لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۸

ادامه اعتصاب کامیون‌داران و بازداشت ۱۰ نفر دیگر


همزمان با ادامه اعتصاب کامیون‌داران در تعدادی از شهرهای ایران، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از دستگیری ۱۰ نفر دیگر در ارتباط با این اعتصاب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، روز سه شنبه ۱۷ مهر از دستگیری ۱۰ نفر در این استان به اتهام «اخلال در حمل و نقل جاده‌ای» و ایجاد مزاحمت برای «کامیون‌ها» خبر داد.

پس از دور جدید اعتصاب کامیون‌داران که از ۲۰ روز پیش آغاز شده است،
حدود ۲۰۰ تن از رانندگان کامیون و افرادی که به گفته مقامات قضایی، در شبکه‌های مجازی اعتصاب را تبلیغ می‌کردند، بازداشت شده‌اند.

اما مقامات قوه قضائیه بازداشت‌شدگان را به «تعرض» و «حمله» به کامیون‌ها متهم کرده‌اند.این ادعا در حالی مطرح شده که پیش از این مقامات جمهوری اسلامی در اعتراض‌های مشابه معترضان را به تخریب اموال عمومی و یا فردی متهم کرده‌اند.

معترضان اما این ادعاها را رد کرده و گفته‌اند که این اقدامات را نیروهای امنیتی با هدف زمینه‌سازی برای سرکوب آنان انجام داده‌اند. فیلم‌هایی نیز از تخریب اموال عمومی و اموال مردم توسط نیروهای امنیتی منتشر شده است.

پیش از این نیز محمود صادقی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و الیاس حضرتی، چهار نماینده تهران در تذکری به وزیر کشور با اشاره به تخریب «اموال مردم، وسایل نقلیه و درب فروشگاه‌ها» در تجمع بازاریان در تیر ماه خواستار «برخورد با ماموران خاطی، جبران خسارت و پیشگیری از تکرار این اتفاقات در آینده» شده بودند.

اعتصاب کامیون‌داران همچنان ادامه دارد و روز سه‌شنبه فیلم‌هایی از اعتصاب در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

در این حال مقامات قوه قضائیه تهدید کرده‌اند که «مجازات سختی در انتظار اخلال‌گران» در حمل‌ونقل است. از جمله محسن کرمی، سرپرست دادستانی قزوین، روز ۱۶ مهر با اشاره به بازداشت ۱۷ نفر در این استان در ارتباط با اعتصاب کامیون‌داران گفته بود: «ما اشد مجازات را برای آنان تقاضا خواهیم کرد و اگر محاربه آنها محرز شود احکام سنگینی همچون اعدام در انتظار آنها خواهد بود».

۱۵۳ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران خواستار حل مشکل کامیون داران شده‌اند. از سویی علی ابراهیمی، نماینده شازند، نیز در مجلس گفته است: «اعتراض کامیون‌داران سیاسی نبوده و نباید با آن‌ها برخوردها قهری صورت بگیرد».

تعیین کرایه پایه بر مبنای تن بر کیلومتر به تفکیک بارگیر، کاهش قیمت کامیون، قطعات یدکی و لاستیک با تخصیص ارز دولتی و حذف عوارض گمرک و همچنین افزایش دستمزد رانندگان، افزایش کرایه کامیون، افزایش مستمری بازنشستگی رانندگان، ارتقاﺀ سطح امنیت در جاده‌ها، نوسازی تشکل‌های صنفی رانندگان و کامیون‌داران از طریق انتخابات آزاد، ایجاد تسهیلات رفاهی و بهداشتی برای رانندگان در پایانه‌های شهری و مرزی، از جمله خواسته‌های کامیون‌داران است.

پیش از این هم کامیون‌داران با همین خواسته‌ها در مرداد و خرداد ماه سال جاری اعتصاب کرده بودند، اعتصاب‌هایی که حمایت کنفدراسیون عمومی کار،‌ از اتحادیه‌های بزرگ کارگری ایتالیا، جبهه مبارزه نه به ریاضت اقتصادی در این کشور و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه را به همراه داشت.

منبع: خبرگزاری‌های میزان و مهر، کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران،شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG