لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۲

ایران برای بار سوم کاردار عربستان را احضار کرد


کاردار عربستان پیش از این روزهای پنجشنبه و جمعه نیز احضار شده بود

وزارت امور خارجه ایران برای سومین بار کاردار عربستان در تهران را احضار کرد. در همین حال دادستان کل کشور از تصمیم ایران برای شکایت از حکومت عربستان در دادگاه‌های بین‌المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وزارت خارجه ایران روز شنبه، چهارم مهر کاردار عربستان را بار دیگر احضار کرد، امری که هدف از آن دادن تذکر به منظور تسریع روند پیگیری وضعیت حجاج ایرانی در واقعه منا عنوان شده است.

پیش از این نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه، کاردار عربستان به وزارت امور خارجه احضار شده بود.

ایسنا همچنین در روز شنبه مصاحبه‌ای با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران منتشر کرده است که در آن از روند پیگیری امور در عربستان ابراز نارضایتی شده است.

حسین امیرعبداللهیان ضمن اشاره به آنچه وی «سوء مدیریت» مقام‌های سعودی خوانده خواستار تسریع در تعیین وضعیت مفقودین و کمک موثر به انتقال فوری جان‌باختگان و مجروحین شد.

از سوی دیگر دادستان کل کشور با «جنایت» خواندن واقعه کشته شدن حجاج در مراسم حج تاکید کرد که برای تشریح این واقعه تنها عنوان «بی‌کفایتی» کافی نیست.

ابراهیم رئیسی گفت ایران از مجامع و دادگاه‌های بین المللی خواستار محاکمه آل سعود خواهد شد.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی افزود که اعتقاد دارد بستن راه بر زائران خانه خدا با علم و عمد بوده و وقوع این حادثه قابل پیش بینی و پیشگیری بوده است.

گزارش‌ها همچنین از نشست روز جمعه هیات دولت جمهوری اسلامی حکایت دارد که مقرر شده هیاتی به سرپرستی علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزارت امور خارجه و تعدادی دیگر از مدیران مربوطه برای پیگیری وضعیت زائران ایرانی در واقعه منا و بررسی علل این موضوع به عربستان اعزام شوند ولی تاکنون ویزای این هیات توسط عربستان سعودی صادر نشده است.

تلاش ایران برای اعزام هیاتی به عربستان در حالی‌ صورت می‌گیرد که ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اعلام کرد که دولت عربستان سعودی به حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران، «اجازه» سفر به این کشور برای بررسی وضعیت مجروحان حادثه منا را نداده است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، دولت عربستان سعودی اعلام کرده است که شرایط دسترسی تیم پزشکی ایران به مجروحان ایرانی در بیمارستان‌های این کشور «فراهم نیست».

بر طبق آخرین آمار منتشر شده توسط خبرگزاری‌های داخل ایران، شمار کشته شدگان ایرانی در واقعه منا تاکنون به ۱۳۶ نفر رسیده و تعداد مجروحان نیز ۹۰ نفر اعلام شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG