لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۲۱

واکنش رئیس دفتر روحانی به دعوای نماینده فحاش در گمرک


محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، ضمن مخالفت تلویحی با استیضاح وزیر پیشنهاد داد کمیته مشترکی از دولت و مجلس تشکیل شود و به موضوع برخورد نماینده مجلس با کارمند گمرک «رسیدگی کند».

آقای واعظی از مجلس خواست تا در مواجهه با «چنین مسائلی به جای مطرح کردن استیضاح وزیر، کمیته مشترک با دولت تشکیل دهد تا بر اساس انصاف به موضوع رسیدگی شود».

او همچنین تاکید کرد که «قوه قضائیه نیز می‌تواند مسئله را بررسی کند».

روز دوشنبه ویدئویی از درگیری لفظی محمد باسط درازهی، نماینده سراوان در مجلس با یکی از کارمندان اداره گمرک مرکزی منتشر شد که درازهی از کارمند گمرک می‌خواهد دری را برای او باز کند و با پاسخ منفی این کارمند مواجه می‌شود.

سخنان کارمند گمرک مبنی بر این که او از نماینده سراوان «دستور» نمی‌گیرد، موجب می‌شود محمد باسط درازهی، به این کارمند فحاشی کند.

در ادامه این ویدئو، فرد دیگری که به نظر می‌رسد ارباب رجوع است با انتقاد از رفتار نماینده به وی می‌گوید: «خاک بر سر مملکتی که تو نماینده مجلسش هستی» و وقتی با این پاسخ درازهی مواجه می‌شود که «بله، خاک بر سرش بشود»، او را از ساختمان بیرون می‌کند.

انتشار این ویدئو در شبکه های مجازی واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است.

آقای درازهی در واکنش به انتشار آن ویدئو، در ویدئوی دیگری تلاش کرد توضیح دهد که ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی دستکاری شده و ماجرا به گونه دیگری بوده است.

این نماینده مجلس در پایان توضیحات خود ابراز امیدواری کرده بود که در هیچ‌ کجا به «هیچ قوم، مذهب و لباسی، توهین و بی‌حرمتی نشود.»

به میان کشیدن بحث قومیت و توهین به آن از سوی نماینده خود به انتقادات بسیاری دامن زده و اعتراض بسیاری را به دنبال داشته است که معتقدند آقای درازهی قصد سوء‌استفاده از این امر را دارد.

از جمله محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور، روز جمعه متذکر شد: «در این مشاجره که میان نماینده مجلس و کارمند گمرک ایجاد شد، مسئله قومیت یا مذهب نیز مطرح نشد و آن‌ چه در فیلم رخ داد ربطی به قومیت و مذهب نداشت و کسی که آن‌جا در گمرک نشسته بود نمی‌دانست نماینده اهل کدام شهر است.»

این مقام دولت تاکید کرد: «دولت و مجلس باید حرمت هم را داشته باشند و این رابطه یک‌طرفه نمی‌شود.»

پیش از این حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، نیز گفته بود: «بر اساس قانون باید با نماینده مجلس و کارمند آن مجموعه برخورد شود.»

آ‌قای امیری «پخش این کلیپ ناقص در فضای مجازی» را موجب ایجاد «سوء تفاهم ‌ایی در جامعه و مجلس» دانسته بود.

در همین حال در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی گروه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد از رفتار کارمند گمرک تجلیل بسیار شده است.

از جمله سازمان مردم‌نهاد «دیدبان شفافیت و عدالت» که مسئولیت آن را احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده پیشین مجلس بر عهده دارد در توئیتی اعلام کرد که این سازمان از «مأمور وظیفه‌شناس» حراست گمرک ایران و «هموطن کاپشن مشکی‌پوش» حمایت می‌کند.

این گروه با انتشار شماره تلفنی اعلام کرد برای هر نوع کمکی به این دو نفر آماده است.

در یکی از موج‌های واکنشی پس از انتشار ویدئوی مربوط به نماینده سراوان، کاربران توئیتر با استفاده از هشتگ #کاپشن_مشکی، به این موضوع پرداختند.

​علاوه بر این‌ها، ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز در پیامی هشدارگونه در توییتر، از کارمند گمرک که نماینده مردم سراوان با او درگیری لفظی پیدا کرده بود، اعلام حمایت کرد.

در پیام توییتری این ستاد آمده است: «چنان چه از کارمند گمرک شکایت شود، یا در صورتی که امنیت شغلی او به خطر بیفتد، ستاد امر به معروف و نهی از منکر از حقوق او دفاع خواهد کرد.»

روز چهارشنبه، جلسه‌ای غیر علنی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی موضوع تشکیل شد که مباحث مطرح شده در همان جلسه غیرعلنی نیز با واکنش‌هایی همراه شد.

در پی آن جلسه، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت که «هیئتی به مسئولیت مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس و با حضور اعضای ناظر بر رفتار نمایندگان، وزیر اقتصاد و دارایی، نماینده مذکور و معاون پارلمانی رئیس جمهوری به این موضوع رسیدگی کنند.

منابع: خبرگزاری‌های تسنیم، مهر، ایسنا، رادیوفردا/ آ. ن./ ف. دو.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG