لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۷

عراقچی می‌گوید ایران در زمان مناسب به حمله به نفتکش خود پاسخ می‌دهد


ایران می‌گوید، نفتکش سابیتی در روز جمعه ۱۹ مهرماه «احتمالا با دو فروند موشک» هدف قرار گرفت.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، شنبه ۱۸ آبان با اشاره به حمله اخیر به یک نفتکش ایرانی گفته است که جمهوری اسلامی در زمان و مکان مناسب به این حمله پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس عراقچی که در کنفرانس عدم اشاعه در شهر مسکو روسیه در خصوص برخورد دو موشک به یک نفتکش ایرانی پرداخت و اظهار داشت: تحقیقات در مورد این حادثه برای شناسایی عوامل این حمله موشکی ادامه دارد و «ما در زمان و مکان مناسب به آن پاسخ خواهیم داد.»

سازمان بنادر و دریانوردی ایران پیشتر اعلام کرده بود که نفتکش سابیتی در روز جمعه ۱۹ مهرماه «احتمالا با دو فروند موشک» هدف قرار گرفته است. به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، حمله له بدنه این نفتکش که متعلق به شرکت ملی نفتکش است، در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی انفجاری رخ داده است.

مقام‌های ایرانی از جمله وزیر خارجه ایران گفته‌اند، حمله به نفتکش سابیتی در دریای سرخ «توسط یک یا چند دولت انجام شده است».

مقامات جمهوری اسلامی تلویحا عربستان سعودی را به نقش داشتن در این حمله متهم کرده‌اند، اما مقامات این کشور این ادعا را رد کرده‌اند.

در همین زمینه سه روز پیش روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال گزارش داده بود که ایران به نهاد بین‌المللی دریانوردی نسبت به ناامن بودن دریای سرخ برای کشتیرانی هشدار داده و گفته است که طی شش ماه گذشته، به سه نفتکش این کشور در دریای سرخ حمله شده است.

وال‌استریت جورنال می‌گوید، ایران تاکنون فقط در مورد یکی از این حملات به صورت علنی صحبت کرده است و آن هم حمله به نفتکش سابیتی است.

طبق این گزارش ایران در نامه خود به سازمان بین‌المللی دریانوردی (ای ام او) کشوری را به دست داشتن در این حملات متهم نکرده است.

در این نامه آمده است: باور داریم که این یک حمله سازماندهی‌شده از سوی یک یا چند دولت بوده است، زیرا دو نفتکش (بسیار بزرگ) دیگر با پرچم ایران نیز تقریبا در همین محدوده و با همین شیوه هدف حمله قرار گرفته‌اند.

وال‌استریت جورنال می‌گوید، سفارت ایران در لندن و ای‌ام‌او حاضر نشده اند در این خصوص ابراز نظر کنند.

با استفاده از فارس، وال استریت جورنال و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG