لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۷

پاسخ دوباره ایران به اتهامات عربستان: «فرافکنی و انحراف افکار عمومی»


یک روز پس از اتهام فرانسه به ایران در مورد یمن که واکنش رسمی وزارت خارجه جمهوری اسلامی را به دنبال داشت، نماینده ایران در سازمان ملل نیز در نامه‌ای رسمی به «اتهامات و تهدیدات» عربستان اعتراض کرد.

غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در نامه رسمی خود به دبیرکل این سازمان اتهام‌های عربستان سعودی در مورد نقش تهران در یمن و تهدید به مقابله به مثل را «برخلاف منشور ملل متحد در ممنوعیت تهدید و توسل به زور» دانست.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه در بیانیه‌ای حملات موشکی اخیر شبه نظامیان شیعه حوثی به عربستان سعودی را به شدت محکوم کرده و آنها را «تهدیدی» برای امنیت منطقه توصیف کرد.

این بیانیه تنها چند روز پس از آن منتشر شد که عربستان سعودی اعلام کرد با سامانه دفاعی خود هفت موشک بالیستیکی را که شورشیان حوثی از یمن شلیک کرده بودند سرنگون کرده ‌است.

پرتاب این هفت موشک که شورشیان حوثی نیز آن را تکذیب نکردند نخستین حمله این گروه شیعه‌مذهب به خاک عربستان سعودی نبود.

در همین حال در هر مورد از حمله حوثی‌ها به نیروها یا خاک عربستان نام جمهوری اسلامی نیز به عنوان تامین‌کننده سلاح برای این گروه به میان آمده است.

این اتهامی است که بارها از طرف عربستان سعودی و ایالت متحده و بریتانیا تکرار شده است.

ژان‌ـ‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز پنج‌شنبه به این جمع پیوست و در یک مصاحبه رادیویی با اشاره به حملات «مکرر» حوثی‌ها به عربستان سعودی از ایران به عنوان «تامین‌کننده» تسلیحات برای آنها نام برد.

ساعاتی بعد وزارت خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای که در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شد به این اتهام از طرف فرانسوی‌ها پاسخ داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه، گفته وزیر فرانسوی را «ادعای تکراری» توصیف کرده و آن را «نادرست و دروغی بزرگ» خواند.

او سپس پاسخی را تکرار کرد که مقامات جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته در مواجهه با اتهامات در مورد یمن ارائه کرده‌اند: این که اتهام ریاض به دلیل آن است که خود در یمن جنایاتی بزرگ مرتکب شده و با گرداندن چشم‌ها به سوی ایران می‌خواهد «افکار عمومی را منحرف کند».

این پاسخی است که پیشتر یک مقام عالی‌رتبه در سپاه پاسداران نیز به این اتهام‌زنی داده بود.

روز سه‌شنبه، هفتم فروردین‌ماه، یدالله جوانی،‌ معاون سیاسی سپاه، به خبرگزاری تسنیم گفت که «ادعای ایرانی بودن موشک‌های یمن» کار عربستان است تا از این راه «افکار عمومی را از جنایاتش در یمن منحرف» کند.

در نامه اعتراضی تازه ایران به دبیرکل سازمان ملل نیز که روز جمعه، دهم فروردین‌ماه، ‌در خبرگزاری تسنیم منتشر شد همین پاسخ توسط نماینده ایران ارائه شده است.

به گفته غلامعلی خوشرو که اتهام‌های عربستان، مبنی بر نقش ایران در حمله موشکی‌ انصارالله یمن به ریاض را بی‌اساس خواند، «هدف از این اتهام‌ها، انحراف افکار عمومی از جنایات سعودی در یمن است».

تاکید جمهوری اسلامی بر «جنایات» عربستان سعودی در یمن از آنجا می‌آید که ریاض بارها در مظان این اتهام قرار گرفته که ممکن است در یمن قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته باشد.

در همین زمینه سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، سوم فروردین، در بیانیه‌ای گفت که ائتلاف سعودی، فهرستی بلند از اقداماتی دارد که می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود. عفو بین‌الملل با انتقاد از فروشندگان سلاح به ائتلاف سعودی در جنگ یمن اعلام کرد این ائتلاف و حوثی‌ها ممکن است مرتکب جنایات جنگی شده باشند.

در مقابل کار‌شناسان سازمان ملل متحد نیز که مسئول نظارت بر اجرای تحریم‌های یمن هستند، پیش از این اعلام کرده‌اند که موشک‌ها و جنگ‌افزارهای مورد استفاده حوثی‌ها منشاء ایرانی دارند.

یمن در سه سال گذشته عرصه جنگ بین ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان و شبه نظامیان شیعه حوثی و متحدانش بوده است.

کشورهای منطقه و غرب، ایران را به حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی متهم می‌کنند. این در حالی است که شبه نظامیان حوثی با رد این اتهام خود را بخشی از جریان انقلاب علیه فساد در یمن معرفی می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های روتیرز، تسنیم، وبسایت وزارت خارجه ایران، رادیو فردا / ف.دو / ج

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG