لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۵

روحانی:‌ آمریکا هر روز علیه مردم ایران توطئه نکند


حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، روز چهارشنبه خطاب به رهبران آمریکا هشدار داد که تصور نکنند خلیج فارس «خلیج نیویورک» است و دست از «توطئه» روزانه علیه ملت ایران بردارند.

به گزارش روز چهارشنبه، دهم اردیبهشت، در خبرگزاری رسمی ایرنا، آقای روحانی این اظهارات را در جلسه هیئت دولت به مناسبت روز خلیج فارس مطرح کرده است.

وی گفت: «آمریکایی‌ها باید بدانند این آب‌راه، به نام خلیج فارس است. نام آن خلیج نیویورک و یا خلیج واشینگتن نیست.»

آقای روحانی همچنین از دولتمردان آمریکا خواست تا «از روی نام آن خلیج فارس و از روی ملتی که در کنار این آب‌راه برای هزاران سال حافظ آن بوده‌اند، شرایط را درک کنند و هر روز علیه ملت ایران توطئه نکنند.»

وی بدون اشاره به تنش اخیر میان قایق‌های سپاه پاسداران و ناو آمریکایی در خلیج فارس تنها افزود: «سربازان ما در نیروی‌های مسلح در سپاه و ارتش، بسیج و نیروی انتظامی همیشه پاسدار خلیج فارس بوده‌اند و خواهند بود.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که به‌ دنبال گزارش روز ۲۷ فروردین نیروی دریایی آمریکا مبنی بر ایجاد «مزاحمت» ۱۱ قایق سپاه برای ناوهای این کشور در شمال خلیج فارس، دونالد ترامپ در توییتی نوشت که دستور داده اگر قایق‌های ایرانی برای کشتی‌های ایالات متحده ایجاد مزاحمت کردند، آنها را منهدم کنند.

یک روز پس از این تهدید رئیس‌ جمهوری آمریکا، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز شناورهای آمریکایی را که به گفته او «خطرآفرین» باشند تهدید کرد.

سپاه پاسداران اما اطلاعیه نیروی دریایی آمریکا درباره ایجاد مزاحمت برای یک ناو این کشور را روایتی «جعلی» و «هالیوودی» خواند و در عین حال تایید کرد که نیروهای این نهاد سه بار با ناوهای آمریکایی مواجه شده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG