لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۳

جزئیات آماری بازداشت حدود ۸۰۰۰ نفر در اعتراض‌های آبان ۹۸


رویارویی پلیس ضد شورش با معترضان در نخستین روز اعتراض‌ها در ارومیه

با گذشت سه هفته از اعتراض‌های هفته آخر آبان در ایران، تنها گزارش رسمی درباره تعداد کل بازداشت‌شدگان، سخنان حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس است که از بازداشت هفت هزار نفر سخن گفته بود.

مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی اما از ارائه کل آمار بازداشت‌شدگان خودداری می‌کنند. به نظر می‌رسد که این مقام‌ها قصد دارند پس از آزاد شدن تعدادی از زندانیان، آمار زندانیان باقی مانده را اعلام کنند.

بر اساس روال معمول در همه اعتراض‌ها، تعدادی از بازداشت‌شدگان که به زعم نیروهای امنیتی اتهام سبک‌تری دارند با وثیقه آزاد و پس از مدتی بار دیگر به دادستانی احضار می‌شوند.

بررسی‌های رادیو فردا نشان می‌دهد که در جریان اعتراض‌های آبان حدود هشت هزار نفر در استان‌های ایران بازداشت شده‌اند. این گزارش بر اساس گفت‌وگو با فعالان مدنی در داخل ایران، گزارش نهادهای حقوق بشری و بررسی گزارش‌های رسانه‌های داخل ایران تهیه شده است.

این آمار مربوط به ۲۱ استان ایران است و تعداد بازداشت‌شدگان در ۱۰ استان دیگر هنوز مشخص نشده است.

تهران: ۲۰۲۱ نفر

شهرهای اطراف تهران از جمله نقاطی بودند که در جریان این اعتراض‌ها شاهد بالاترین میزان درگیری‌ها بوده است.

انوشیروان محسنی‌ بند‌پی، استاندار تهران، اعلام کرده که در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران ۲۰۲۱ نفر در تهران بازداشت شده‌اند.

پیش از این نیز مقامات رسمی از بازداشت معترضان در شهرهای مختلف استان تهران خبر داده بودند.

پس از اعتراضات نیز تعدادی از دانشجویان و فعالان مدنی از جمله ۵۰ دانشجو بازداشت شده‌اند.

البرز: ۴۰۰ نفر

محمدجواد کولیوند، نماینده کرج، روز ۹ آذر، تعداد افراد بازداشت‌شده در استان البرز را ۴۰۰ نفر اعلام کرده بود. پس از اعتراضات نیز نیروهای امنیتی تعدادی از معترضان را بازداشت کرده‌اند.

خوزستان: هزار نفر

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، ۲۶ آبان گفته بود که در جریان سه روز اول این اعتراضات ۱۸۰ نفر دستگیر شدند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اما در مصاحبه با رادیو فردا تعداد افراد بازداشت شده در این استان را ۸۰۰ نفر اعلام کرد. برخی از این افراد در روزهای گذشته آزاد شده‌اند.

در روزهای گذشته نیز مقامات استان خوزستان از بازداشت افراد جدید در این استان خبر داده‌اند.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی خوزستان، روز ۱۳ آذر گفت که ۱۴۵ نفر از به گفته او، «عاملان اصلی و لیدرهای» اعتراضات بازداشت شدند.

وی گفت این افراد با «کار اطلاعاتی» در تعدادی از شهرستان‌های استان شناسایی و بازداشت شدند.

مدیرکل ضدتروریست وزارت اطلاعات نیز روز دوشنبه از بازداشت ۷۹ نفر در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر در استان خوزستان خبر داد.

کردستان: ۵۰۰ نفر

بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری، از جمله سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» تعداد افراد بازداشت شده در استان کردستان بیش از ۵۰۰ نفر است. این سازمان، شبکه حقوق بشر کردستان و همچنین آژانس کردپا جزئیاتی نیز از این بازداشت‌ها را منتشر کرده‌اند.

کرمانشاه: ۱۳۷۰ نفر

بهمن ریحانی، فرمانده «سپاه نبی‌اکرم» استان کرمانشاه، بدون اشاره به جزئیات اعلام کرده که «اکثر لیدرهای» اعتراضات «شناسایی و دستگیر شده‌اند و نظام اسلامی با سلب‌کنندگان امنیت جامعه و قطاع‌الطریق به شدت برخورد می‌کند».​

آقای ریحانی تعداد افراد بازداشت شده را اعلام نکرده است.

با این حال سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» تعداد افراد بازداشت شده در اعتراضات کرمانشاه را ۱۲۳۰ نفر اعلام کرده است.

پس از اعتراضات نیز ۱۴۰ نفر توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

آذربایجان غربی: ۱۰۰ نفر

شهرهای بوکان و ارومیه از جمله شهرهای استان آذربایجان غربی هستند که در آنها درگیری‌هایی رخ داده است و بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته است، بیش از ۱۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان در این شهرها به زندان ارومیه و دیگر بازداشتگاه‌های استان منتقل شده‌اند.

ایلام: ۵۰ نفر

مقامات استان ایلام در روزهای گذشته از بازداشت برخی از معترضان در شهرهای این استان خبر داده‌اند.

از جمله نورعلی یاری،‌ فرمانده انتظامی ایلام، از بازداشت هفت نفر در شهرستان چرداول خبر داده بود. در همین حال بر اساس برآورد نهادهای حقوق بشری، حدود ۵۰ نفر در این استان بازداشت شده‌اند.

اصفهان: ۲۵۰ نفر

بر اساس گزارش‌های دریافتی رادیو فردا از فعالان سیاسی و مدنی در اصفهان، در این استان نیز حداقل ۲۵۰ معترض بازداشت شده‌اند.

در همین حال تلویزیون ایران اقدام به پخش اعترافات اجباری تعدادی از افراد بازداشت شده در شهر اصفهان کرده است.

علی قربان‌پور، رئیس کلانتری ۱۷ اصفهان، روز پنجم آذر، از بازداشت سه نفر از افرادی خبر داد که بین ۱۵ تا ۱۸ سال سن دارند.

۱۱ آذر نیز محمد حسین باباکلانی، فرمانده انتظامی شهرستان نجف‌آباد، از دستگیری ۲۶ نفر در این شهر و یزدانشهر خبر داد.

شیراز: ۳۰۰ نفر

وب‌سایت محلی «شیرازه» روز ۲۷ آبان به نقل از یک مقام امنیتی که نامش اعلام نشده از بازداشت ۱۰۰ نفر در شیراز خبر داده بود.

در همین حال بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو فردا، تاکنون حداقل ۳۰۰ نفر در اعتراضات استان فارس بازداشت شده‌اند و تعداد افراد بازداشت شده رو به افزایش است اما به دلیل مشخص نبودن تعداد آنان همچنان آمار ۳۰۰ نفر لحاظ شده است.

آذربایجان شرقی: ۷۰

فرمانده انتظامی استان آذربایجان‌شرقی روز ۹ آذر از دستگیری ۴۸ نفر از به گفته او «عوامل اصلی» اغتشاشات و ۲۲ نفر از «تخریب‌گران اموال دولتی و اماکن عمومی» خبر داده بود.

مازندران: ۱۰۰ نفر

علی صفرپور، فرمانده انتظامی ساری، ۲۶ آبان اعلام کرد که ۶۰ نفر از معترضان بازداشت شده‌اند.

تعدادی از فعالان سیاسی نیز از بازداشت تعداد دیگری از معترضان در شهرهای دیگر استان خبر داده‌اند و بر اساس این گزارش‌ها حداقل ۱۰۰ نفر در این استان بازداشت شده‌اند.

در این میان محمود میرفیضی، فرمانده انتظامی مازندران، گفته که ماموران پلیس فتا بابل با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق به شناسایی مدیر کانال تلگرامی «بنزین نزنیم» با ۲۳ هزار دنبال‌کننده در فضای مجازی شدند.

کهگیلویه و بویر احمد: ۲۵۰ نفر

محمد موسوی، فرمانده انتظامی گچساران، ۲۹ آبان اعلام کرده بود که ۱۵۰ نفر در جریان اعتراض‌های این شهرستان بازداشت شده‌اند.

علیرضا اتابک، فرماندار فرماندار کهگیلویه، ۲۸ آبان گفته بود که ۵۰ «خودروی بدون پلاک» که در اعتراض‌های اخیر با توقف خیابان‌ها را مسدود کرده بودند، توقیف شدند.

با جمع‌بندی آمار برخی از کانال‌های تلگرامی محلی مشخص می‌شود که بیش از ۲۵۰ نفر در این استان بازداشت شده‌اند.

کرمان: ۱۰۰ نفر

یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان، از بازداشت «عناصر و لیدرهای اصلی» اعتراضات در این استان خبر داده است.

وی به تعداد افراد بازداشت شده اشاره نکرده است. بر اساس گزارش فعالان سیاسی که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته، بیش از ۱۰۰ نفر در این استان بازداشت شده‌اند که اکثر آنها مربوط به شهر سیرجان بوده است.

لرستان: ۳۰۰ نفر

حاجی محمد مهدیان، فرمانده انتظامی لرستان، از بازداشت معترضان در این استان خبر داده اما تعداد آنان را اعلام نکرده است. اما بر اساس گزارش فعالان سیاسی این استان، حداقل ۳۰۰ نفر به خصوص در شهر خرم‌آباد بازداشت شده‌اند.

یزد: ۴۳ نفر

محمد حدادزاده، دادستان یزد، روز ۲۶ آبان از بازداشت ۴۰ نفر در جریان اعتراضات این شهر خبر داده بود.

زنجان: ۳۵ نفر

اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان، ۲۷ آبان از بازداشت ۳۰ نفر در این استان خبر داده بود. بازداشت معترضان در این استان ادامه دارد و رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی استان زنجان، ششم آذر از بازداشت پنج نفر از به گفته او، «عوامل اصلی» اعتراضات خبر داده بود.

خراسان جنوبی: ۲۹ نفر

ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی، از تشکیل ۲۹ پرونده قضایی بعد از گران شدن بنزین در استان خبر داده بود.

او گفته که این افراد «با قرار قانونی آزاد شدند و در حال حاضر هیچ فردی در این زمینه در زندان‌های استان زندانی نیستند».

بوشهر: ۱۰۰ نفر

خبرهای مربوط به درگیری‌ها در استان بوشهر به نسبت دیگر استان‌های ایران در روزهای گذشته کمتر منتشر شده است. از روز جمعه فیلم‌هایی درباره کشته و بازداشت شدن برخی از افراد در شهرهای این استان منتشر شده است.

در همین حال فرماندار جم در استان بوشهر از بازداشت برخی از افراد در این شهرستان خبر داده است.

برخی از فعالان سیاسی نیز در تماس رادیو فردا با آنان تعداد افراد بازداشت شده را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

خراسان رضوی: ۴۰۰ نفر

شهر مشهد شامگاه ۲۴ آبان شاهد اعتراض‌هایی به افزایش قیمت بنزین بود اما مقامات این استان گزارشی درباره تعداد افراد بازداشت شده ارائه نکردند، تا اینکه احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در خطبه‌های نمازجمعه اول آذر گفت که در این شهر ۴۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

وی اضافه کرد: «۹۰ درصد آن‌ها که جوانان بی‌تجربه بودند همان شب آزاد شدند و مهره‌های دشمن شناسایی و بازداشت شدند».

هرمزگان: ۳۱ نفر

غلامرضا جعفری، فرمانده انتظامی استان هرمزگان، روز ۹ آذر از شناسایی و دستگیری ۳۱ نفر خبر داد که به گفته او «لیدرها و محرکین اصلی» اعتراضات بوده و «در فضای مجازی اقدام به تحریک و تشویش اذهان عمومی و هدایت معترضین می‌کردند».

سیستان و بلوچستان: حدود ۵۰ نفر

براساس گزارش نهادها و فعالان حقوق بشر از جمله گزارش کمپین «فعالان بلوچ» و همچنین مصاحبه عبدالستار دوشوکی، فعال بلوچ، با رادیو فردا حدود ۵۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان بازداشت شده‌اند.

به جز این آمار در تعدادی استان های دیگر از جمله گلستان مقامات استانی از بازداشت تعدادی از معترضان خبر داده اند اما جزئیات بازداشت‌ها را اعلام نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG