لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۵۶

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم و تحقیقات برای دومین روز متوالی ادامه یافت


تجمع اعتراضی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، روز یکشنبه نیز برای دومین روز متوالی ادامه داشت.

بر پایه گزارش ایرنا دانشجویان معترض که تعداد آنها در حال افزایش بود در کنار تصاویر جان‌باختگان سانحه اتوبوس در میدان دانش تجمع کردند.

این تجمع اعتراضی که در روز شنبه نیز در جریان بود، در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان این دانشگاه در برابر حادثه واژگونی اتوبوس صورت گرفته و تصاویر و گزارش‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده است.

مسئله «عبور رئیس دانشگاه آزاد» از میان معترضان

در همین حال خبرگزاری برنا، وابسته به وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی، نوشت که محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد، «۵ روز پس از حادثه واژگونی اتوبوس در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات با ورود به این دانشگاه با سرعت سوار بر خودرو خود از روی دانشجویان رد شد.»

به نوشته این خبرگزاری، «در این حادثه دو دانشجو مجروح شدند که با حضور نیروهای امدادی مداوای آنها آغاز شد.»

خبرگزاری برنا اما ساعاتی بعد ضمن حذف این فیلم در خبر خود نوشت که «صحت» ندارد و «از مخاطبان خود پوزش می‌خواهد.»

در جریان روز همچنین ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی منتشر شد با تیتر «برخورد وحشیانه یکی از مدیران دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران» و با این توضیح که «محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد برای باز کردن راه، ماشین خود را بر روی دانشجویان راند.»

در پی این خبرها، خبر رسید که محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز یک‌شنبه در بین دانشجویان علوم تحقیقات دانشگاه آزاد حضور پیدا کرده است.

در ویدئویی نیز تجمع گروهی از معترضان پیرامون دادستان کل دیده می‌شود که خواستار توضیح او درباره «رد شدن رئیس دانشگاه» از جمع معترضان با خودرو هستند.

پس از این گزارش‌ها، ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، در گفت‌وگو با ایلنا خبر زیر گرفتن چند دانشجو توسط خودروی یکی از مسئولان دانشگاه آزاد را تکذیب کرد و گفت: «این مسائل ساختگی است و می‌خواهند فضا را ملتهب کنند.»

او با اظهار این‌که «آقای طهرانچی از محل پارک خودروها تا محل گفت‌وگو با دانشجویان پیاده آمده‌اند»، افزود: «مگر فقط یک ماشین در محوطه دانشگاه وجود دارد؟ صدها ماشین در اینجا هستند. این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد و آن را تکذیب می‌کنم.»

رضا همدانچی، مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، ضمن تکذیب انتساب فیلم منتشر شده از خودروی رئیس دانشگاه آزاد، گفت: «فیلم منتشر شده کاملاً تکذیب می‌شود و متعلق به رئیس دانشگاه آزاد نیست و به‌هیچ وجه صحت ندارد.»

محمد کرم درآبادی، سخنگوی اورژانس تهران، نیز در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به خبر یادشده گفت: «امروز هیچ تماسی مبنی گزارش تصادف در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با سامانه ۱۱۵ اورژانس تهران برقرار نشده‌است.»

در همین حال به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی طهرانچی عصر یک‌شنبه در حاشیه مراسم یادبود جان‌باختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در یکی از مساجد در جمع خبرنگاران گفت: «پرونده تمام کسانی که در بروز این حادثه قصوری داشتند، قطعاً مورد بررسی قرار می‌گیرد» و قول داد که «تمام اتوبوس‌های فرسوده دانشگاه از مدار ناوگان حمل‌ونقل دانشگاه آزاد خارج می‌شود.

در حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات در روز سه‌شنبه چهارم دی ماه، ۱۰ تن کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.

در ابتدا مسئولان دانشگاه آزاد دلیل واژگونی اتوبوس را سکته راننده اعلام کردند که بلافاصله از سوی مسئولان اورژانس تهران رد شد و تایید چنین ادعایی به نظر تخصصی پزشکی قانونی موکول شد.

پس از آن در خبرها آمد که این اتوبوس که ۲۰ روز پیش از حادثه به سرویس‌های این دانشگاه اضافه شده بود، معاینه فنی نداشته است.

محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران نیز، روز جمعه، دلیل حادثه مرگبار واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان را «بریدن ترمز اتوبوس» اعلام کرد.

به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، این اتوبوس از سال ۱۳۹۱ جزو خودروهای فرسوده قرار داشته و در زمان حادثه، راننده پس از با خبر شدن از کار نکردن ترمز، حدود ۷۰۰ متر کنترل وسیله نقلیه را در دست داشته اما شیب تند مسیر سبب شده تا از اتوبوس با تأسیسات بتونی برخورد کند.

در ادامه بازتاب این حادثه در مجلس شورای اسلامی، مصطفی کواکبیان، نماینده تهران، حتی در تذکری در صحن علنی مجلس گفت: «همان‌طور که برای یک نماینده جلسه گذاشتید و اتفاق را بررسی کردید اینجا هم جلسه بگذارید مخصوصاً که می‌گویند یک عده ضدانقلاب ترمز اتوبوس را بریده‌اند.»

وی توضیح بیشتری نداد و منبعی هم برای اشاره‌اش به «ضد انقلاب» ارائه نکرد.

در همین حال سخنگوی فراکسیون امید در مجلس ایران گفت که این کمیسیون از رئیس مجلس می‌خواهد تا موضوع حادثه دانشگاه آزاد در جلسه روز سه‌شنبه با حضور مسئولان ارشد این دانشگاه بررسی شود.

​در پی این حادثه در روزهای گذشته، انتقاد از علی اکبر ولایتی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر مسئولان این دانشگاه بالا گرفت، تا آنجا که منجر به برکناری پنج نفر از معاونین و مدیران دانشگاه علوم و تحقیقات شد.

کاربران شبکه های اجتماعی نیز با طراحی هشتگ «ولایتی استعفا» و «پیرمرد پرحاشیه» به تندی از علی اکبر ولایتی انتقاد کرده‌اند.

دانشجویان معترض نیز خواستار استعفای علی اکبر ولایتی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد برکناری محمدمهدی طهرانچی، رئیس این دانشگاه هستند.

تجمع روز شنبه دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات روز شنبه، ۸ دی‌ماه، به نقل از حاضران، در اعتراض به «بی‌لیاقتی مسئولان دانشگاه در حفظ جان دانشجویان» برگزار شد و تعدادی از خانواده‌های دانشجویان سانحه واژگونی اتوبوس نیز در اعتراضات شرکت داشتند.

خبرگزاری ایسنا، این تجمع اعتراضی را «خودجوش» توصیف کرده و تأکید کرد که معترضان در محل پارکینگ اتوبوس‌های این دانشگاه مستقر شده و با در دست داشتن بنرها، نسبت به وضعیت نابه‌سامان حمل و نقل و برخی مسائل دیگر در این دانشگاه اعتراض دارند.

اما برخی کانال‌های تلگرامی در گزارش‌های خود نوشته‌اند که این تجمع اعتراضی، به دعوت «بسیج دانشجویی» این واحد دانشگاهی صورت گرفته و تجمع‌کنندگان با سردادن شعارهایی خواستار استعفای علی اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شده‌اند.

با استفاده از ایرنا، ایسنا، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG