لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۶

ناوگان پنجم: مزاحمت قایق‌های سپاه برای ناوهای آمریکایی در خلیج فارس


عکس منتشر شده توسط نیروی دریایی آمریکا درباره این رویداد.

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد که یازده قایق سپاه برای ناوهای این کشور در شمال خلیج فارس مزاحمت ایجاد کردند.

به گزارش رویترز، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین در بیانیه‌ای این حرکت قایق های تندرو سپاه را «غیرحرفه‌ای» و «ناایمن» توصیف کرده است.

طبق این گزارش کشتی یواس‌ان‌اس لوئیس بی پولر در آب‌های بین المللی در حرکت بوده که این قایق تندرو سپاه به آن نزدیک شدند.

در این بیانیه تاکید شده است که قایق‌های نیروی دریایی سپاه در آب‌های بین المللی خلیج فارس از فاصله بسیار نزدیک و با سرعت بالا از مقابل دماغه و انتهای ناوها عبور کردند و اقدامات غیرحرفه‌ای و ناایمن علیه کشتی های نظامی آمریکایی انجام دادند.

گزارش‌ها حاکی است که یکی قایق‌های تندرو سپاه به حدود ۱۰ متری یک ناو آمریکایی نزدیک شده است.

در بیانیه ناوگان پنجم آمده است: قایق های سپاه برای «لویس پولر،‌ پاول همیلتون، فایر بولت، سیروکو، رانگل و یو. اس. اس مائوی مزاحمت ایجاد کردند. این در حالی بود که که کشتی های آمریکایی در حال عملیات مشترک در آب‌های مشترک در شمال خلیج فارس بودند که قایق‌های سپاه پاسداران با سرعت بالا و فاصله بسیار کم کنار آنها عبور کردند.»

این بیانیه اضافه کرده است: «خدمه این کشتی های آمریکایی چندین بار از طریق پیام رادیویی، بلندگو و حتی تیرهای اخطار به این قایق ها هشدار دادند، اما جوابی دریافت نکردند. پس از حدود یک ساعت نیروهای دریایی سپاه به هشدار ما پاسخ داده و از ما فاصله گرفتند.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تاکید کرده است: عملکرد خطرناک و بی احتیاطی نیروی دریایی سپاه خطر محاسبه اشتباه و تصادف را افزایش داد و چنین رفتاری مطابق با کنوانسیون مقررات بین المللی برای جلوگیری در دریا نبود.

در این بیانیه آمده است: فرماندهان ما دفاع از خود را یک حق ذاتی می‌دانند.

نیروی دریایی آمریکا ویدئویی در خصوص تحرکات قایق‌های تندرو سپاه منتشر کرده است.

هنوز سپاه پاسداران و رسانه‌های ایران به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا وظیفه تامین امنیت منافع آمریکا در خلیج فارس، دریای عمان، خلیج عدن، دریای سرخ و بخش‌هایی از اقیانوس هند را به عهده دارد.

در حالی این خبر منتشر شده است که روز گذشته گزارش شد افراد مسلح با «حمله» به یک کشتی هنگ‌کنگی در دریای عمان، این کشتی را به آب‌های ایران آورده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کشتی پس از آن‌که توسط افراد مسلح به درون آب‌های ایران و به نزدیکی سواحل ایران هدایت شد سپس آزاد شده و هدایت آن اکنون در دست کاپیتان کشتی است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG