لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۸

وزارت اطلاعات ایران از یک نماینده اصولگرای مجلس «شکایت کرد»


جواد کریمی قدوسی، عضو تشکل اصول‌گرای جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی

علیرضا رحیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، از اقدام وزارت اطلاعات در شکایت از جواد کریمی قدوسی، نماینده اصول‌گرای مجلس، به دلیل انتشار مستندی درباره حضور افراد دوتابعیتی در دستگاه دیپلماسی کشور و ایراد اتهام جاسوسی به آنها خبر داد.

آقای رحیمی روز چهارشنبه ۱۲ دی در صفحه توئیتر خود نوشت که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی آقای کریمی قدوسی را به «پخش محتوای محرمانه و مطالب خلاف واقع» متهم کرده است.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، شهریور امسال در جلسه سوال از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در مجلس مستندی را پخش کرد که عنوان می‌کرد برخی از اعضای هیات ایرانی در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی دوتابعیتی بوده و «جاسوس» هستند.

وی همچنین با اشاره به مصوبه مجلس برای تحقیق از مدیران دوتابعیتی گفت، ۱۰۰ نفر از مدیران جمهوری اسلامی فهرست شده که «عبدالرسول دری اصفهانی با تابعیت کانادا و مسئول کمیته مذاکره کننده پولی و بانکی و هسته‌ای» یکی از آنهاست.

آقای کریمی قدوسی در ادامه سخنان خود عبدالرسول دری اصفهانی و «برخی دیگر» از اعضای هیات مذاکره‌کننده ایرانی را «فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های انگلیس و متخصص در امور جاسوسی» خواند و به محمدجواد ظریف اعتراض کرد که چرا آقای دری را «وطن‌پرست» نامیده است.

عبدالرسول دری اصفهانی مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بود. وی پیش از آن نیز از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نشان درجه سه خدمت دریافت کرده بود. اما سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، وی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد. این اتهام را اگرچه وزارت اطلاعات رد کرده، اما در نهایت قوه قضائیه او را به پنج سال حبس قطعی محکوم ساخته است.

پخش مستند دوتابعیتی‌ها در مجلس شورای اسلامی همان زمان واکنش وزارت اطلاعات را در پی داشت که اعلام کرد سخنان جواد کریمی قدوسی و محتوای این مستند را قبول ندارد.

حال سه ماه پس از آن رویداد، علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید در مجلس، توئیت کرده که «وزارت اطلاعات به دلیل پخش محتوای محرمانه و مطالب خلاف واقع در مستند دوتابعیتی‌ها که در جریان سئوال از دکتر ظریف در جلسه علنی مجلس پخش شد، به‌طور رسمی از آقای کریمی قدوسی شکایت کرده است».

وی در ادامه نوشت: «ادعاهای بی‌اساس و تشویش اذهان عمومی زیر چتر صیانت قانونی، در ایستگاه پایانی قرار گرفته است».

آقای کریمی قدوسی، عضو جبهه پایداری، پیش از این نیز با شکایت دولت حسن روحانی مواجه شده بود از جمله تابستان گذشته که دو شکایت دولت علیه او به قوه قضائیه ارجاع شد. این شکایت‌ها نیز ناظر به ادعاهای وی درباره حضور افراد دارای اقامت دائم آمریکا در میان مقامات ارشد دولت و نیز نفوذ «جاسوس در تیم هسته‌ای» بوده است.

منبع: خبرگزاری‌های ایرنا، ایلنا و ایسنا، شبکه اجتماعی توئیتر/ س.ن /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG