لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۱۴

اعلام موجودیت «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» با حضور ۱۰ گروه سیاسی


این ائتلاف هدف خود را «سرنگونی جمهوری اسلامی» اعلام کرده است

ائتلافی از ۱۰ گروه سیاسی غالبا فعال در استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان ایران به همراه چند گروه دیگر روز شنبه در شهر هانوفر آلمان اعلام موجودیت کرد.

این ائتلاف با عنوان «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» هدف خود را «سرنگونی جمهوری اسلامی» اعلام کرده است.

احزاب دمکرات کردستان ايران، دمکرات کردستان، حزب کومه له کردستان ايران و کومه له زحمتکشان کردستان عضو این ائتلاف هستند.

حزب مردم بلوچستان، حزب تضامن دمکراتيک اهواز ، اتحاد دمکراتيک آذربايجان - بيرليک، جنبش جمهوري‌خواهان دموکرات و لائيک ايران، سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران و شورای موقت سوسياليست‌های چپ ايران نیز دیگر گروه‌های تشکیل دهنده این ائتلاف هستند.

این ائتلاف در بیانیه اعلام موجودیت خود ضمن تاکید بر ایجاد حکومتی مبتنی بر دموکراسی و جدایی دین از دولت خواستار «تمرکززدایی از نظام سیاسی ایران»و «فدرالیسمى» شده است که در آن «حقوق برابر ملی - دموکراتیک ملیت‌ها و اقوام ساکن ایران تامین شود».

در معرفی این ائتلاف از چندین زبانی که در ایران صحبت می‌شود، استفاده شده است.

پس از انقلاب ۵۷ در تعدادی از استان‌های ایران که ساکنان آن اقلیت‌های قومی و مذهبی بوده‌اند، اعتراض‌های متعددی رخ داده است.

اداره ایران بر اساس ساختار فدرالی، آموزش به زبان مادری و آموزش زبان مادری، برخی از خواسته‌هایی است که توسط گروه‌های سیاسی و فعالان مدنی در این استان‌ها مطرح شده است.

در برخی از این استان‌ها از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان برخی گروه‌های سیاسی مخالف حکومت، دست به اقدامات نظامی نیز زده‌اند و درگیری‌ بین این گروه‌ها و نیروهای امنیتی و نظامی همچنان ادامه دارد.

پس از اعتراض‌های دی ماه سال گذشته گروه‌های سیاسی جدیدی و یا ائتلافی از گروه‌های سیاسی سابقه‌دار مخالف حکومت جمهوری اسلامی تشکیل شده است.

منبع: وبسایت حزب دموکرات کردستان شبکه‌های اجتماعی؛ ا.م/س.ن

دیدن نظرات (۱۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG