لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۵۰

«کاهش یکصد میلیارد تومانی» بودجه کنترل آسیب‌های اجتماعی در ایران


تصویری از یکی از گرمخانه‌های تهران
تصویری از یکی از گرمخانه‌های تهران

روزنامه اعتماد از کاهش «یکصد میلیارد تومانی» ردیف بودجه پیشنهادی دولت برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سال ۹۷ خبر داد.

این روزنامه در شماره روز پنج‌شنبه (۲۳ آذر) خود این خبر را منتشر کرده‌است.

آنچه در ایران از آن به عنوان آسیب‌های اجتماعی نام برده می‌شود، بیشتر شامل اعتیاد، فقر، حاشیه‌نشینی، ترک تحصیل، طلاق و افزایش جرائم است.

گزارشگر اعتماد نوشته در حالی که پس از دومین جلسه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با رهبر جمهوری اسلامی ۴۰۰ میلیارد تومان برای کنترل آسیب‌های اجتماعی اختصاص یافته بود، این رقم در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷ به ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده‌است.

آقای رحمانی فضلی، اندکی پس از پنجمین جلسه خود با آیت‌الله علی خامنه‌ای دربارهٔ آسیب‌های اجتماعی، از اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه جداگانه برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در لایحه بودجه ۹۷ خبر داد.

وی روز چهارشنبه در جمع اعضای شورای اجتماعی کشور همچنین گفت از آن رو که آقای خامنه‌ای به عنوان اولویت کنترل آسیب‌های اجتماعی، بر موضوع حاشیه‌نشینی تأکید داشته، «باید به این رقم، ۲۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه عمرانی برای مقابله با حاشیه‌نشینی هم اضافه شود.»

به نوشته اعتماد وزیر کشور از بابت کاهش بودجه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مورد پرسش واقع نشد و دربارهٔ آن توضیح هم نداده است.

بر اساس این گزارش، این کاهش در حالی صورت گرفته که «باید اعتبارات ویژه حمایت از انجمن‌های غیردولتی و اقدامات پیشگیرانه و مصون‌سازی جمعیت در معرض خطر هم، در بودجه اختصاصی منظور شود.»

آن‌طور که اعتماد نوشته کاهش اعتبارات مقابله با آسیب‌های اجتماعی در شرایطی صورت گرفته که روز چهارشنبه، موید علویان، رئیس شبکه هپاتیت ایران از ابتلای ۱۸۶ هزار نفر در کشور به هپاتیت سی (c) خبر داده‌است.

علویان هشدار داده که «حدود ۷۰ درصد این مبتلایان، شناسایی نشده و می‌توانند مثل مبتلایان ناشناخته به ویروس اچ‌آی‌وی، ناقل فعال بیماری باشند.»

گزارشگر اعتماد افزوده که در صورت اختصاص نیافتن «اعتبارات ویژه پیشگیری و درمان رایگان و ریشه‌کنی این بیماری ویروسی در کشور… در آینده‌ای نزدیک شاهد هم‌نشینی ایدز و هپاتیت سی در حد وسیع خواهیم بود.»

این روزنامه بیشترین مبتلایان به هپاتیت سی در ایران را «مصرف‌کنندگان تزریقی مواد مخدر، زندانیان و شرکای جنسی این افراد» معرفی کرده و از «شیوع ۲۰ الی ۴۰ درصدی هپاتیت سی و شیوع ۱۵ تا ۲۵ درصدی اچ‌آی‌وی در این جمعیت» خبر داده‌است.

بنفشه سام‌گیس، گزارشگر اعتماد نوشته که «به فرض ثابت ماندن شیوع ۲۰ الی ۲۵ درصدی پیروی از الگوی اعتیاد تزریقی در آمار معتادان کشور، از جمعیت دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفری معتادان ایران، ۵۶۰ الی ۷۰۰ هزار نفر اعتیاد تزریقی دارند که در صورت تزریق مشترک، ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار نفر از آنان در معرض ابتلا به ایدز و ۱۵۰ الی ۲۸۰ هزار نفر در معرض ابتلا به هپاتیت c هستند.»

وزیر کشور سال گذشته اعلام کرده بود که رهبر جمهوری اسلامی در جلسه‌ای گفته که جمهوری اسلامی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع آنها «۲۰ سال» عقب است.

وی خبر داده بود که آقای خامنه‌ای برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، اولویت‌هایی را مشخص کرده‌است.

به گفته آقای رحمانی فضلی، «مبارزه با مواد مخدر و رفع معضل اعتیاد»، «حاشیه‌نشینی»، «طلاق»، «مبارزه با بزهکاری» و «مسائل مربوط به موارد خاص و بحرانی»، اولویت‌های تعیین شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG