لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۰۱

افت تجارت ایران و آمریکا به کمترین میزان از سال ۲۰۰۰


مرکز آمار آمریکا طی گزارشی که پنج‌شنبه ۸ فروردین منتشر کرد می‌گوید صادرات ایران به این کشور در ماه ژانویه به صفر رسیده و صادرات ایالات متحده به جمهوری اسلامی نیز به ۴٫۵ میلیون دلار سقوط کرده‌است که کمترین میزان از مارس ۲۰۱۳ است.

در مجموع تجارت دوجانبه ایران و آمریکا در ژانویه ۲۰۱۹ به کمترین میزان از سال ۲۰۰۰ رسیده‌است.

اواسط سال گذشته، صادرات آمریکا به ایران اوج گرفت، اما در پایان سال فروکش کرد.

صادرات ایران به آمریکا نیز سپتامبر ۲۰۱۸ به صفر رسید، اما تا پایان سال هر ماه مقدار اندکی (در مجموع ۶۰۰ هزار دلار) صادرات به این کشور داشت.

آمریکا ماه مه سال گذشته (اردیبهشت) از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را در نیمه دوم سال به اجرا گذاشت. حجم بازرگانی ایران با همه شرکای اصلی تجاری، به‌ویژه مشتریان نفتی، تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته‌است.

ایران هم‌اکنون به پنج کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه نفت صادر می‌کند.

جدیدترین آمارهای تجاری این کشورها حاکی از تلاطم در بازرگانی دوجانبه با ایران در ابتدای سال ۲۰۱۹ است.

چین:
چین بزرگترین شریک تجاری و عمده‌ترین واردکننده نفت ایران است. آخرین آمارهای گمرک چین نشان می‌دهد که طی ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۱۹، این کشور مجموعاً ۴۲۸ میلیون دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به دور مشابه سال گذشته ۶۵ درصد افت کرده‌است. واردات چین از ایران نیز ۲٫۳۲ میلیارد دلار بوده (همه آمارهای موجود در این گزارش شامل صادرات نفت خام ایران نیز هست) که نسبت به دو ماه اول سال ۲۰۱۸ کاهشی ۳۴ درصدی نشان می‌دهد.

هند:
هند دومین مشتری نفتی ایران است. آخرین آمار وزارت اقتصاد هند نشان می‌دهد که واردات این کشور از ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به ماه مشابه پارسال بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و به ۷۱۸ میلیون دلار رسیده، اما صادرات هند به ایران با افزایشی بالای ۶۴ درصدی به ۳۳۲ میلیون دلار بالغ شده‌است.

کره جنوبی:
آخرین آمارهای گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد که این کشور در ماه ژانویه تنها ۳۴ میلیون دلار صادرات و ۵۸۰ میلیون دلار واردات از ایران داشته‌است. آمارهای گمرک تغییرات حجم تجارت نسبت به ژانویه ۲۰۱۸ را ذکر نکرده، اما متوسط صادرات ماهانه کره به ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۹۰ میلیون دلار و متوسط واردات کره از ایران نیز ۳۳۳ میلیون دلار بوده‌است.

از طرفی، هم صادرات و هم واردات کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ نصف شده بود.

ژاپن:
آمارهای گمرک ژاپن نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در ژانویه و فوریه ۲۰۱۹ کلا کمی بیش از ۴ میلیون دلار بوده، در حالی که این رقم در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ حدود ۸۳٫۵ میلیون دلار بود. واردات ژاپن از ایران در دو ماه ابتدایی سال نیز به ۱۳۴ میلیون دلار رسیده، در حالی که در دور مشابه سال گذشته ۶۶۸ میلیون دلار بود.

ترکیه:
بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ترکیه، صادرات این کشور به ایران در ماه ژانویه به ۱۹۱ میلیون دلار رسیده که نسبت به ژانویه ۲۰۱۸ حدود ۲۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. واردات ترکیه از ایران در اولین ماه سال نیز با کاهشی ۲۸ درصدی به ۴۸۵ میلیون دلار افت کرده‌است.

منابع: مرکز آمار آمریکا و ترکیه، وزارت اقتصاد هند، گمرک چین، ژاپن و کره جنوبی
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG