لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۰

خبرخوان

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام «۳۸ نفر» در ماه ژوئیه خبر داد

یک گروه غیردولتی مدافع حقوق بشر می‌گوید طی ماه ژوئیه امسال ۳۸ زندانی در ایران اعدام شده‌اند که این بالاترین میزان اعدام طی ۲۰ ماه گذشته در کشور محسوب می‌شود.

سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ است، روز سه‌شنبه اعلام کرد که طی ماه ژوئیه دست‌کم اعدام ۳۷ زندانی در زندان‌های مختلف ایران و یک اعدام در ملأعام به ثبت رسیده است.

این گزارش می‌گوید که ۳۴ مورد از این اعدام‌ها مربوط به متهمان «قتل عمد» بوده است. همچنین سه نفر از اعدام‌شدگان متهم به جرایم «مواد مخدر» و یک نفر نیز متهم به «تجاوز به عنف» بوده است.

اگرچه با تغییر قوانین جزایی مربوط به مواد مخدر، شمار اعدام‌ها در ایران کاهش یافته است، اما کشور همچنان یکی از بالاترین آمارهای اعدام در جهان را دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بازداشت مدیر غله گنبد کاووس به‌ خاطر ترکیب فضولات حیوانی با گندم

دادگستری استان گلستان روز پنج‌شنبه از بازداشت مدیر غله گنبد کاووس و شماری از کارکنان سیلوی این شهر به‌ اتهام «کسب درآمد میلیاردی از طریق ترکیب فضولات حیوانی با گندم» خبر داد.

به‌ گزارش خبرگزاری میزان، هادی هاشمیان، رئیس‌ کل دادگستری استان گلستان، با اشاره به این‌ که این فساد در یک ماه گذشته و به صورت شبکه‌ای انجام شده، افزود: «تاکنون ٢۰۰ تن از این گندم‌های آلوده در چهارده کامیون شناسایی و ٩ نفر دستگیر شده‌اند.»

به‌ گفته این مقام قضایی، این افراد نخاله‌ها و فضولات حیوانی را با گندم ترکیب و سپس روانه‌ سیلوی دولتی می‌کردند و از این راه «میلیارد‌ها تومان به جیب زده بودند».

با این حال وی افزوده است که گندم‌های آلوده «پیش از ورود به چرخه‌ غذای مردم منهدم شده است».

آقای هاشمیان همچنین از شناسایی یک مرغداری که کار ترکیب این فضولات با گندم در آن انجام می‌شد خبر داد و گفت مالک این مرغداری نیز دستگیر شده است.

به‌ گفته رئیس دادگستری گلستان، بررسی‌ها برای شناسایی دیگر اعضای این شبکه و برآورد فساد مالی این پرونده ادامه دارد.

عضو شورای شهر در پی شکایت ستاد امر به معروف محکوم شناخته شد

ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از خانم خداکرمی به دلیل توئیت‌هایش درباره حجاب شکایت کرده بود

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد که در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان به چهار میلیون تومان جریمه محکوم شده است.

خانم خداکرمی روز پنج‌شنبه، ۳۱ مرداد، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت که اجرای این حکم تا دو سال تعلیق شده است.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان پیش از این از خانم خداکرمی به دلیل توئیت‌هایش درباره حجاب شکایت کرده بود.

​ناهید خداکرمی در یکی از توئیت‌های خود نوشته بود: «انسان اراده، اختیار و شعور دارد. افرادی که اجباری نبودن حجاب را با کاربرد این حجم از کلمات ناشایست معادل برهنگی می‌دانند، حجاب افکار و زبان‌شان کجاست؟ این ترس و وحشت از موی سر و در مقابل بی‌تفاوتی به فساد اقتصادی، خشونت و آزار نوجوانان و جوانان از کجا می‌آید؟»

او پیش از این هم در توئیتی دیگر از هشتگ «دختران_خیابان_انقلاب» استفاده کرده و نوشته بود: «کمترین حقی که می‌شود برای یک زن قائل شد انتخاب نوع حجاب است. نسل امروز را باور کنیم و تا دیر نشده اداره امورشان را بخودشان بسپاریم.»

اعتراض گروهی از ایرانیان سوئد به حضور ظریف در این کشور

گروهی از ایرانیان مقیم سوئد با تجمع در مقابل پارلمان این کشور به سفر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، و همچنین نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کردند.

در جریان این تجمع تعدادی از معترضان به دست پلیس بازداشت شدند.

همچنین همزمان با سخنرانی آقای ظریف در موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی سیپری گروهی از ایرانیان در مقابل مجلس تجمع کردند.

معترضان شعارهایی را علیه آقای ظریف و در محکومیت نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی سر دادند.

یکی از موضوعات مطرح در سفر آقای ظریف موضوع صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که بیش از سه سال است در زندان است.

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه وعده داد که دولت «تمام تلاشش را بکند» که اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی‌سوئدی، را «به تاخیر بیندازد».

اعتراض خانواده شیرمحمدعلی:‌ علاوه بر قاتل‌ها، «باید مقامات قضایی نیز محاکمه شوند»

متهمان قتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه

وکیل خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که در زندان به قتل رسید، خبر داد که خانواده او به حکم دادگاه اعتراض کرده و خواستار آن شده‌اند که علاوه بر عاملان قتل، مقامات قضایی مقصر نیز محکوم شوند.

علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی، به گفته مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، توسط دو زندانی قاتل در شامگاه دوشنبه، ۲۰ خرداد سال جاری، در زندان فشافویه کشته شد.

طبق حکم دادگاه، «متهم اصلی» قتل شیرمحمدعلی به قصاص و متهم ردیف دوم پرونده به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

محمدهادی عرفانیان، وکیل خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا خبر داد که روز شنبه، ۲۶ مرداد، به این حکم اعتراض کرده است.

وی اضافه کرد: «درخواست ما این بود که مقصران این حادثه از مدیرکل سازمان‌ زندان‌ها تا رئیس زندان و افسر نگهبان شب نیز محاکمه شوند.»

قتل این زندانی سیاسی اعتراض‌هایی را به دنبال داشت و فعالان حقوق بشر اعلام کردند که قوه قضائیه آئین‌نامه تفکیک زندانیان بر اساس جرائم را اجرا نمی‌کند.

مقامات قوه قضائیه اما اعلام کردند که این دو زندانی «به دلیل تعمیر سرویس بهداشتی محل اقامت آنان در هواخوری بوده» و « همزمان با توزیع غذای زندانیان و باز شدن درب محل نگهداری» به سمت اتاق دیگر زندانیان حمله کرده و آقای شیرمحمدعلی را به قتل رسانده‌اند.

ایران دوباره از سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» رونمایی کرد

عکسی که تابستان سه سال پیش از حضور آقای روحانی در مراسم رونمایی باور ۳۷۳ منتشر شده بود

رئیس‌جمهوری ایران برای بار دوم از یک سامانه پدافند هوایی به‌نام باور ۳۷۳ رونمایی کرده‌است.

مقام‌های نظامی ایران پیشتر گفته بودند این سامانه قرار است «جايگزين» سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسی شود.

اما خبرگزاری‌های ایران درست در همین روز در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ گزارش داده بودند که حسن روحانی در نمایشگاهی از سوی وزارت دفاع، از سامانه «باور ۳۷۳» بازدید کرده و این سیستم پدافندی «رسما رونمایی‌شده‌است».

لانچرها و یک فروند از موشک این سامانه نیز در فرودین ماه سال ۱۳۹۴، در جریان «روز ارتش» نمایش داده شده بودند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز در مراسم روز پنج‌شنبه به رونمایی قبلی اشاره کرده‌است.

رونمایی تازه صبح ۳۱ مرداد ماه انجام شده و به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای روحانی، سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع، و سرلشکر رحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، در آن حضور داشتند.

وزیر دفاع ایران در این مراسم گفته «سامانه باور۳۷۳ که قبلا رونمایی اجمالی شده بود، به زودی رونمایی کامل خواهد شد و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل داده خواهد شد».

کارپف قهرمان پیشین شطرنج «ماه‌هاست موفق به کسب روادید آمریکا نمی‌شود»

کارپف؛ مارس ۲۰۱۷ در بیشکک

آن‌طور که یکی از دوستان و دعوت‌کنندگان آناتولی کارپف، قهرمان شطرنج روس، می‌گوید او چند ماه است موفق به کسب روادید ایالات متحده، برای شرکت در یک اردوی تابستانی نشده‌است.

رویترز این خبر را به نقل از مکسیم دلوگی، رئیس «آکادمی شطرنج مکس»، دوست و دعوت‌کننده آقای کارپف، منتشر کرده‌است.

درخواست اولیه کارپف برای روادید غیرمهاجرتی در ماه مارس سال پیش ارائه شده و در این مدت او نتوانسته روادید بگیرد.

آناتولی کارپف، ۶۸ ساله، از نام‌دارترین چهره‌های شطرنج در جهان، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۵ قهرمان شطرنج جهان بود و از سال ۱۹۹۳ نیز به مدت هفت سال قهرمان شطرنج جهان از نظر «فدراسیون بین‌المللی شطرنج» بود.

مکسیم دلوگی به رویترز گفته کارپف «ناگهان برای مصاحبه به سفارت آمریکا در مسکو فراخوانده شد و از او پرسیده‌اند: آیا می‌روی با قانون‌گذاران در سنا و مجلس نمایندگان حرف بزنی؟ ما باید این موضوع را چک کنیم».

شماری از مقام‌های دفتر کارولاین مالونی، نماینده مجلس نمایندگان، و سناتور چاک شومر، پس از تماس با سفارت آمریکا در مسکو، گفته‌اند درخواست او تحت بررسی قرار داشت.

در نامه‌ای که دفتر روابط عمومی سفارت آمریکا برای خانم مالونی فرستاده شده آمده است که «کارپف به‌زودی از نتیجه نهایی روند بررسی» مطلع خواهد شد.

به گفته مکسیم دلوگی، کارپف هرگز مشکلی برای گرفتن روادید آمریکا نداشت و طی دو سال گذشته نیز در آکادمی او به تدریس به جوان‌ترها و شطرنج‌بازهای تازه‌کار ولی خوش‌آتیه آمریکایی مشغول بوده‌است.

نوئل کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در ایمیلی به رویترز گفته قوانین فدرال اجازه نمی‌دهد تا این وزارت‌خانه جزئیات مربوط به درخواست و روند بررسی روادید کارپف را به‌طور علنی در اختیار عموم قرار دهد.

واکنش مکرون به اظهارات مرکل: امکان مذاکره مجدد درباره برگزیت وجود ندارد

آنگلا مرکل و امانوئل مکرون (عکس از آرشیو)

در حالی که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان چهارشنبه از نخست وزیر بریتانیا خواسته طرحی برای حل اختلاف درباره مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی ارائه کند، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هشدار داده است که امکان مذاکره مجدد درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، وجود ندارد.

قرار است بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه با امانوئل مکرون دیدار کند.

روز چهارشنبه ابتدا آنگلا مرکل گفته بود که بوریس جانسون ظرف ۳۰ روز طرحی برای حل و فصل چگونگی مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند ارائه کند.

بوریس جانسون هم از این اظهارات صدر اعظم آلمان استقبال کرده بود.

جمهوری ایرلند (به عنوان عضو اتحادیه اروپا) هم مرز ایرلند شمالی است و مساله ایجاد پاسگاه‌های مرزی و گمرکی یا باز گذاشتن این مرز یکی از مشکلات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت است. جمهوری ایرلند تنها مرز زمینی بریتانیا با اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

اما ساعاتی بعد از اظهارات خانم مرکل٬ امانوئل مکرون گفت، گزینه‌ای برای مذاکره مجدد درباره برگزیت وجود ندارد.

بوریس جانسون خواهان مذاکره مجدد با اتحادیه اروپا برای شرایط بریتانیا جهت خروج قبل از تاریخ ۳۱ اكتبر است، اما اتحادیه اروپا مخالف هرگونه تغییر در بخش ها مورد نظر نخست وزیر بریتانیا است.

بن بست بر سر مذاکرات برگزیت باعث شده است تا بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا بدون گذراندن دوره رسمی انتقال یا توافق نامه حقوقی دربرگیرنده موضوعاتی مانند تجارت ، انتقال داده‌ها و سیاست مرزی، مواجه باشد.

بریتانیا باید تا ۳۱ اکتبر امسال تصمیم نهایی خود برای خروج از اتحادیه اروپا را بگیرد، موضوعی که از سه سال پیش و با برگزاری همه‌پرسی بریتانیا مطرح شد و علت اصلی استعفای خانم ترزا می از پست نخست‌وزیری نیز چالش وی با پارلمان کشور پیرامون شرایط اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا بود.

جلسه عمومی شورای امنیت به درخواست روسیه و چین در مورد آزمایش موشکی آمریکا

تصویری که پنتاگون از آزمایش موشکی اخیر در اختیار رسانه‌های گذاشته‌است

شورای امنیت ملل متحد روز ۳۱ مرداد ماه به‌وقت نیویورک، به ‌درخواست روسیه و چین و برای گفت‌وگو در مورد آزمایش موشک کروز میان‌برد توسط آمریکا، نشستی عمومی برگزار می‌کند.

به گزارش رویترز، در درخواست روسیه، دلیل تشکیل جلسه «بیانیه مقام‌های امریکایی در مورد طرح آن‌ها برای توسعه و استقرار موشک‌های میان‌برد» عنوان شده‌است.

آمریکا روز ۲۸ مرداد خبر از آزمایش یک موشک کروز میان‌برد داد که نخستین آزمایش از این دست پس از خروج از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه بود.

پنتاگون گفته بود موشک آزمایش‌شده نوع اصلاح‌شده «موشک ناوی تاماهاک» است، که از جزیره سن نیکولاس در کالیفرنیا شلیک شد و بعد از طی مسافتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر با موفقیت به هدف خورد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته اعلام کرده بود به دلیل «نقض مکرر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد توسط روسیه»، واشینگتن از آن خارج می‌شود. روسیه اتهام نقض این پیمان را رد کرده بود. در نهایت هر دو کشور از پیمان خارج شدند.

دمیتری پولیانسکی، جانشین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، گفته است «وجود تهدیدهای بسیار، [تشکیل جلسه] را ضروری کرده‌است… ما حتی در مرز یک رقابت تسلیحاتی تازه قرار گرفته‌ایم، و می‌خواهیم این موضوع به بحث گذاشته شود».

بر اساس پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» یا «آی‌ان‌اف» که در سال ۱۹۸۸ به امضای ریگان و گورباچف، رهبران وقت آمریکا و شوروی، رسیده بود، دو کشور متعهد شدند از توسعه، تولید و استقرار موشک‌های کروز یا بالستیک زمین‌پرتاب با برد بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند.

در میانه مرداد ماه رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده بود اگر ایالات متحده دست به تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد تازه‌ای بزند، دولت او نیز اقدام مشابهی را پی‌ خواهد گرفت.

استقبال پومپئو از پیوستن استرالیا به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خليج فارس

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده عصر چهارشنبه از اظهارات نخست وزیر استرالیا در خصوص پیوستن این کشور به ائتلاف به رهبری آمریکا جهت تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز استقبال کرد.

مایک پومپئو در توییتر خود نوشته است، ما صمیمانه از اعلام پیوستن استرالیا به گشت‌های آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز، به عنوان بخشی از روند رو به رشد «ساختار امنیت دریانوردی بین‌المللی» ، استقبال می‌کنیم.

نخست‌وزیر استرالیا چهارشنبه اعلام کرد که این کشور به ائتلاف نظامی آمریکا برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس می‌پیوندد.

اسکات موریسون گفته است، اقدامات ایران علیه کشتیرانی بین المللی، باعث نگرانی در خصوص امنیت تنگه هرمز شده است.

به دنبال حملات به کشتی های تجاری و نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان و همچنین در پی اقدام ماه گذشته ایران در توقیف نفتکشی با پرچم بریتانیا در آب‌های منطقه، آمریکا طرح تشکیل ائتلاف برای رفت‌وآمد امن کشتی‌ها در خلیج فارس و آبراه هرمز را مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته گفته بود٬ واشینگتن از ۶۰ کشور برای پیوستن به ائتلاف دعوت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا فروش ۸ میلیارد دلار سلاح به تایوان را تایید کرد

وزارت خارجه آمریکا به صورت رسمی، فروش ۸ میلیارد دلار سلاح به تایوان را تایید کرد.

بر اساس گزارش روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا، این تسلیحات شامل ۶۶ جنگنده نوع «اف-۱۶» نیز می‌شود.

تحلیل‌گران معتقدند که این معامله می‌تواند به تنش‌های تجاری موجود میان واشینگتن و پکن دامن بزند. چین حاکمیت تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را استانی از «جمهوری خلق چین» می‌داند.

اخیرا مقامات چین تهدید کرده بودند برای بازگرداندن تایوان گزینه نظامی را نیز منتفی نمی‌دانند. چین همچنین تهدید کرده است که شرکت‌های آمریکایی فروشنده تسلیحات آمریکایی به تایوان را تحریم خواهد کرد.

جمعه هفته گذشته نیز وزارت خارجه چین اعلام کرد فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان، تمامیت ارضی و منافع چین را تضعیف می‎‌کند و از واشینگتن خواست که این معامله را لغو کند وگرنه با «عواقب» این اقدام مواجه خواهد شد.

الیوت انگل از نماینده‌های دموکرات مجلس قانون‌گذاری آمریکا گفته است فروش سلاح به تایوان می‌تواند نشانی از تعهد واشینگتن برای امنیت و دموکراسی منطقه هند و اقیانوسیه باشد.

وی به همراه مایکل مکول از نماینده‌های جمهوری‌خواه بر این عقیده است که با در نظر گرفتن افزایش مواضع تهاجمی چین در منطقه، آمریکا باید متحدین خود را حمایت کند.

ماه گذشته دولت ترامپ همچنین فروش ۲.۲ میلیارد دلار تسلیحات، از جمله سامانه‌های ضدهوایی به تایوان را تصویب کرده بود.

آمریکا می‌گوید از سال ۲۰۱۰، حدود ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

مالک نفتکش استنا ایمپرو دیدار با ظریف را «سازنده» خواند

مالک نفتکش استنا ایمپرو که به توقیف سپاه پاسداران درآمده است، روز سه‌شنبه در دیداری با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار رفع توقیف این نفتکش و آزادی خدمه آن شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اریک هنل، مدیرعامل استنا ایمپرو پس از دیدار با آقای ظریف در استکهلم گفت: «گفت‌وگوی سازنده‌ای بود که طی آن اطلاعاتی را درباره این پرونده با هم رد و بدل کردیم».

وی افزود: «برای ما مهم بود که بر اهمیت آزادی ۲۳ خدمه ... و نیز رفع توقیف کشتی سوئدی استنا ایمپرو تاکید کنیم».

نفتکش استنا ایمپرو که با پرچم بریتانیا تردد می‌کرد روز ۲۸ تیرماه پس از آن به توقیف نیروهای سپاه پاسداران درآمد که یک نفتکش ایرانی در آب‌های جبل الطارق توقیف شده بود. این منطقه تحت‌الحمایه بریتانیاست.

جبل‌الطارق روز یکشنبه هفته جاری نفتکش ایرانی را آزاد کرد ولی ایران حاضر به آزادی استنا ایمپرو نشده و می‌گوید که این کشتی مرتکب تخلف شده است و دادگاه باید به این موضوع رسیدگی کند.

گالوپ: اکثریت آمریکایی‌ها مخالف جنگ با ایران هستند

تازه‌ترین نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می‌دهد که تنها ۱۸ درصد آمریکایی‌ها در شرایط حاضر موافق عملیات نظامی ایالات متحده علیه ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور هستند و ۷۸ درصد آنها نیز بیشتر متمایل به استفاده از ابزارهای اقتصادی و دیپلماسی برای حل این بحران.

در میان جمهوری‌خواهان ۲۵ درصد و در میان دموکرات‌ها ۱۱ درصد کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، هم اکنون موافق اعمال قدرت نظامی علیه ایران هستند.

۴۲ درصد از این افراد بر این عقیده‌اند که اگر ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی جواب ندهد، آمریکا متوسل به قدرت نظامی شود. ۶۰ درصد جمهوری‌خواهان و ۲۹ درصد هواداران دموکرات‌‎ها موافق این ایده هستند. همچنین ۶۵ درصد کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند نگران هستند دولت دونالد ترامپ برای استفاده از گزینه نظامی علیه ایران عجله کند.

این نظرسنجی در نیمه دوم ماه گذشته میلادی، ژوئیه، انجام شده است، زمانی که موضوع توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق و به تبع آن توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران بر نگرانی‌ها از درگیری نظامی با ایران افزوده بود.

آمریکا همچنین ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را به همراه جنگنده‌های پیشرفته راهی خلیج فارس کرده و از جامعه جهانی خواسته است ائتلافی برای تامین امنیت تردد کشتی‌ها در خلیج فارس تشکیل دهند، موضوعی که با واکنش تند ایران مواجه شده و مقامات جمهوری اسلامی با توجه به تمایل اسرائیل برای حضور در این ائتلاف هشدار داده‌اند که «اقدامات عملی» برای مقابله با آن خواهند کرد.

در اردیبهشت و خردادماه سال جاری به شش کشتی، از جمله چهار نفتکش در آب‌های امارات و عمان حمله شد که آمریکا و برخی دیگر از کشورها انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفته‌اند. ایران این اتهامات را رد کرده است.

آقای ترامپ با این استدلال که برجام ضمانتی برای بازداشتن ایران از تولید سلاح‌های هسته‌ای نیست و تغییری در رفتار جمهوری اسلامی نداده، اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و از آن پس تحریم‌های سختی علیه تهران به اجرا گذاشته است.

گالوپ می‌نویسد عقیده عمومی در میان شرکت‌کننده‌ها در نظرسنجی این است که تحریم‌ها، مانند تحریم‌هایی که دولت جورج بوش از سال ۲۰۰۷ علیه ایران اعمال کرد و به تدریج شدت گرفت، می‌تواند بر جمهوری اسلامی تاثیر بگذارد.

خامنه‌ای: ۴۰ سال دوم جمهوری اسلامی بهتر از ۴۰ سال اول خواهد بود

دیدار اعضای دولت ایران با رهبر جمهوری اسلامی در روز چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۹۸

رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر این که «از دشمن نباید ترسید» گفت که «چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود».

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در دیدار با اعضای دولت گفت: «برخی اوقات سخنانی را می‌شنوم که نشانه بیمناک بودن از دشمن است، در حالی که از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده اما به موفقیت نرسیده است.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین خواستار جلوگیری از به گفته او، «اقدامات سازمان‌یافته ضد فرهنگی و ضد ارزشی» در تولیدات فرهنگی همچون هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد.

وی تاکید کرد که وزارتخانه‌های فرهنگی و آموزشی و همچنین وزارت اطلاعات باید «به‌شدت» درباره «اقدامات ضدفرهنگی سازمان‌یافته» حساس باشند.

در خبر منتشر شده از سوی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای اشاره‌ای به معنای آن چه «اقدامات ضدفرهنگی سازمان‌یافته» خوانده نشده است.

وعده ظریف در سوئد در مورد «به تاخیر انداختن» اعدام احمدرضا جلالی

عکسی که خبرگزاری ایرنا از حضور ظریف در موسسه سیپری در سوئد منتشر کرده است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، که به استکهلم،‌ سوئد، سفر کرده است روز چهارشنبه وعده داد که دولت «تمام تلاشش را بکند» که اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی‌سوئدی، را «به تاخیر بیندازد».

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که بیش از سه سال است در زندان است و به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی» با حکم اعدام روبه‌روست، روز دوشنبه، هفتم مرداد، به مکان نامعلومی منتقل شد اما چند روز بعد و پس از اعتراض‌های گسترده سازمان‌های حقوق بشری، به زندان بازگردانده شد.

وزیر خارجه ایران که روز چهارشنبه در چارچوب سفر خود به منطقه اسکاندیناوی در موسسه معتبر سیپری سخن می‌گفت ضمن دادن این وعده گفت که آقای جلالی در دادگاه «محکوم شده است».

آقای جلالی در اردیبهشت سال ۱۳۹۵، هنگامی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی از محل زندگی خود در سوئد به ایران سفر کرده بود، به اتهام «جاسوسی» بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام آقای جلالی که در دیوان عالی ایران هم تأیید شده، با اعتراض گسترده سازمان‌ها و کار‌شناسان حقوق بشری سازمان ملل روبه‌رو شده است.

در لایحه حذف چهار صفر از پول ایران، «پارسه» به عنوان پول خرد معرفی شد

رئیس‌ جمهور ایران روز چهارشنبه لایحه یک‌فوریتی برای حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر نام ریال را به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

بر اساس این لایحه که به پیشنهاد بانک مرکزی در نیمه مرداد در هیئت وزیران به تصویب رسید، واحد پول ایران از ریال به تومان عوض می‌شود و هر تومان برابر خواهد بود با ۱۰ هزار ریالِ اکنون، ضمن آن‌ که واحد پول خرد ایران نیز از ریال به پارسه تغییر خواهد کرد و هر یک تومان جدید برابر خواهد بود با صد پارسه.

«پارسه» که نام دیگر «تخت جمشید» است، یکی از نام‌های منتخب مردم در نظرسنجی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۰ است. پارسه، پارس، نور و دریک نام‌های پیشنهادی مردم بود که در کنار اسامی پیشنهادی بانک مرکزی در این نظرسنجی ذکر شده بود.

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» حداکثر دو سال خواهد بود و پس از پایان دوره ‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در نیمه مرداد جاری با اشاره به افت ۳۵۰۰ برابری ارزش پول ملی ایران از سال ۱۳۵۰ تاکنون، دلیل حذف چهار صفر از پول ملی را «پاسخ به عرف» عنوان کرده و اضافه کرده بود این کار تاثیری بر تورم ندارد.

تورم سالانه ایران در تیرماه به بالای ۴۰ درصد رسید که بالاترین میزان طی ۲۴ سال گذشته است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG