لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۷

مجازات زندان برای عضو کانون صنفی معلمان؛ سه فعال کارگری در سنندج محاکمه شدند


محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان، به هفت سال و نیم زندان محکوم شده است

یکی از وکلای مدافع محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان، ازمحکومیت موکلش به ۱۰ سال و نیم زندان خبر داد. که به گفته او، بیشترین حد آن، یعنی هفت سال و نیم قابل اجراست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیر رئیسیان گفت که محمد حبیبی از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، به هفت سال و نیم حبس، «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ ماه حبس، «اخلال در نظم» ۱۸ ماه حبس محکوم شده است.

وی گفت که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تمامی مجازات‌های محمد حبیبی یک و نیم برابر شده و مجازات اشد قابل اجرا است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲، «در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌نماید. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجراء شود، مجازات اشد بعدی اجراء می گردد.»

به نوشته ایسنا، امیر رئیسیان اضافه کرد که دادگاه انقلاب همچنین آقای حبیبی را به «۷۴ ضربه شلاق و همچنین دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از ایران به عنوان مجازات تکمیلی» محکوم کرده است.

در سالیان گذشته، فعالان صنفی به اتهام‌های امنیتی به زندان محکوم شده‌اند. این احکام اعتراض سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های صنفی در جهان را به دنبال داشته است.

به نوشته ایسنا، وکیل مدافع آقای حبیبی با اعلام اینکه این حکم بدوی است، افزود: «ظرف ۲۰ روز نسبت به این حکم تجدیدنظر خواهیم کرد».

محمد حبیبی روز بیستم اردیبهشت سال جاری در تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه بازداشت شد.

به گفته خانواده محمد حبیبی و نیز تشکل‌های صنفی معلمان، آقای حبیبی هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت و آنان او را بر روی زمین کشیدند که باعث زخمی شدن او شد.

محاکمه سه فعال کارگری در سنندج

جلسه محاکمه سه فعال کارگری روز شنبه در سنندج برگزار شد.

پیش از این گزارش‌ها حاکی از آن بود که یدالله صمدی، جمیل شهابی و آرمین شریفه به دادگاه انقلاب سنندج احضار شده‌اند.

آقای صمدی در صفحه فیس بوک خود نوشت که او و آقایان شهابی و شریفه «به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در احزاب» محاکمه شده‌اند.

او افزود که این سه فعال کارگری ضمن دفاع از فعالیت‌های کارگری خود، اتهام‌های وارد شده را «قویا رد و آن را غیر واقع» ‌دانسته‌اند.

به نوشته آقای صمدی، قرار است احکام دادگاه انقلاب سنندج در چند روز آینده صادر شود.

یدالله صمدی و جمیل شهابی، اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کارگران خباز سنندج، در تجمع روز جهانی کارگر،‌ اول ماه مه،‌ در سنندج بازداشت و پس از آن با قید وثیقه آزاد شدند.

آرمین شریفی، عضو سندیکای کارگران فصلی و ساختمانی شهرستان سنندج، هم به گزارش خبرگزاری هرانا، روز ۱۸ اردیبهشت، پس از احضار به دفتر اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از چند روز به قید وثیقه آزاد شد.

به گفته فعالان کارگری، ‌برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض و فعالان کارگری در سالیان اخیر شدت گرفته است و آنان به حکم دادگاه ها،‌به زندان و یا حتی شلاق محکوم شده‌اند.

این برخوردها، اعتراض شدید اتحادیه‌های کارگری و سازمان‌های حقوق بشری در جهان را به دنبال داشته است.

خبرگزاری ایسنا و منابع خبری/ر.ب
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG