لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۱۳

اعتصاب غذای چهار درویش گنابادی در زندان اوین


چهار تن از دراویش گنابادی که هنگام عیادت یکی از میران وب‌سایت «مجذوبان نور» در بیمارستان دی بازداشت شدند٬ اعتصاب غذا کرده‌اند.

وب‌سایت مجذوبان نور،‌ که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را منتشر می‌کند، با اعلام این خبر٬ نام این بازداشت‌شدگان را کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، محمدرضا درویشی و فائزه عبدی‌پور اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش٬ آنها برای عیادت از حمیدرضا مرادی٬ از مدیران این وب‌سایت٬ به بیمارستان دی رفته بودند که «مأموران امنیتی به شکلی خشونت‌آمیز» آنها را بازداشت کردند.

این گزارش حاکی است که بازداشت این دراویش گنابادى٬ «در ساعات پایانى شب...در طبقهٔ همکف و محوطهٔ بیمارستان دى، با شلیک تیر هوایى و با استفاده از شوکر و اعمال خشونت همراه بوده است».

آن‌طور که وب‌سایت مجذوبان نور نوشته است٬ این چهار تن که «در‌‌ همان ابتدای بازداشت، اعتصاب غذای خود را اعلام کردند»٬ به «بند ۲۰۹ بازداشتگاه وزارت اطلاعات در اوین منتقل شدند.»

این وب‌سایت در خبر دیگری نوشته که ظفر مقیمى٬ دیگر درویش گنابادی، که همراه با چهار نفر یادشده بازداشت شده بود٬ آزاد شده است.

کسرى نورى٬ از مدیران وب‌سایت مجذوبان نور و دانشجوى حقوق بشر دانشگاه تهران است و سه تن دیگر نیز از فعالان دانشجویی هسند.

وب‌سایت مجذوبان نور از علت بازداشت آنها اعلام بی‌اطلاعی کرده است.

در سال‌های گذشته و به خصوص پس از اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، در کنار صدها تن از فعالان سیاسی، دانشجویی، مدنی، حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، وکلا، بهائیان و نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی نیز بازداشت و به زندان‌ محکوم شده‌اند.

تعدادی از دراویش گنابادی که در سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند هم‌چنان در زندان به سر می‌برند و تعدادی از آنان در سال‌های گذشته دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

از جمله در شهریورماه سال ۹۳، ۹ درویش محبوس در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز به مدت ۳۴ روز اعتصاب غذا کردند.

تعدادی از دراویش گنابادی در حمایت از این زندانیان سه بار در مقابل دادگستری تهران تجمع کردند که این تجمع‌ها با حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

علی یونسی٬ دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌ها برخورد با دراویش در کشور را «ناگوار» و «حرکتی خودسرانه» دانسته و گفته که این برخوردها برخلاف «مصالح و قانون جمهوری اسلامی» است.

خردادماه سال جاری٬ عدهای از دانشجویان و دراویش گنابادی در بیانیه‌ای سرگشاده با اشاره به ممانعت از تحصیل و تدریس شماری از دراویش در ماه‌های اخیر، به حکم اخراج مصطفی دانشجو که در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه آزاد تهران تحصیل می‌کرد، اعتراض کردند.

وب‌سایت مجذوبان نور/ب.ب/ب.ک.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG