لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۳۰

«اعتصاب ۳۵۰۰ کارگر » در گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز


کارفرمای خصوصی این واحد کارگران را تهدید به «ثبت غیبت از کار، محروم شدن از مزایای پرسنلی در روزهای عدم کارکرد، اخراج و معرفی به مراجع ذیصلاح»‌ کرده است
کارفرمای خصوصی این واحد کارگران را تهدید به «ثبت غیبت از کار، محروم شدن از مزایای پرسنلی در روزهای عدم کارکرد، اخراج و معرفی به مراجع ذیصلاح»‌ کرده است

شماری از ۳۵۰۰ کارگر اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز، از سوی کارفرمای خصوصی این واحد تهدید به «ثبت غیبت از کار، محروم شدن از مزایای پرسنلی در روزهای عدم کارکرد، اخراج و معرفی به مراجع ذیصلاح»‌ شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز پنجشنبه پنجم بهمن، با انتشار بخشنامه مدیر منابع انسانی گروه ملی صنعتی فولاد ایران، به نقل از گزارش‌های کارگران این واحد نوشت: «این تهدید رسمی در حالی صورت گرفته است که کارفرمای این مجتمع بزرگ فولاد، در نتیجه اعتصاب کارگران، تا روز چهارشنبه (چهارم بهمن) حقوق معوقه آنان را تا پایان آبان ماه پرداخت کرده است و از پرداخت دیگر مطالبات ۳۵۰۰ کارگر به بهانه های واهی خودداری می‌کند».

اعتصاب ۳۵۰۰ کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران از روز سه شنبه سوم بهمن، شروع شده است.

بر اساس این گزارش، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، علاوه بر حقوق معوقه، خواستار تعهد کارفرما برای پرداخت به‌موقع دستمزدها و حق بیمه تامین اجتماعی، برقراری بیمه تکمیلی و برکناری مدیرانی هستند که مشکلات فعلی را به وجود آورده‌اند.

بر اساس بخشنامه ای که اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر کرده،‌ «تعداد قلیلی» ‌از کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد ایران متهم شدند که «مانع کار تولیدی و جهادی همکاران خود شده اند».

گروه ملی صنعتی فولاد ایران از بنگاه‌های اقتصادی متعلق به گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا بود که پس از پیگیری قضایی ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، مدیریت موقت آن به قوه قضائیه و پس از آن به بانک ملی واگذار شد. در ماه های اخیر نیز مالکیت این کارگروه به یک شرکت خصوصی واگذار شده است. اتحادیه آزاد کارگران ایران به نام این شرکت اشاره نکرده است.

در این میان،‌ وب‌سایت «خوز نیوز»‌،‌ روز ۳۰ آبان ماه نوشته بود که شخصی به نام «سید عبدالرضا موسوی» برنده مناقصه ای شده است که بانک ملی برگزار کرده بود.

این نخستین بار نیست که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران دست به اعتراض و اعتصاب زده اند.

از جمله به گزارش خبرگزاری ایلنا، بیش از ۲۰۰ تن از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز ۱۶ مرداد، در اعتراض به طولانی شدن وضعیت پرداخت مطالبات‌شان در مقابل ساختمان شعبه مرکزی بانک ملی ایران در اهواز تجمع کردند.

در همین حال،‌گزارش تشکل های کارگری و نیز برخی خبرگزاری ها،‌حاکی از اعتراض های صنفی و اعتصاب کارگران شماری از کارخانه ها و شرکت ها در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر است.

از جمله این اعتراض‌ها، از سوی کارگران کارخانه کاشی نیلو در اصفهان،‌ تنباکو كارهای مریوان، کارگران راه آهن شاهرود، ایران کولای ایرانشهر، صابون سازی خرمشهر، کارکنان سازمان آب در تهران، کارگران شرکت تراورس راه آهن در ورامین و میانه، پروژه محور مواصلاتی سروستان-خرامه و شرکت خانه‌سازی پیش ساخته آذربایجان، کارکنان پیمانی پتروشیمی «شهید تندگویان» در بندر «امام خمینی» و رانندگان کامیون‌ها در رشت انجام شده است.

در اکثرموارد، ‌کارگران معترض خواستار پرداخت حقوق معوقه خود بوده اند.

مشکل پرداخت نشدن حقوق معوقه کارگران در سالیان اخیر تشدید شده است و این موضوع نیز اعتراض های آنان را به دنبال داشته که به شکل تحصن و تجمع در داخل کارخانه‌ها، اعتصاب، راهپیمایی و تجمع در مقابل ساختمان‌های دولتی انجام شده است.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌خبرگزاری ایلنا و وب‌سایت خوز نیوز/ب.ک/خ.ک
XS
SM
MD
LG