لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۷

جست‌وجو برای یافتن پیکر جان‌باختگان سانچی «همچنان ادامه دارد»


سازمان بنادر و دریانوردی ایران می‌گوید جست‌وجو برای یافتن پیکر جان‌باختگان نفت‌کش سانچی ادامه دارد. کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز گفته است گزارش ارائه‌شده از سوی چین در مورد سانحه «قانع‌کننده نبود».

هادی حق‌شناس، هفتم اسفند ماه به خبرگزاری ایسنا گفته است «چندین بار غواص و ربات اعزام شده و جست‌وجو برای دسترسی به کشتی و یافتن اجساد همچنان توسط شرکت ملی نفت‌کش ادامه دارد».

آقای حق‌شناس می‌گوید ربات‌ها «دسترسی‌هایی» به بدنه کشتی غرق‌شده پیدا کرده‌اند و تصاویری نیز گرفته شده که در اختیار شرکت ملی نفت‌کش است.

با این وجود خبر تازه‌ای از این‌که پیکر تازه‌ای پیدا شده باشد، منتشر نشده‌است.

این مقام ارشد سازمان بنادر و دریانوردی ایران از اعزام گروهی از کارشناسان به چین نیز خبر داده‌است.

یک روز پیش از سخنان هادی حق‌شناس، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، گفته بود گزارشی که چینی‌ها، پس از اعزام ربات‌ها، داده‌اند «قانع کننده نبوده» و تصمیم گرفته شد تا «گروهی از غواصان حرفه‌ای برای بررسی وضعیت از نزدیک، اعزام شوند».

حسین نقوی حسینی، جزئیاتی ارائه نکرده و توضیح نداده چرا گزارش چینی‌ها قانع‌کننده نبود.

هادی حق‌شناس سخنی در مورد گزارش مقام‌های چینی به میان نیاورده و گفته «طبیعی است که چند هفته‌ای طول می‌کشد تا علل سانحه کشف و اعلام شود. ما تا بررسی نهایی علت سانحه، جلسات کمیته سانحه را هم در تهران و هم در شانگهای ادامه خواهیم داد و امیدوارم هرچه زودتر علت این حادثه کشف و اعلام شود».

پیش از این یک مقام پانامایی، کشوری که نفت‌کش سانچی در آن ثبت شده بود، گفته بود تحقیقات ممکن است «ماه‌ها یا سال‌ها» طول بکشد.

نفت‌کش سانچی پس از برخورد با یک فله‌بر چینی در دریای شرق چین در روز ۱۶ دی، دچار آتش‌سوزی شد. پس از این سانحه ۳۲ خدمه نفتکش ناپدید شدند. ۳۰ تن از ناپدیدشدگان ایرانی و دو تن دیگر اهل بنگلادش بوده‌اند. اندکی بعد مشخص شد که تمامی سرنشینان سانچی جان خود را از دست داده‌اند. این نفت‌کش ۲۵ دی ماه، غرق شد.

پیکر دو تن از قربانیان داخل نفت‌کش، و پیکر یکی دیگر نیز در آب‌های اطراف پیدا شد. به جز این سه تن، تا کنون پیکر دیگری پیدا نشده‌است.

برپایه گزارش‌های ایسنا، تسنیم، رویترز|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG