لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۶

ده‌ها کارگر گروه ملی فولاد بازداشت و روانه بازداشتگاه مواد مخدر شدند


اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز سه‌شنبه و به رغم بازداشت بیش از ۵۰ تن از همکاران‌شان ادامه یافت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت ده‌ها کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز، از دوشنبه شب ۲۱ خرداد، تا روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد خبر داد.

به گزارش این تشکل صنفی، نزدیک به ۵۰ کارگر در جریان تجمعی که دوشنبه شب در فلکه کیانپارس اهواز برگزار شد،‌ از سوی یگان ویژه نیروی انتظامی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، دستکم ۱۵ کارگر نیز در تجمعی که روز سه‌شنبه در مقابل استانداری خوزستان برگزار شد، بازداشت شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران اسامی ۳۲ تن از کارگران بازداشت شده را منتشر کرده است.

این تشکل کارگری اشاره کرد که کارگران بازداشت شده در بازداشتگاه پلیس مواد مخدر نگهداری می‌شوند. اتحادیه آزاد کارگران ایران این اقدام را «اهانتی ددمنشانه به طبقه کارگر ایران» دانسته است.

در همین حال، تجمع کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز سه‌شنبه در مقابل استانداری خوزستان ادامه یافت و آنان خواستار آزادی همکاران خود شدند.

بر اساس فیلم‌های انتشار یافته در شبکه های اجتماعی، کارگران معترض شعار می‌دادند: «کارگر زندانی آزاد باید گردد».

اتحادیه آزاد کارگران ایران در عین حال خبر داده که دستکم هشت تن از کارگران آزاد شده‌اند و در عین حال به معترضان گفته شده است، کارگرانی که در حمله روز دوشنبه به دفاتر سه نماینده مجلس در اهواز دست داشته‌اند،‌ در بازداشت خواهند بود و بقیه آزاد خواهند شد.

با این همه،‌ کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعلام کرده‌اند «اگر قرار است کسی به جرم اعتراض در محل دفاتر نماینده‌ها در بازداشت بماند همه ما باید در بازداشت بمانیم چرا که این اعتراض از سوی همه ما کارگران صورت گرفته است».

بر اساس این گزارش، کارگران این واحد بزرگ صنعتی گفته‌اند: «کسانی باید تحت بازداشت قرار گیرند که سه ماه است دستمزد آنان را نداده‌اند و به‌دلیل رقابت بر سر تصاحب کارخانه و غارت آن، وضعیت حاضر را پیش آورده و هزاران خانواده کارگری را با مصائب و مشکلات غیر قابل تحملی مواجه کرده‌اند».

کارگران در راهپیمایی‌ها و تجمع‌های چند ماه اخیر خود بارها به عملکرد کارفرمای خصوصی گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعتراض کرده بودند.

در این میان،‌ بر اساس فیلمی که از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شد، یک کارگر در سخنانی با انتقاد از این موضوع که چرا کسانی که وضعیت جاری را در گروه ملی صنعتی فولاد ایران به وجود آوردند، نباید پاسخگوی اعمال خود باشند، گفت: «من باید گرفته بشم و حساب پس بدم؟ من باید بازخواست بشم؟ این چه قانونیه؟»

دور جدید اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران از هشت روز پیش آغاز شده است. آنها از چند ماه پیش در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه و نیز ناتوانی مالک خصوصی این واحد دست به اعتصاب، تجمع و راهپیمایی زده‌اند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، روز سه‌شنبه بدون اشاره به دلیل بازداشت کارگران گفت که استانداری پیگیر وضعیت کارگران بازداشتی‌ است.

وی دلیل تجمع‌های کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران را نبود مواد اولیه و معوقات مزدی دانست. سه ماه از دستمزد کارگران و نیز حق بیمه آنان پرداخت نشده است.

به گزارش ایلنا، چهار هزار کارگر این واحد بزرگ صنعتی همچنین خواستار مشخص شدن وضعیت مالکیت شرکت، پیگیری مشکلات بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی خود هستند.

بر اساس گزارش‌ها،‌ به دلیل واریز نشدن حق بیمه، دفترچه‌های درمانی آنان تمدید نمی‌شود.

همچنین وضعیت مالکیت گروه ملی صنفی فولاد ایران مشخص نیست. مقام‌های وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و استانداری خوزستان از بازگردانده‌ شدن مالکیت آن به بانک ملی سخن گفته‌اند، اما بر اساس گزارش‌ها، عبدالرضا موسوی، مالک خصوصی و مدیرانش همچنان در این شرکت حضور دارند.

بر اساس گزارش‌های اتحادیه آزاد کارگران ایران، خبرگزاری ایلنا و سایت رادیو فردا/ ر.ب/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG