لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۱۷

هشدار آمریکا در پی انتشار گزارشی از تخلیه نفت ایران در بندر چینی


تصویری آرشیوی از یک نفتکش متعلق به ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به گزارش‌هایی که از ذخیره کردن نفت ایران در یکی از بنادر چین خبر می‌دهد، هشدار داد که واشینگتن هر گونه تخطی از تحریم‌های وضع شده علیه ایران را جدی می‌گیرد و دست به اقدام متناسبی می‌زند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت گزارش داده بود که یک نفتکش حامل ۱۳۰ هزار تن نفت ایران، بار خود را تحویل انباری نزدیکی شهر جواشان چین داده است.

همین خبرگزاری روز جمعه پاسخ یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا به ایمیل خود را منتشر کرده است که می‌گوید: «ایالات متحده همه فعالیت‌های مورد ادعا درباره تحریم‌ها را جدی می‌گیرد و واکنش مناسبی به آن نشان می‌دهد. ما خود را به اجرای تحریم‌ها متعهد می‌دانیم، به‌ویژه تحریم‌های مرتبط با بخش‌های نفت و پتروشیمی ایران.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در گزارش رویترز به نام وی اشاره نشده، همچنین گفته که واشینگتن از گزارش‌ها درباره این نفتکش مطلع بوده است. وی اما توضیح بیشتری در این باره نداد.

گزارش‌های اولیه عنوان می‌کرد که این نفتکش با بار ۱۳۰ هزار تن نفت کوره ایران، پنج ماه بود که در بازارهای آسیایی سرگردان مانده بود و در نهایت بار خود را در چین ذخیره کرد. ذخیره کردن به این معناست که کسی این محموله را نخریده و اگرچه در انبارهای چین ذخیره شده، اما همچنان تحت مالکیت ایران است و در واقع صادر نشده.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، با لغو معافیت‌های نفتی برای هشت کشور واردکننده نفت ایران فشار بر تهران را به شدت افزایش داده است. چین یکی از این هشت کشور است که پیش از این مخالفت خود را با خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و تحریم ایران اعلام کرده بود.

وزیر خارجه چین نیز روز جمعه در دیدار با همتای ایرانی خود بار دیگر تاکید کرد که این کشور با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی مخالف است و از ایران برای حفاظت از منافع خود «حمایت قطعی می‌کند».

منابع: خبرگزاری رویترز، رادیو فردا؛ س.ن

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG