لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۴

نفت کشتی غرق‌شده ایرانی به سواحل ژاپن رسید


این نقشه گستره آلودگی‌های احتمالی ناشی از عرق شدن نفتکس سانچی را نشان می‌دهد

گارد ساحلی ژاپن روز پنجشنبه گفت آب‌های آلوده به نفت که چندی پیش به جزایر جنوبی ژاپن رسیده است به احتمال زیاد نتیجه غرق شدن نفتکش ایرانی سانچی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گارد ساحلی ژاپن افزود مواد نفتی که روز ۸ فوریه در سواحل مجمع الجزایر آمامی در جنوب ژاپن مشاهده شده مربوط به غرق شدن کشتی ایرانی سانچی است.

یک مقام گارد ساحلی ژاپن به خبرگزاری رویترز گفت: «مواد آلوده به نفت که به سواحل جنوبی ژاپن رسیده‌اند به احتمال زیاد مربوط به غرق شدن کشتی سانچی است چون این آلودگی‌ها به نفت محموله آن کشتی شباهت دارد و در دوره اخیر هیچ حادثه دریایی دیگری که به نشت نفت در دریاهای منطقه منجر شود روی نداده است.»

اولین بار آلودگی‌های نفتی در روز ۲۸ ژانویه به سواحل جزیره تاکاراجیما رسید و از آن زمان به بعد این آلودگی‌ها به سواحل ۲۱ جزیره دیگر در جنوب غربی ژاپن از جمله مجمع الجزایر آمامی، اوشیما و اوکیناوا رسیده است که به خاطر سواحل تمیز و صخره‌ای شهرت دارند.

نفتکش ایرانی سانچی که به گفته گارد ساحلی حامل ۸۱۰ هزار بشکه نفت رقیق و به شدت قابل اشتغال بود پس از تصادف بر اثر چند انفجار غرق شد.

اجساد دو خدمه در داخل نفتکش و جسد یک خدمه دیگر در آب‌های اطراف آن پیدا شد. بقیه ۲۹ خدمه و ملوانان کشتی نیز جان خود را در این حادثه از دست دادند.

روز ۱۷ ژانویه دولت چین اعلام کرد بر اثر غرق شدن این نفتکش دو لکه بزرگ آلودگی نفتی به وجود آمده است.

وزارت محیط زیست ژاپن در ماه ژانویه اعلام کرد بود که بعید است آلودگی‌های نفتی ناشی از غرق شدن این نفتکش به سواحل آن کشور برسد.

گارد ساحلی ژاپن در بیانیه‌ای روز چهارشنبه اعلام کرد که در نمونه برداری از ۱۴ نقطه در آب‌های منطقه در فاصله ۲۹ ژانویه تا ۲ فوریه هیچ نشانی از آلودگی نفتی دیده نشده بود.

با این همه یک توده آب آلوده به نفت کماکان در اطراف نقطه غرق شدن نفتکش مشاهده می‌شد. گارد ساحلی ژاپن روز پنجشنبه گفت فاصله این آلودگی تا سواحل مجمع الجزایر آمامی- اوشیما حدود ۳۱۵ کیلومتر و وسعت آن به طول ۷۰۰ متر و عرض ۲۰ متر است.

گارد ساحلی ژاپن افزود کشتی‌های گشتی این کشور و چین در منطقه حادثه مشغول تجسس برای یافتن خدمه‌های مفقود شده بود و در عین حال با عبور مکرر از محدوده آلوده به نفت سعی کرده‌اند آب‌های آلوده را پراکنده کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG