لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۶

نفتکش ایرانی با زبانه‌های آتش به آب‌های ژاپن رسید


تصویری از نفتکش سانچی

گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد نفتکش ایرانی سانچی به آب‌های این کشور وارد شده و همچنان در آتش می‌سوزد.

به گزارش شبگه ان‌چی‌کی ژاپن این نفتکش ایرانی که از روز شنبه دچار حریق شده، به آب‌های این کشور وارد شده است.

خبرگزاری دولتی چین روز جمعه به نقل از وزارت راه و ترابری این کشور گزارش داد به دلیل ادامه انفجارها در نفتکش سانچی، عملیات اطفا حریق و نجات خدمه کشتی با دشواری روبروست.

این نفتکش که حامل یک میلیون بشکه میعانات گازی بود، روز ۱۶ دی ماه با یک کشتی باری چینی در دریای شرقی چین برخورد کرد و دچار حریق شد.

پس از این حادثه، تنها جسد یک خدمه ایرانی در آب پیدا شد و ۳۱ خدمه دیگر همچنان مفقود هستند. دو نفر از خدمه مفقود شده بنگلادشی‌اند.

اکنون گزارش‌ها حاکی از آن است که امواج دریا، نفتکش سانچی را به آب‌های منطقه ویژه اقتصادی ژاپن واقع در دریای چین شرقی برده است.

با وجود اعزام ۱۴ کشتی چینی که برای اطفای حریق به منطقه اعزام شده‌اند، این کشتی تا روز جمعه همچنان در آتش می‌سوزد.

محموله میعانات گازی که به مقصد کره جنوبی از بندر عسلویه بارگیری شده بود، از قابلیت آتش‌زایی بسیاز بالایی برخوردار است و گازهای متصاعد شده از آن سمی است.

گارد ساحلی ژاپن ساعت ۱۶ روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد، این نفتکش به منطقه ویژه اقتصادی ژاپن واقع در ۲۸۶ کیلومتری شمال غربی جزیره آمامی اوشیما وارد شده است.

آمامی اوشیما یکی از مجمع‌الجزایر ریوکیو است که شامل جزیره اوکیناوا نیز می‌شود.

شبکه ان‌اچ‌کی گزارش کرده که گارد ساحلی ژاپن هواپیما و قایق‌های گشتی خود را برای بررسی وضعیت به این منطقه اعزام کرده است.

یک سخنگوی گارد ساحلی ژاپن به خبرگزاری رویترز گفت مقام‌های چینی پیشنهاد کمک ژاپن بر اطفای حریق نفتکش سانچی را نپذیرفته‌اند و گفته‌اند در صورت نیاز درخواست کمک خواهند کرد.

در همین حال سیروس کیان‌ارثی ، مسئول کمیته ویژه رسیدگی حادثه نفتکش سانچی روز جمعه گفت: «عملیات اطفای حریق امروز جدی‌تر شده و فوم مستقیما روی آتش ریخته می‌شود. امیدواریم تا فردا شرایط بهتر شود.»

وی با تاکید بر اینکه چینی‌ها عملیات اطفای حریق را به صورت جدی‌تر دنبال می‌کنند گفت: «اگر حرارت کشتی پایین آمد امکان ورود به کشتی فراهم می‌شود. برای اینکار ۱۰ نفر از گروه ایرانی و تیم امداد و نجات چین در حالت آماده‌باش هستند. همچنین از ژاپن درخواست شده که در صورت نیاز از هلی‌کوپترهای آنها استفاده کنیم.»

به گزارش ایسنا، کاپیتان ایرانی مستقر در محل حادثه، ابراز امیدواری کرده است که آتش تا روز شنبه خاموش شود.

-------------------------------------------

با استفاده از رویترز،ایسنا و ان‌اچ‌کی؛ ح.ر./ف.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG