لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۳

عقب‌نشینی مرکز پژوهش‌های مجلس از آمار کرونا در گزارش خود


آمار تخمینی مرکز پژوهش‌های مجلس از مبتلایان به کرونا ۸ تا ۱۰ برابر آمار رسمی است

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ایران روز پنج‌شنبه، ۲۸ فروردین، برخی رسانه‌ها را به «تحریف آمار تخمینی» این مرکز در مورد شمار واقعی مبتلایان به کرونا در ایران متهم کرد و گفت مرجع اعلام آمار ستاد ملی مقابله با کروناست.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی که دو روز پیش منتشر کرد، اعلام کرده بود که «بر اساس تخمین‌ها» آمار واقعی جان‌باختگان حدود دو برابر و مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آماری است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند.

محمد قاسمی، سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس، مشخص نکرد که موارد تحریف‌شده در رسانه‌ها کدام است، اما تأکید کرد که «داده‌های مرکز پژوهش‌های مجلس به هیچ وجه متعرض آمار مسئولان ستاد ملی کرونا نشده است.»

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود اعلام کرده بود که آمار مبتلایان به کرونا بین هشت تا ۱۰ برابر آمار پروتکل وزارت بهداشت است.

به این ترتیب تعداد افراد مبتلا بر اساس تخمین مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

این رقم نزدیک به همان آمار غیررسمی است که روز گذشته علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، نیز اعلام کرد و گفت «این‌ که ۸۰۰ هزار مبتلا شدند و چندین برابر آمار اعلام‌شده مرگ داریم، قطعاً درست است.»

وزارت بهداشت آمار رسمی مبتلایان را تا روز گذشته ۷۶ هزار نفر و شمار جانباختگان را ۴۷۷۷ نفر اعلام کرده است.


سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس روز پنج‌شنبه همچنین با بیان این‌که گزارش این مرکز در پاسخ به سؤالات سیاست‌گذاران در خصوص مداخلات مناسب برای موفقیت در کنترل کرونا تهیه شده، افزود: «بر اساس آمارهای منتشرشده از تجربه چین در خصوص مبتلایان با علایم خفیف که نیازمند بستری در بیمارستان نبودند و نرخ مرگ و میر و نیز مبنای تعیین‌شده برای اعلام موارد قطعی ابتلا به کرونا توسط روابط عمومی ستاد ملی کرونا، تخمینی از تعداد احتمالی موارد ابتلا به ویروس انجام شده است.»

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که رادیوفردا نیز آن را بازتاب داد، اعلام شده بود که حدود ۸۰ درصد مبتلایان در آمار وزارت بهداشت ایران محاسبه نمی‌شوند: «افرادی که به ویروس آلوده می‌شوند، ولی به دلیل عدم علامت و يا به خاطر خفیف بودن علائم نیاز به بستری ندارند یا اصلاً به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و بر اساس تجربه کشور چین، حدود ۸۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شود، در این آمار محاسبه نمی‌شوند.»

مدت‌ها پس از آن‌که آمار رسمی ارائه‌شده توسط وزارت بهداشت با تردید برخی کارشناسان و رسانه‌ها مواجه شده بود، در روزهای اخیر، علاوه‌ بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، برخی مقامات جمهوری اسلامی نیز اذعان کرده‌اند که آمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

به عنوان نمونه، علاوه بر معاون وزیر بهداشت که روز گذشته از احتمال ابتلای ۸۰۰ هزار نفر تا اکنون خبر داده بود، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، نیز روز چهارشنبه ۲۷ فروردین روزنامه شرق گفت: «روزانه در بهترین شرایط ۷۰ نفر‌ و در بدترین شرایط کمی بالاتر از ۱۰۰ نفر در تهران بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان می‌سپارند.»

پیش از آن، محمدجواد حق‌شناس، دیگر عضو شورای شهر تهران، نیز گفته بود آمار وزارت بهداشت از جان‌باختگان کرونا با آماری که اعضای شورای شهر در اختیار دارند همخوانی ندارد.

او از شهرداری خواسته بود آماری را که درباره جان‌باختگان کرونا در اختیار دارد اعلام کند تا «حداقل اگر دولت به فکر مردم تهران نیست، مردم از خودشان مراقبت کنند».

به‌رغم درخوست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، آقای حق‌شناس خودش این آمار را اعلام نکرد و تاکنون شهرداری تهران نیز گزارشی در این باره منتشر نکرده است.

با همه این احوال، حاکمیت جمهوری اسلامی «معیار اصلی در آمار» را همچنان افرادی می‌داند که «به طور قطعی نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت بوده است».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG