لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۷

شمخانی: موضوع دسترسی به اماکن نظامی غیرضرور و ملغی‌شده است


در ادامه واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به اجازه دیدار بازرسان از اماکن نظامی ایران، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز جمعه، ۲۴ شهریورماه، دسترسی به این اماکن را موضوعی «ملغی‌شده» توصیف کرد.

آقای شمخانی همچنین تکذیب کرد که ایران «فعالیت اعلام‌نشده هسته‌ای» دارد.

موضوع دسترسی بازرسان خارجی به اماکن نظامی ایران پس از توافق اتمی موسوم به برجام اوایل شهریورماه توسط نماینده آمریکا در سازمان ملل بار دیگر مطرح شد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز جمعه، سوم شهریور، ابراز نگرانی کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران را ندارند.

خانم هیلی در ادامه خواستار آن شد که آژانس از تمام اختیارات خود استفاده کند تا اطمینان یابد که ایران به توافق اتمی تیرماه ۱۳۹۴ یعنی برجام پایبند بوده است.

در پاسخ به این ابراز نگرانی‌ها مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ۲۰ شهریور، چنین نظر داد که اگر آژانس متوجه فعالیت‌ یا تهیه مواد مشکوک شود که خلاف توافق هسته‌ای باشد، می‌تواند تقاضای بازدید از همه تأسیسات از جمله تأسیسات نظامی از ایران را مطرح کند.

یوکیا آمانو، مدیرکل این آژانس، همچنین تأیید کرد که ایران تاکنون به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ پایبند بوده است.

اما احتمال تقاضای بازدید از اماکن نظامی با نظر خوب مقامات جمهوری اسلامی مواجه نشد.

از جمله وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات مدیرکل آژانس درباره امکان بازدید از مراکز نظامی جمهوری اسلامی گفت که آژانس در چارچوب برجام تنها از اماکنی می‌تواند بازدید کند که امکان فعالیت هسته‌ای در آنها هست.

حال دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز تأکید کرده است که ایران «فعالیت اعلام نشده هسته‌ای در هیچ یک از نقاط جغرافیایی کشور نداشته و مطالب مطرح‌شده فضاسازی رسانه‌های آمریکایی به منظور فرار به جلو و سرباز زدن از انجام تعهدات و وظایف انجام‌نشده از سوی این کشور» است.

در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، او افزود: «در هیچ یک از مراکز نظامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت و یا حتی تحقیقات هسته‌ای وجود ندارد و بازدیدهای انجام شده از سوی آژانس طی سال‌های گذشته این مطلب را تایید می‌کند.»

دولت دونالد ترامپ در آمریکا اصرار دارد که جمهوری اسلامی با اقدامات خود از جمله آزمایش‌های موشکی «روح توافق» اتمی را زیر پا می‌گذارد.

این نکته‌ای است که آقای ترامپ روز پنج‌شنبه بار دیگر تکرار و گوشزد کرد که آمریکا چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG