لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۸

آمریکا به برادر ایرانی‌ـ آمریکایی نیازمند به پیوند مغز استخوان ویزا داد


مازیار هاشمی در کنار همسرش،‌ فرشته

کامیار هاشمی، تبعه ایران، که برای کمک به برادر سرطانی خود به ویزای آمریکا نیاز داشت، اما قانون منع سفر دونالد ترامپ مانع او بود، طبق گزارش‌ها، اجازه سفر به این کشور را دریافت کرد.

خبرگزاری رویترز که در ابتدا گزارشی از وضع دشوار مازیار هاشمی، مهندس ۶۰ ساله مقیم ماساچوست، منتشر کرده بود روز پنج‌شنبه، ۹ فروردین‌ماه، به نقل از وکیل آقای هاشمی از اعطای ویزای استثنایی به برادر او خبر داد.

مازیار هاشمی که از دهه ۱۹۷۰ در آمریکا زندگی می‌کند مبتلا به «نوع نادری از سرطان خون» است و طبق گفته پزشک‌ها تنها راه ممکن برای درمان او پیوند مغز استخوان است که می‌تواند از برادر خود دریافت کند.

با این حال وقتی کامیار هاشمی، ۵۷ ساله و مقیم ایران، در ماه فوریه گذشته به سفارت آمریکا در شهر ایروان، پایتخت ارمنستان، سفر و تقاضای ویزا کرد، پس از مدتی با پاسخ منفی این سفارتخانه روبه‌رو شد.

دونالد ترامپ در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود فرمان اجرایی موسوم به منع سفر را امضا کرد که بنا بر آن بیشتر شهروندان هفت کشور از جمله ایران حق سفر به ایالات متحده را مگر در موارد خاص از دست می‌دهند.

وزارت خارجه ایالات متحده در مورد پرونده‌های منفرد و خاص اظهار نظر نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد همین قانون در ابتدا مانع سفر برادر مازیار هاشمی به آمریکا شده بود.

استدلال دولت ترامپ این است که قانون مذکور برای محافظت از آمریکا و شهروندان این کشور در برابر تروریسم و حملات تروریستی لازم است.

در مقابل منتقدان قانون منع سفر معتقدند که این قانون تنها تبعیضی است علیه مسلمانان، چرا که بیشتر کشورهای فهرست منع سفر دارای اکثریت مسلمان هستند.

در عین حال بر اساس قانون، وزارت خارجه می‌تواند موارد استثنایی را مشخص کرده و به افراد بر اساس این موارد همچون نیاز به درمان ویزا اعطا کند.

کامیار هاشمی، برادر آقای هاشمی، به گفته وکیل او، بر همین اساس موفق به دریافت ویزای استثنایی آمریکا شده تا در آمریکا به برادرش پیوسته و به او مغز استخوان اهدا کند.

مهسا خان‌بابایی، وکیل آقای هاشمی، روز پنج‌شنبه به رویترز گفت که از کنسول‌گری آمریکا در ایروان تلفنی دریافت کرده مبنی بر این که برادر موکل او می‌تواند برای دریافت ویزایش به این شهر سفر کند.

پزشکان در آمریکا گفته‌اند که تنها راه درمان سرطان نادر آقای هاشمی احتمالا پیوند مغز استخوان از برادر اوست.

پس از آن که در ابتدا تقاضای ویزای کامیار هاشمی رد شد، مازیار هاشمی تصمیم گرفت از طریق موسسه‌ای مغز استخوان برادر خود را کشت کرده و در آمریکا دریافت کند.

با این حال این موسسه پس از مدتی به او اطلاع داده است که تحریم‌های ایالات متحده حتی مانع وارد کردن مغز استخوان برادرش به خاک آمریکاست.

مازیار هاشمی در این باره به رویترز گفت: «باورتان می‌شود که سلول‌های یک ایرانی که برای کمک به یک شهروند آمریکا مورد نیاز است مشمول تحریم است؟»

به گفته وزارت خارجه آمریکا،‌ از زمان اجرای قانون منع سفر یعنی در آذرماه سال گذشته تاکنون، بیش از ۳۷۵ مورد ویزای استثنایی صادر شده؛ با این حال این وزارتخانه مشخص نکرده است که این ویزاها به کدام شهروندان اعطا شده است.

وزارتخانه مذکور همچنین آمار کل تقاضاهای ردشده را نیز اعلام نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG