لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۱۶

رئیسی: افزایش ناگهانی قیمت بنزین در سال ۹۸ کار دولت بود


سران وقت قوا در کنار علی خامنه‌ای

در حالی که دولت و رهبر جمهوری اسلامی تصمیم به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در سال ۹۸ را تصمیم «سران قوا» اعلام کرده‌اند، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، می‌گوید دولت خود تصمیم به این امر گرفت.

در پی افزایش چشمگیر و ناگهانی قیمت بنزین در آبان‌ماه سال ۹۸ اعتراضات سراسری در کشور آغاز شد و معترضان با شعارهای خود کل نظام را هدف قرار دادند.

این اعتراضات بلافاصله با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی مواجه شد و بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز حدود ۱۵۰۰ معترض به ضرب گلوله کشته شدند، گرچه حکومت هرگز آمار دقیق قربانیان سرکوب را اعلام نکرد.

در این اعتراضات هزاران نفر نیز بازداشت شد.

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه، ۱۹ خرداد، در پاسخ به سوالی در این باره در جمعی از دانشجویان گفت اصلاح قیمت انرژی و افزایش قیمت بنزین از قوانین مصوب مجلس بود «که باید در یک شیب ملایم اجرایی می‌شد، اما دولت پنج سال به این قانون عمل نکرد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی در ادامه مدعی شد: «موقعی که این طرح به جلسه شورای هماهنگی سران قوا آمد، سه بار اعتراض و سوال کردم چرا در این جلسه مطرح شده که آنها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده و اینجا فقط برای اطلاع و هماهنگی مطرح می‌شود.»

اظهارات وی در حالی مطرح می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای خود در روز ۲۶ آبان ۹۸ اعلام کرد که افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بوده است.

مقام‌های دولت حسن روحانی نیز بارها اعلام کرده‌اند که این تصمیم با تایید شورای عالی هماهنگی قوای سه‌گانه گرفته شده است.

این شورا از خرداد سال ۱۳۹۷ با دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شروع به کار کرد و زیر نظر خود او کار می‌کند.

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه مدعی شده است که در جلسه سران قوا این بحث پیش آمد که قانون می‌گوید درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین باید صرف تولید شود، «اما دولت می‌خواهد آن را به صورت مستقیم به مردم بدهد که فقط همین مسئله در جلسه سران قوا تصویب شد که مورد تایید مقام معظم رهبری هم قرار گرفت».

حسن روحانی صبح چهارشنبه در واکنش به سخنان نامزدها در مناظره‌های انتخاباتی، با دفاع از عملکرد هشت‌ساله دولت خود، منتقدان را به ارائه آمار «دروغ» و اظهارات صرفاً تبلیغاتی درباره زنان، جوانان و اقوام متهم کرده بود.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، رادیوفردا/ د. خ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG