فارس، کانال تلگرامی گروه جیش العدل و رادیو فردا؛ ا. م/ پ. پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG